Tento rok již třetí kurz Základů laparoskopie na SIMU

Dne 12. - 13. prosince 2022 se v Simulačním centru LF MU uskutečnil již třetí kurz zaměřený na mini-invazivní operativu za použití boxových a laparoskopických simulátorů. Kurz: "Základy laparoskopie na boxových a virtuálních simulátorech I" je určen lékařům před atestací se zaměřením na mini-invazivní operativu, tedy nejen pro chirurgy, ale i urology a gynekology.

20. 12. 2022

Na kurzu se nyní sešlo 6 lékařů (chirurgů) jak z Čech, tak z Moravy. Lektorování kurzu se ujali MUDr. Zdeněk Chovanec Ph.D. a MUDr. Filip Sasínek (I. chirurgická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny, Brno).

Kurz navazuje na tradici laparoskopických kurzů pořádaných v I. simulačním centru virtuální chirurgie při I. chirurgické klinice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity již od roku 2014.

Kurz byl zahájen krátkou prezentací zaměřenou na možnosti vzdělávání mladých chirurgů a simulaci jako výukové techniky. Byly prezentovány jednotlivé typy simulátorů s jejich přednostmi a nedostatky, jelikož jak víme, dokonalý simulátor laparoskopie neexistuje. Závěrem bylo představeno Simulačního centrum ve své komplexnosti, což byl ale jen kratičký úvod, jelikož hlavním cílem kurzu je osvojení, potažmo pohloubení nových laparoskopických dovedností.

V praktické části byla na simulátorech virtuální reality trénována zejména práce s kamerou, a to 0 a 30 stupňovou optikou, následně každý účastník absolvoval kurz basic skills s nácvikem koordinace pohybu obou ruk, hlavy a nohy. Nově účastníci srovnávaly své motorické dovednosti při bimanuálním plnění jednoduchých úkolů pomocí klasických a následně mini-invazivních nástrojů. Na boxových simulátorech byla trénována zejména obouruční koordinace skrze plejádu manuálních cvičení i se základy laparoskopické sutury. V teoretické části byly prezentace na téma Laparoskopická apendektomie, Laparoskopická Cholecystektomie s průnikem do praxe a zdůrazněním Tips and Tricks v dané problematice.

Jelikož měl každý účastník kurzu k dispozici svůj simulátor, bylo možno jednotlivá cvičení přizpůsobovat jeho manuálním dovednostem, tedy se opět jednalo „tailor-made“ kurz.

Každý účastník během kurzu provedl několik laparoskopických apendektomií někteří i laparoskopickou cholecystektomi na simulátorech virtuální reality, všichni se naučili základy laparoskopického šití i uzlení v boxových simulátorech.

Další kurz je plánován na jaře 2023. Pokud Vás náplň kurzu zaujala, jste srdečně zváni.

Za tým pořadatelů MUDr. Chovanec Zdeněk, Ph.D