Proběhl 2. kurz Základní škola ultrazvuku u dětí

Úderem osmé hodiny po roce opět zvoní na první hodinu 2. kurzu Základní školy ultrazvuku. Dnes je 12. května 2023 a jsme v Simulačním centru LF MUNI. Na výuku se sem sjelo 10 participantů kurzu z České republiky a Slovenska.

14. 5. 2023

Po zahájení a seznámení s lektory kurzu dr. Djakow, doc. Kosninové, doc. Klučky, dr. Vafka a dr. Kováře. Začíná dopolední blok představením ultrazvukových přístrojů. Celý dopolední blok je zaměřen na procvičování dovedností práce s ultrazvukem, koordinace sonda-jehla a kanylace periferního a centrálního žilního systému. Paralelně probíhá vyšetření břicha a hrudníku, jak na artificiálních simulátorech i našich mladých hrdinů kurzu, 8 figurantů různého dětského věku. Právě díky dětem je tento kurz jedinečný a poskytuje pestré možnosti vyšetření přibližujícím se reálné praxi.

Po obědě se realitě přiblížíme ještě víc pomocí simulací s vysokou mírou věrnosti. Tentokrát je cílem využit ultrazvuk v kritických stavech a syntézu klinického vyšetření a použitím dovedností z dopoledního bloku. Souběžně probíhá praktická výuka a procvičování na našich dětských figurantech a simulátorech schopných imitovat patologické stavy.

Na konci dne se díváme do tváří deseti nových absolventů kurzu, které jsou sice unaveny, ale převládá spokojenost. Cíl přiblížit a prohloubit znalosti a zkušenosti účastníků s praktickou aplikací použití ultrazvuku v klinické praxi v pediatrické populaci je splněn.

více fotografií zde