Leden 2025 ve vědě na LF MU

Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v prvním měsíci roku 2025.

13. 2. 2025

Bez popisku

úspěchy

Začátek nového roku přinesl několik významných úspěchů našich vědkyň a vědců. Klinika dětské onkologie získala prestižní certifikaci a byla tak zařazena mezi ITCC centra. Tři lékaři spjatí s naší fakultou se umístili v žebříčku magazínu Forbes 50 Nejlepších lékařů Česka. Článek autorek z IHOK se umístil jako třetí v seznamu The Best of Leukemia 2024. Petr Lokaj z Kliniky dětské onkologie získal Čestnou medaili ČLK za celoživotní přínos pro dětskou paliativní péči. Více informací o úspěších našich studentů, akademiků a vědců si můžete přečíst zde.

 

věda do praxe

Unikátní brněnská Ambulance pro dětské pacienty bez diagnózy se soustředí na pacienty s podezřením na geneticky podmíněné onemocnění, kterým se dosud diagnózu stanovit nepodařilo. Největší část pacientů tvoří děti do pěti let. Lékařka Kateřina Slabá, která stála u zrodu ambulance, přiblížila v rozhovoru pro magazín Reportér, jak se pomocí genetických testů a dalších postupů snaží dát těžce nemocným dětem něco, co nikdo předtím nedokázal – diagnózu. K rychlé diagnostice přispívá i projekt BabyFox, jehož cílem je získávat u pacientů s genetickým onemocněním na novorozeneckých a pediatrických JIP výsledky rapidního celogenomového sekvenování v co možná nejkratší době a urychlit tak diagnostiku. 

Publikace měsíce

Kolektiv autorů z Kliniky radiologie a nukleární medicíny a dalších pracovišť publikoval článek o biliární drenáži, která má pomoci pacientům s nádory žlučových cest. Drenáž pomáhá snižovat hladinu bilirubinu a zmírnit příznaky žloutenky. Studie analyzovala data 175 pacientů s extrahepatálním CCA a hledala faktory ovlivňující přežití po PTBD. Ukázalo se, že horší prognózu mají pacienti s nádory většími než 5 cm a s metastázami. Naopak lepší přežití souviselo s nižší hladinou bilirubinu a CRP před zákrokem. Byl vytvořen jednoduchý skórovací systém, který pomáhá odhadnout 3měsíční úmrtnost s 86,3% spolehlivostí pro vyloučení rizika a 43,2% pravděpodobností správného odhadu vysokého rizika. Článek byl publikován v prestižním mezinárodním časopise Scientific Reports nakladatelství Nature. 

med muni v médiích

Společný výzkum odhalil tajemství lebky, která po generace slouží jako vyučovací pomůcka na základní škole UNESCO v Uherském Hradišti. Vědci spolu s žáky zjistili, že šlo o důstojníka rakousko-uherské armády. Identifikovat ostatky se jim podařilo v projektu, který vedla doktorka Miriam Nývltová Fišáková z Fyziologického ústavu. Všichni zúčastnění si chválí vzájemnou spolupráci, kdy žáci dělali celou antropometrii, pak se studentkami LF MU počítali výšku a pohlaví a nyní pracují rekonstrukci obličeje. O jedinečném výzkumu a ukázce citizen science v praxi referovali ČT24, MF Dnes, weby Deníku, Blesku a mnoha dalších médií.

Představujeme

Lumír Krejčí, vedoucí výzkumné skupiny na Biologickém ústavu. Působí i na Přírodovědecké fakultě MU. Zaměřuje se na studium mechanismů ochrany replikace DNA během buněčného dělení. Je také spoluorganizátorem série přednášek Mendel Lectures, které do Brna pravidelně přivádí světové nobelisty. Stojí i za projektem Bioskop, který pravidelně otevírá laboratoře dětem ze základních a středních škol. V červenci 2024 se stal členem prestižní ogranizace EMBO, sdružující přední molekulární biology, která podporuje excelenci ve vědách o živé přírodě v Evropě i mimo ni. V této prestižní komunitě je více než dva tisíce členů z celého světa. 

zajímavé akce

Na co se můžeme těšit v prvních měsících roku 2025? Čeká vás bohatá nabídka specializovaných kurzů, přednášek a vzdělávacích aktivit. Přehled všech událostí naleznete v Kalendáři akcí

podcast stetoskop

V lednu vyšel jeden Stetoskop. Můžete si poslechnout rozhovor s garantem našeho nového, v ČR unikátního, navazujícího magisterského studijního programu Neurovědy. 

další aktuality

Vše, co se u nás ve vědě a výzkumu šustne.  Přečtěte si, co zajímavého se stalo a co se našim vědkyním a vědcům v září podařilo.

Už nechcete propásnout žádnou novinku? Sledujte Science_MEDMUNI na síti X. 

Máte novou publikaci, projekt nebo ocenění? Víte o někom, komu se podařilo dosáhnout nějakého úspěchu? Napište nám na research@med.muni.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info