Únor 2025 ve vědě na LF MU
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Načerpejte nejdůležitější poznatky z naší účasti na workshopu „Attracting international postdocs“, který organizoval koncem května Odbor pro personální řízení RMU ve spolupráci s Czexpats in Science.
Věnovali jsme se tématům propagace, recruitmentu, a onboardingu zahraničních postdoků. Cílem akce bylo načerpání inspirace od profesionálů, kteří mají pestré zahraniční zkušenosti z pozice postdoků. Hlavním cílem Czexpats in Science je propojovat české vědce v zahraničí mezi sebou i s vědci a relevantními institucemi v České republice. Dále se snaží vědcům v zahraničí pomoci s orientací v prostředí české vědy, usnadňovat jejich návrat do českého prostředí, poskytnout jedincům dlouhodobě žijícím v zahraničí možnost pozitivně inspirovat a ovlivňovat českou vědu a v neposlední řadě také podporovat jejich mobilitu, zejména sdílením zkušeností a informací.
V první části workshopu se Matouš Glanc, ředitel Czexpats in Science, věnoval definici pozice postdoka, jeho významu i přínosu a také možnostem, jak oslovit a přilákat kvalitní kandidáty. Dále se zaměřil na specifika procesů onboardingu a adaptace. V další části následovaly konkrétní zkušenosti postdoků, českých vědkyň, které právě teď působí v zahraničí. S vědkyněmi proběhla diskuze, při které se účastníci mohli ptát na vše, co je na pozici postdoků zajímá.
Zdůrazňován byl význam mezinárodní mobility a diverzity myšlenek, podpora postdoků je klíčová pro rozvoj výzkumných ambicí a kariérní růst jednotlivců. Instituce by měla zajistit vhodné podmínky a podporu pro postdoky, včetně administrativní podpory, bydlení a péče o rodinu. Transparentní a atraktivní procesy výběru kandidátů jsou nezbytné pro přilákání a udržení kvalitních kandidátů. Onboarding a adaptace nových zaměstnanců by měly být efektivní, aby mohli co nejdříve začít pracovat na svých výzkumných projektech.
Jaké jsou tedy konkrétní rady, jak zaujmout a přilákat kvalitní kandidáty a jak postupovat při jejich adaptaci? Co je pro ně důležité a co postdoci potřebují?
Na podzim bude následovat další workshop, který se zaměří procesy rozvoje, kariérních drah, hodnocení, motivace a offboardingu postdoků o který se s vámi opět podělíme.
Zajímá vás, co vše jsme v rámci workshopu probírali? Projděte si celou prezentaci Matouše Glance, kde najdete například také tipy, kde hledat nové postdoky. Připojujeme také zajímavé články na toto téma.
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Tým vědců pod vedením vedoucího výzkumné skupiny na Biologickém ústavu Nicoly Silvy zaznamenal významný úspěch ve výzkumu snížené nebo narušené funkce synaptonemálního komplexu, která může být jednou z příčin neplodnosti. Článek mezinárodního kolektivu autorů byl v březnu 2025 publikován v prestižním oborovém časopisu Nature Communications.