15. Simulační kurz první pomoci

Tento kurz není jistě třeba dlouze představovat. Jeho už patnácté opakování jsme prožili 29. dubna v prostorách Simulačního centra LF MU.

4. 5. 2023

Pět simulací z oblasti basic life support měli možnost zažít tentokrát nově studenti všech oborů LF MU. Mezi celkem 30 účastníky se tak kromě budoucích všeobecných nebo zubních lékařů potkali také budoucí fyzioterapeuti, radiologičtí asistenti, optometristé, zdravotní sestry a další. Na kurzu tak panovala příjemná atmosféra z mezioborové spolupráce, bez které se moderní zdravotnická péče neobejde. Během kurzu si mohli účastníci vyzkoušet poskytnutí pomoci při nehodě vozidla s elektrokoloběžkou, ošetřit horolezce po pádu z výšky, oživovat tonoucího nebo odhalit akcidentální intoxikaci či počínající meningitidu. Následným debriefingem prováděli zkušení studentští lektoři, kteří byli zároveň autory jednotlivých simulací. Příprava této formy výuky a její realizace byla pro budoucí kariéru lékařů rovněž cennou zkušeností.
Již popáté se Simulační kurz první pomoci konal v budově Simulačního centra LF MU, která nabízí kromě špičkových trenažérů a školeného personálu i výjimečné prostory, které pak dohromady vytváří ideální základ věrohodné a do detailu propracované simulace. Kurz tohoto typu by nešlo zorganizovat bez podpory 16 figurantů z řad studentů, kteří ztvárnili právě různě zraněné či nemocné, nebo jejich nervózní příbuzné či svědky události. Nejen v týmech řešitelů tak bylo třeba prokázat mnoho smyslu pro spolupráci.