Říjen 2024 ve vědě na LF MU
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu v říjnu událo.
Vedoucí výzkumné skupiny na Biologickém ústavu LF MU Pavel Krejčí zaznamenal v říjnu dvě významná ocenění jeho výzkumu. Agentura pro zdravotnický výzkum MZ ČR ocenila jeho projekt jako nejúspěšnější za 10 let existence agentury a od Akademie věd ČR získal Akademickou prémii.
Pavel Krejčí vede na Biologickém ústavu LF MU vlastní výzkumnou skupinu Cell Signaling. Dlouhodobě se věnuje výzkumu složitých mechanismů, jakými v těle působí fibroblastový růstový faktor (FGF). Ten hraje klíčovou roli v růstu a vývoji buněk, ale jeho nesprávná funkce může vést k vážným poruchám. S kolegy z výzkumné skupiny se zaměřují na případy, kdy mutace v genu FGFR3 způsobují různé kosterní vady. Mezi tyto poruchy patří například hypochondroplazie, achondroplazie, thanatoforická dysplazie a syndrom SADDAN. Cílem výzkumu je lépe porozumět tomu, jak tyto mutace ovlivňují signální dráhy, což by mohlo v budoucnu přispět k vývoji nových způsobů léčby těchto vzácných onemocnění. Projekt "Identifikace nových možností léčby achondroplázie", který představuje významný pokrok v léčbě této geneticky podmíněné poruše růstu, byl Agenturou pro zdravotnický výzkum ČR oceněn jako nejlepší za desetiletou existenci agentury.
V říjnu 2024 zároveň obdržel od Akademie věd ČR, na jejímž Ústavu živočišné fyziologie a genetiky také působí, Akademickou prémii na podporu dalšího výzkumu mechanismů buněčné komunikace v osmi dílčích projektech, které mimo jiné zahrnují vývoj nových možností léčby poruch růstu. Finance ve výši až 30 milionů korun může čerpat v následujících šesti letech a hradit z nich náklady spojené s výzkumem, mzdami či pořízením technického vybavení.
Pavel Krejčí mimo jiné založil klinický registr pacientů s achondroplazií a podílel se na vývoji léčiv pro pacienty s touto poruchou. První z nich je od roku 2022 dostupné i dětem v Česku. Další lék je nyní ve fázi klinických testů v Japonsku.
Přečtěte si rozhovor s Pavlem Krejčím na portále Vedavyzkum.cz
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu v říjnu událo.
V souvislosti s potřebou zorientovat zaměstnance Masarykovy univerzity v problematice duševního vlastnictví a transferu technologií připravilo Centrum pro transfer technologií MU online školení Duševní vlastnictví a transfer technologií na MU.