1. kurz Základní škola ultrazvuku u dětí

Dne 2. května 2022 se v Simulačním centru LF MU uskutečnil historicky první kurz zaměřený na použití ultrazvuku. Jednodenní kurz s názvem Základní škola ultrazvuku u dětí byl určený pro lékaře pracující s dětskými pacienty v kritickém stavu.

10. 5. 2022

Na kurzu se sešlo 8 lékařů ze všech koutů České republiky. Lektorování kurzu se ujali doc. MUDr. Martina Kosinová Ph.D., MUDr. Jana Djakow Ph.D., doc. MUDr. Jozef Klučka Ph.D. a MUDr. Václav Vafek.

Tradičně jsme kurz zahájili představením Simulačního centra a následně se účastníci seznámili s moderními ultrazvukovými simulátory umožňujícími nácvik vyšetření a případných intervencí v bezpečném prostředí. V dopoledním programu čekalo účastníky procvičování základních dovedností souvisejících s použitím ultrazvuku, konkrétně nácvik koordinace ruky a jehly při kanylacích, základy v rámci ultrazvukového vyšetření hrudníku, kanylace cévního řečiště a použití nejběžnějších vyšetřovacích protokolů. Aby byl kurz co nejvíce praktický, kromě simulátorů byli po celý den k dispozici i dětští figuranti.

Po obědové pauze bylo pro odpolední program nachystáno několik unikátních simulací s vysokou mírou věrnosti, jejichž součástí bylo i použití ultrazvukového vyšetření. Kromě simulací měli účastníci možnost vyzkoušet nácvik na dětských figurantech různého věku a velikostí.

Základní škola ultrazvuku u dětí je v České republice unikátní zapojením simulací s vysokou mírou věrnosti, proto pro organizátory akce byla pro další pokračování kurzu velmi důležitá zpětná vazba, kterou si s účastníky kurzu předali po skončení akce.

Pokud se Vám náplň kurzu líbí, sledujte stránky SIMU, další kurz připravujeme na jaro 2023.