Program D-AL4 Anesteziologie, intenzivní medicína a algeziologie 5103VAIA

Informace oborové rady

Pro studenty, kteří zahájí studium v akademickém roce 2017/2018, vyžaduje oborová rada jako nutné minimum před přistoupením k obhajobě dizertační práce 1 originální práci vztahující se k tématu disertační práce, publikovanou v časopise s IF. Student musí být uveden jako první autor, práce musí mít vztah k tématu studia a být publikovaná po zahájení studia. Dále je nutný  1 přehledový článek vztahující se k tématu studia v časopise excerpovaném v mezinárodních databázích (Medline, Scopus), kde bude student uveden jako první autor.

V Brně 22. června 2009

Věc: Podmínky pro předložení dizertační práce

Vážení studenti doktorského programu D-AL4 Anesteziologie, intenzivní medicína a algeziologie,

na schůzi v květnu 2009 se oborová rada - ve shodě se studijním a zkušebním řádem LF MU - dohodla, že jako minimum k obhajobě dizertační práce bude od 1. září 2009 vyžadovat publikaci výzkumu formou originální práce v českém nebo slovenském recenzovaném časopise, ve které bude student uveden jako první autor.
Za  dostatečné považujeme také potvrzení vedoucího redaktora časopisu o přijetí práce k publikaci.

Žádáme Vás, abyste bez splnění této podmínky dizertační práce na děkanát nepodávali. Cílem tohoto opatření je zkvalitnění výzkumu v našem oboru a dodržování podmínek doktorského studia.

Doc. MUDr. Vladimír Šrámek, Ph.D.
předseda oborové rady

Prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc.
místopředseda  oborové rady

Pro studenty, kteří nastoupí ke studiu počínaje ak. rokem 2011/2012:
Od roku 2011 zvyšuje OR nároky na minimální publikační aktivitu nutnou k obhájení disertační práce. K obhajobě budeme vyžadovat:
Jednu publikaci originálních výsledků disertační práce v časopise s IF jako první autor nebo spoluautor. V případě spoluautorství bude nutná ještě jedna publikace originálních výsledků v časopise bez IF.

Profil absolventa oboru (SP) & cíle studia

Profil absolventa: Výstupní znalosti a dovednosti:

Charakteristika profesí a možnosti uplatnění:
Anesteziologové, intenzivisté a algeziologové s absolvovaným postgraduálním studijním programem a titulem Ph.D. mohou uplatnit své znalosti a dovednosti jako členové vědeckých a pedagogických týmů anesteziologicko-resuscitačních klinik, po splnění dalších podmínek jako vedoucí pracovníci anesteziologicko-resuscitačních pracovišť, pracovišť intenzivní medicíny, center léčby bolesti. Úspěšné ukončení doktorského studia je dobrým základem pro habilitační řízení.

Cíl studia: Cílem doktorského studijního programu Anesteziologie, intenzivní medicína a algeziologie je postgraduální vědecká výchova spojená s výzkumem a publikační činností v problematice především aplikovaného výzkumu v oblasti anesteziologie, péče o kriticky nemocné i o pacienty trpící závažnou bolestí. Některá témata umožňují spolupráci se základním výzkumem.

Vstupní požadavky

Studijní předměty

1. Studijní předměty obecné: celkem k absolvování 5

Povinné
    • Anglický jazyk
    • Analýza klinických dat
    • Plánování, organizace a hodnocení klinických studií

Studijní předměty povinně volitelné:
    2 povinně volitelné předměty dle dohody se školitelem

Povinně volitelné:
    • Molekulární biologie a genetika
    • Imunologie
    • Nové trendy v patologické fyziologii
    • Etika vědecké experimentální práce a klinické práce s nemocným.
    • Rétorika. Kultura mezilidské komunikace.
    • Získávání vědeckých informací.
    Výuka se uskutečňuje podle jednotného postgraduálního vědeckého studia na odborných pracovištích LF MU

2. Studijní předměty odborné (celkem k absolvování 1)

1 povinně volitelný – výběr dle zaměření práce možný ze tří:
    Povinně volitelné:
    • Nové trendy v anesteziologii
    • Nové trendy v léčbě bolesti
    • Nové trendy v intenzivní medicíně

Pro studenty doktorského studia budou na KARIM, ARK, |KDAR Lékařské fakulty Masarykovy university organizovány samostatné přednášky a semináře, které se budou týkat aktuální problematiky oboru. Tyto samostatné přednášky budou vedeny renomovanými odborníky v oboru a účast na jednom z nich bude povinná:

Studentům doktorského studijního programu bude umožněna účast na školících akcích, které souvisí s tématem disertace. Ze závazných studijních předmětů (světový jazyk, molekulární biologie a genetika, patologická fyziologie a imunologie) skládá doktorand zkoušky před komisí. Závazné výukové kurzy jsou zakončeny kolokviem. Obsahem státní doktorské zkoušky jsou vědní základy oboru anesteziologie, algeziologie a intenzivní medicíny se zaměřením na téma disertační práce. Doktorské studium je zakončeno sepsáním disertační práce a její obhajobou.

Další povinnosti

Studenti jsou aktivně zapojováni do pregraduální výuky, přípravy odborných seminářů a vědeckých akcí pořádaných KARIM, ARK a KDAR LF MU Brno.

Doporučené

Požadavky na státní doktorskou zkoušku

Obsahem státní doktorské zkoušky jsou vědní základy oboru anesteziologie, intenzivní medicína a algeziologie se zaměřením na téma disertační práce.
Dále prokázání základních znalostí ze statistického zpracování dat a základní znalosti vědecké práce.

Návrh témat prací