Budoucí zubař se svými zahraničními kolegy díky dobrovolnickému programu v Africe ošetřil tisícovku pacientů

Martin Števčina, student 4. ročníku Zubního lékařství LF MU, se ve dnech 15. - 22. 5. 2022 zúčastnil International Voluntary Programme ve Rwandě, který organizovala organizace International Association of Dental Students společně s jejich novým členem Rwanda Dental Students Association. Cílem programu je poskytovat stomatologickou péči o ústní dutinu, vzdělávání o nemocech, jejich prevenci a zásobování populací s nedostatečnými službami v oblasti zdraví.

28. 6. 2022

Sedm studentů z různých zemí se díky mezinárodní organizaci International Association of Dental Students zúčastnilo programu International Voluntary Programme ve Rwandě. Jedním z nich byl i student Zubního lékařství LF MU Martin Števčina. Společně s dalšími studenty z Íránu, Tajwanu, Polska, Slovinska a Nigérie během dobrovolnických činností stihli vyšetřit a ošetřit převážně extrakcemi 250 dospělých a 705 dětských pacientů. "Jiné možnosti terapie nebyly možné vzhledem k dostupnému vybavení. Kromě toho jsem úspěšně prezentoval fakultu a Českou republiku na výzkumné konferencí, kterou organizovala místní univerzita," říká Martin.

Týdennímu pobytu nedaleko hlavního rwandského města Kigali předcházela důkladná příprava, zejména co se týče povinných očkování proti meninigitide, choleře, žluté zimnici, břišnímu tyfu a užívání antimalarik během pobytu i po návratu domů. "Celý program byl pro mě velkou zkušeností a zážitkem, protože jsem se naučil improvizovat s nástroji při ošetření, kde ani světlo při vyšetření nebylo samozřejmostí. Jsem rád, že jsem se mohl seznámit s realitou terénní práce. Také jsem navázal kontakty s místními i mezinárodními studenty, navzájem jsme si vyměňovali zkušenosti, učili se a v neposlední řadě poznávali kulturu i krásu této země. Srdeční a pohostinní místní označují svou zemi jako zemi s trnitou historii ale s pozitivními výhledy. Děkuji Lékařské fakultě Masarykovy univerzity za poskytnutí stipendia, čímž mi pomohli absolvovat uvedený program," doplňuje Martin dále.

"Cesta překonala má očekávání a po škole bych chtěl pokračovat v podobných projektech. Určitě na to nikdy nezapomenu, byl to nový svět pro mě asi v každém ohledu. Zážitků a dojmů mám neskutečnou spoustu. Prezentace o škole a o Česku také měla úspěch, někteří studenti řekli, že by se k nám velmi rádi přišli něčemu přiučit," uzavírá budoucí zubní lékař Martin.

Mezinárodní asociace studentů zubního lékařství byla založena v roce 1951 v Dánsku, aby sloužila vzdělávacím potřebám studentů zubního lékařství po celém světě. Asociace zastupuje zájmy více než 200 000 studentů zubního lékařství ve zhruba 60 zemích po celém světě a má sídlo v ústředí Světové dentální federace FDI v Ženevě (Švýcarsko). Usiluje o dokonalost ve vzdělávání a vědě prostřednictvím mezinárodních projektů a iniciativ, které řídí. Jedním z nich je právě program s cílem poskytovat stomatologickou péči o ústní dutinu, vzdělávání o nemocech, jejich prevenci a zásobování populace s nedostatečnými službami v oblasti zdraví ve Rwandě.