V novém schématu InGA LF Accelerate byly podpořeny 3 projekty

V novém projektovém schématu LF Accelerate, určeném na podporu aplikačního potenciálu výsledků výzkumu a vývoje LF Accelerate, byly podpořeny 3 projekty žadatelů z LF MU. Cílem je posouzení aplikačního potenciálu výsledků výzkumu a vývoje a dosažení posunu v procesu uplatnění v praxi.

13. 12. 2021

V říjnu 2021 bylo v rámci Interní grantové agentury LF MU (InGA LF) vyhlášeno zcela nové schéma podpory LF Accelerate. Inspirací pro vytvoření tohoto nového formátu byl koncept programu TA ČR GAMA Proof of Concept společně s principy úspěšného programu SPARK Stanford na podporu translačního výzkumu, který vznikl na Stanford School of Medicine.

Cílem je posouzení aplikačního potenciálu výsledků výzkumu a vývoje na LF MU a dosažení znatelného posunu v procesu jejich uplatnění v praxi. Akcentována je interakce s aplikační sférou, a to i prostřednictvím aktivní propagace výstupů podpořených projektů a mezinárodní přesah. Proto je celé schéma podpory administrováno v angličtině, což zároveň umožňuje i posouzení projektů mezinárodními externími hodnotiteli.

Návrhy projektů, které se do první výzvy LF Accelerate přihlásily, byly posuzovány expertním panelem hodnotitelů, včetně zástupců biotech investičního fondu. Všechny návrhy projektů získaly velmi kladnou zpětnou vazbu díky jasně identifikované uživatelské potřebě, tzv. „customer need“. Lékařská fakulta má v oblasti aplikačně perspektivních témat obrovský potenciál mimo jiné také díky přímému propojení s klinickou praxí.

Po hodnocení expertním panelem a radou InGA LF byly podpořeny tři projekty. Každý z nich bude podpořen částkou 500 000 Kč.

• A compact Raman spectroscopy-based device for rapid identification and characterization of pathogens directly from human body fluids řešitelky Mgr. Kataríny Rebrošové z Mikrobiologického ústavu LF MU a FN u sv. Anny v Brně.

Cílem tohoto projektu je připravit kompaktní zařízení k detekci a další charakterizaci mikrobů přímo z lidských tělních tekutin. Rychlá a přesná identifikace patogenů způsobujících infekce je jednou z největších výzev v medicíně. Včasná identifikace původců a jejich profilu antimikrobiální rezistence může významně zlepšit léčbu infekce, snížit náklady na zdravotní péči, zmírnit stále rostoucí antimikrobiální rezistenci a v mnoha případech zachránit život.

• Bioanalytical quality control of cGMP/ATMP-grade stem cells and progenitors řešitele doc. RNDr. Petr Vaňhary, Ph.D. z Ústavu histologie a embryologie LF MU

Kmenové buňky a progenitory představují základní zdroj pro vývoj léčivých přípravků ATMP (Advanced Therapy Medicinal Product) pro moderní terapii a tkáňové inženýrství. Bezpečná výroba silně závisí na přísných kultivačních podmínkách, které se řídí předpisy o správné výrobní praxi (cGMP). Cílem projektu je převést nové experimentální postupy kontroly kvality (QC) do standardních operačních protokolů.

• Generation and validation of a high-throughput screening system for the identification of novel inhibitors with anti-melanoma activity řešitele Mgr. Stjepana Uldrijana, CSc. z Biologického ústavu LF MU.

Vysoce výkonné platformy pro screening léčiv využívají robotickou manipulaci s mikrodestičkami, automatickou manipulaci s kapalinami, sběr dat a analýzu k rychlému screeningu tisíců chemických sloučenin. Farmaceutické společnosti je používají k identifikaci sloučenin s požadovanou biologickou aktivitou, které by mohly vést k novým léčebným postupům. Záměrem projektu je vyvinout nový buněčný systém pro efektivnější vysokokapacitní screening chemických knihoven sloučenin s cílem identifikovat a charakterizovat nové látky potenciálně vhodné pro terapii rezistentního maligního melanomu.

Více o InGA LF Accelerate