Program D-DE4 Dermatovenerologie 5103V003

Informace oborové rady

Zápisy ze schůze OR

Profil absolventa oboru (SP) & cíle studia

Cíl studia: Dermatovenerologie se zabývá prevencí, diagnostikou, léčením, dispenzarizací, posudkovou činností a výzkumem nemocí kůže, kožních adnex, podkoží a přechodných orificiálních sliznic. Cílem doktorského studijního programu je prohloubit teoretické znalosti oboru a aplikovat je při vědeckém řešení konkrétního úkolu.

Profil absolventa: Absolvent doktorského studia dermatovenerologie má potřebné teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti diagnostiky, léčby a prevence dermatóz a chorob přenášených pohlavním stykem.
Osvojil si základní metody vědecké práce, zpracování a hodnocení získaných výsledků včetně statistického zpracování. Chápe vztah kůže k ostatním systémům organismu a je schopen dobré interdisciplinární spolupráce. Umí citlivě komunikovat s pacientem. Úspěšné ukončení doktorského studia je základem pro habilitační řízení.

Vstupní požadavky

Podmínky přijetí ke studiu

Ukončené magisterské vzdělání všeobecného lékařství s velmi dobrým prospěchem a absolvování přijímací zkoušky.

Při přijímací zkoušce musí uchazeč prokázat velmi dobré znalosti z dermatovenerologie na úrovni pregraduální výuky a schopnost analytického myšlení. Přednost mají uchazeči s aktivní účastí na konferenci SVOČ. Při přijímacím pohovoru uvede uchazeč zaměření dizertační práce, jméno školitele a školicí pracoviště. Před přijímací zkouškou je nezbytná domluva se školitelem o tématu dizertační práce.
Před komisí musí uchazeč předložit rámcový plán práce a vymezit cíl, kterého chce dosáhnout. Musí prokázat teoretické znalosti problematiky, kterou se bude práce zabývat.
Přítomnost školitele u přijímacího pohovoru je vhodná.

Studijní předměty

Předměty společné výuky (popis předmětů na společné příloze)

Povinné:
Anglický jazyk
Nové trendy v lékařské imunologii
Molekulární biologie a genetika

Povinně volitelné (nejméně 2):
Analýza klinických dat
Nové trendy v patologické fyziologii
Získávání vědeckých informací
Plánování, organizace a hodnocení klinických studií
Etika vědecké a experimentální práce
Uživatel počítačové sítě

Studijní předměty odborné:

Povinné:
Dermatologie
Venerologie

Povinně volitelné (nejméně 3):
Dermatologická farmakoterapie
Dermatologická imunologie
Dermatologická alergologie
Fotobiologie
Dermatologická flebologie a lymfologie
Dermatologická histopatologie

Další povinnosti

Požadavky na státní doktorskou zkoušku

Obsahem státní zkoušky jsou vědní základy oboru všeobecné a speciální dermatologie a venerologie se zaměřením na téma disertační práce.
Dále prokázání základních znalostí ze statistického zpracování dat a základní znalosti vědecké práce.

Návrh témat prací

Minimální požadavky na publikační aktivitu v průběhu doktorského studia:

1. Prezentace nejméně 1 odborné práce na mezinárodním fóru (první autor) nebo nejméně 1 publikace in extenso v recenzovaném zahraničním časopise (jeden z prvních tří spoluautorů)
  2. Nejméně 1 samostatná přednáška na celostátní odborné konferenci (první autor)
  3. Nejméně 1 samostatná publikace v českém recenzovaném časopise
  4. 1 publikace ve Scripta medica