Studenti mají nově možnost získat mezinárodně platný certifikát o dovednostech v oblasti statistické analýzy systému SAS

Nově se SAS (Systém statistické analýzy) stal součástí vzdělávacího programu farmakologického ústavu LF MU a je vyučován Mgr. Jakubem Chalmovianským a Mgr. Radkou Štěpánovou, pod vedením Mgr. Adama Svobodníka Ph.D., analytika medicínských dat, který řeší v rámci CZECRINu agendu dat a biostatistiky.

2. 2. 2023

SAS SYSTEM (Statistical Analysis Systém / Systém statistické analýzy) poskytuje integrovaný systém softwarových produktů pro práci s daty. Prostřednictvím inovativní analytické techniky a umělé inteligence umožňuje uživatelům po celém světě přeměňovat data na inteligentní informace.

Masarykova univerzita navázala se SAS spolupráci na konci loňského roku, kdy se na její půdě konalo pilotní certifikační testování v SAS Base Programming za účasti SAS proktora Jiřího Mohouta. Všichni studenti úspěšně složili certifikaci, v jednom případě dokonce se 100 % úspěšností.

Možnost získat během studia na vysoké škole mezinárodně platný certifikát o dovednostech v oblasti SAS je velmi užitečným doplňkem kurzů, v nichž se tento software vyučuje. „Jsme velmi rádi, že Masarykova univerzita je jednou ze škol, která tento přístup zvolila. Spolupráce s univerzitami je společnosti SAS velmi blízká, protože náš software byl vyvinut na univerzitní půdě (North Carolina State University) a propojení s praxí je v naší firemní DNA již od našich počátků v 70. letech,“ říká Katarína Krausová, manažerka SAS akademických programů pro střední Evropu. Akademický program SAS podporuje výuku a výzkum na vysokých školách a univerzitách. Vyučujícím a studentům nabízí snadný přístup ke kompletní nabídce softwarů a nástrojů k získávání informací z velkého množství dat.

SAS System nebo jen SAS (původně Statistical Analysis System) je integrovaný systém softwarových produktů, vyráběný firmou SAS Institute. Slouží jednak ve firmách jako databázový systém, tak jako nástroj pro analýzu a obchodní využití dat, a jednak se také používá pro statistickou analýzu dat ve vědě a technologii. Jedná se o modulární software, takže zákazník může využít jen ty části, které se hodí jemu. SAS obsahuje vlastní programovací jazyk, označovaný rovněž jako SAS.