Společný projekt LF MU, FSV UK a společnosti Newton Media získal cenu TA ČR

Projekt COVID-19 infodemie, na kterém LF MU spolupracuje s Fakultou sociálních věd UK a společností Newton Media propojuje lékařské a počítačové vědy s žurnalistikou. Primárním cílem je čelit zkreslování informací v médiích.

17. 10. 2022

Cílem interdisciplinárního projektu je díky propojení lékařských a počítačových věd s žurnalistikou snížit míru informační epidemie (infodemie) nejen ve vztahu k onemocnění COVID-19, ale také k dalším budoucím epidemiím.

Pomocí identifikace vybraných forem zkreslování informací v médiích (např. neadekvátní práce novinářů s daty, neadekvátní volba referenčních příkladů a srovnání, nedostatečná znalost lékařské terminologie apod.) jsou definovány nástroje novinářské a mediální etiky, resp. „žurnalistiky založené na důkazech”, kterými je možno této infodemii čelit.

Projekt využívá prvků umělé inteligence, propojení relevantních odborníků a zajištění dostupnosti výsledků odborné i laické veřejnosti prostřednictvím webového portálu, resp. aplikací.

Projekt získal v říjnu 2022 Cenu TA ČR v kategorii Governance.

Líbí se vám projekt? Pak jej podpořte v hlasování o absolutním  vítězi zde.

O projektu Infodemie