Historicky 1. kurz Základy laparoskopie na boxových a virtuálních simulátorech I. proběhl na SIMU

Dne 9. - 10 května 2022 se v Simulačním centru LF MU uskutečnil historicky první kurz zaměřený na použití boxových a laparoskopických simulátorů. Dvoudenní kurz s názvem Základy laparoskopie na boxových a virtuálních simulátorech I byl určen pro lékaře před atestací se zaměřením na mini invazivní operativu.

16. 5. 2022

Navázali jsme na tradici laparoskopických kurzů pořádaných v I. simulačním centru virtuální chirurgie při I. chirurgické klinice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity již od roku 2014.

Na kurzu se sešlo 5 lékařů (chirurgů) jak z Čech, tak z Moravy. Lektorování kurzu se ujali MUDr. Zdeněk Chovanec Ph.D. a MUDr. Jakub Habr.

První den jsme zahájili krátkou prezentací zaměřenou na možnosti vzdělávání mladých chirurgů a simulaci jako výukové techniky. Byly představeny jednotlivé typy simulátorů s jejich přednostmi a nedostatky, jelikož jak víme, dokonalý simulátor laparoskopie neexistuje. Závěrem bylo představeno Simulační centrum ve své komplexnosti.

Kurz byl rozdělen na bloky praktického nácviku a prezentace. V praktické části byla na simulátorech virtuální reality trénována zejména práce s kamerou, a to 0 a 30 stupňovou optikou. Následně každý účastník absolvoval kurz basic skills s nácvikem koordinace pohybu obou rukou, hlavy a nohy. Na boxových simulátorech byla trénována zejména obouruční koordinace skrze plejádu manuálních cvičení. V teoretické části byly prezentace na téma Kapnoperitoneum, Laparoskopická apendektomie, Laparoskopická Cholecystektomie s průnikem do praxe a sekvencí krátkých videí z operačního sálu se zdůrazněním Tips and Tricks v laparoskopii.

Jelikož měl každý účastník kurzu k dispozici svůj simulátor, bylo možno jednotlivá cvičení přizpůsobovat jeho manuálním dovednostem, tedy se jednalo „tailor-made“ kurz.

Každý účastník během kurzu provedl několik laparoskopických apendektomií a cholecystektomii na simulátorech virtuální reality a naučil se základy laparoskopického šití a uzlení v boxových simulátorech.

Pokud se Vám náplň kurzu líbí, sledujte stránky SIMU, další kurz připravujeme na podzim 2022.