Duben 2025 ve vědě na LF MU

Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo.

9. 5. 2025

Bez popisku

úspěchy

Neurovědec Adam Williamson z našeho společného pracoviště s Fakultní nemocnicí u sv. Anny se stal českým ambasadorem ERC. Evropská rada pro výzkum (ERC) a Asociace ERC grantistů (AERG) společně spustili iniciativu „Ambasadoři ERC“. Cílem nové sítě je pomoci šířit povědomí o ERC napříč Evropou. Adam je pětinásobným držitelem grantu ERC. Ve svém výzkumu se zaměřuje na léčbu spánkové apnoe a epilepsie. Více informací o úspěších našich studentů, akademiků a vědců si můžete přečíst zde.

věda do praxe

Nejnovější poznatky vědy v klinické praxi léčí pacienty. Lékaři z Kliniky dětské otorinolaryngologie FN Brno jako první v ČR voperovali pomocí robotického ramene kochleární implantát roční holčičce a vrátili jí tím sluch. Na Klinice popálenin a plastické chirurgie FN Brno pak zachránili lékaři život jedenáctiletému chlapci, který utrpěl popáleniny na více než polovině těla. 

 

Publikace měsíce

Mezinárodní tým vědců popsal důležitost tyrozinkinázového receptoru FGFR2 v primárních řasinkách. Významně se na tom podíleli výzkumníci z Biologického ústavu, konkrétně z laboratoře Michaely Bosákové a výzkumné skupiny Pavla Krejčího z Biologického ústavu. Ve studii prokázali, že dva typy  receptorů (FGFR1 a FGFR2) se nacházejí v primární řasince, zatímco jiné (FGFR3 a FGFR4) ne. Přítomnost receptoru FGFR2 v řasince je důležitá pro to, aby správně fungoval a spouštěl další geny důležité pro vývoj těla. Některé poruchy tohoto receptoru vedou k dědičným vývojovým nemocem, kdy se FGFR2 se do řasinky skoro vůbec nedostane. Pomocí určitého léku (inhibitor RLY-4008) lze tento problém částečně napravit. Toto zjištění otevírá cestu k lepšímu pochopení i možné léčbě některých genetických nemocí. Výsledky byly publikovány v časopisu Journal of Cell Biology.

med muni v médiích

V dubnu byla mediální stopa naší fakulty velmi pestrá. Média věnovala pozornost menopauze, revmatoidní artritidě, plastické chirurgii, léčbě leukemie či zdravotní gramotnosti. Všechny mediální ohlasy naleznete zde

Představujeme

Nicola Silva, vedoucí výzkumné skupiny na Biologickém ústavu. Jeho tým se zabývá zabývá studiem opravy DNA během tvorby pohlavních buněk, zaměřeným na programované vzniky dvouvláknových zlomů DNA a jejich roli v homologní rekombinaci. Tyto procesy jsou klíčové pro správné rozdělení chromozomů a tvorbu funkčních gamet. Jako modelový organismus hlístici Caenorhabditis elegans, která umožňuje detailní studium meiotických procesů díky své průhlednosti a synchronizaci buněk. Pomocí genetických, biochemických a cytologických metod zkoumá jak známé, tak nové faktory oprav DNA a genomové stability. 

zajímavé akce

Na co se můžeme těšit v dubnu? Např. na přednášku Karen Adelman v rámci Mendel Lectures, konferenci ke 25. výroční funkčního neurozobrazování či další snídani s vědcem. Přehled všech událostí naleznete v Kalendáři akcí.

podcast stetoskop

V dubnu vyšly hned dva díly podcastu Stetoskop. Hostem byl emeritní děkan naší fakulty a bývalý přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky Jiří Mayer. Tématem nebyla jen medicína, ale např. i vzpomínky na pád Berlínské zdi. 

další aktuality

Vše, co se u nás ve vědě a výzkumu šustne.  Přečtěte si, co zajímavého se stalo a co se našim vědkyním a vědcům v září podařilo.

Už nechcete propásnout žádnou novinku? Sledujte Science_MEDMUNI na síti X. 

Máte novou publikaci, projekt nebo ocenění? Víte o někom, komu se podařilo dosáhnout nějakého úspěchu? Napište nám na research@med.muni.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info