Listopad 2024 ve vědě na LF MU

Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu v listopadu událo.

2. 12. 2024

Bez popisku

úspěchy

V příštím roce bude Grantovou agenturou České republiky (GA ČR) podpořeno celkem 7 projektů žadatelů z LF MU. Vůbec poprvé fakulta uspěla ve schématu Postdoc Individual Fellowship Incoming, které má za cíl přivést do ČR vynikající zahraniční vědce, případně české vědce s dlouhodobou zahraniční zkušeností a umožnit jim realizovat vlastní vědecký program. U 5 podpořených projektů je LF MU v pozici hlavního řešitele, u 2 projektů pak LF MU figuruje v roli spoluřešitele.

věda do praxe

Vědci z LF MU a FN Brno budují společně unikátní biobanku, zaměřenou na zkoumání jednoho z nejagresivnějších typů rakoviny, nádorů slinivky břišní. Živé buněčné linie z biobanky umožňující v laboratorních podmínkách rekapitulovat jejich vývoj pomocí pokročilých trojrozměrných tkáňových modelů. Ty pomáhají odhalovat biologické procesy spojené s nádorovým bujením a díky propojení s klinickou praxí přináší nové možnosti pro pochopení i léčbu tohoto onemocnění.

 

Publikace měsíce

Tým vědců z LF MU popsal novou regulaci nádorových buněk způsobujících zhoubný kožní melanom. Jednu z nejagresivnějších onkologických diagnóz si v ČR každoročně vyslechne až 2500 pacientů. Po několika letech testování tým kolem Stjepana Uldrijana z Biologického ústavu zveřejnil studii popisující význam proteinového komplexu eIF4F v nádorových buňkách, a to, jakým způsobem ovlivňuje signální dráhu ERK a růst a dělení buněk. Publikoval ji jeden z nejcitovanějších vědeckých žurnálů, Proceedings of the National Academy of Sciences.

med muni v médiích

Bez popisku

Rozhovory o výzkumu rakoviny pro DVTV. V listopadu poskytli této internetové televizi rozhovory výzkumníci z LF MU, kteří jsou zapojeni do činnosti brněnského uzlu Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Lenka Zdražilová Dubská si s redaktorkou povídala o tom, jak dlouho trvá vývoj léčiv na rakovinu a o budoucnosti protinádorových terapií - personalizované léčbě. Zdeněk Andrysík pak v rozhovoru hovořil o tom, že rakovina je kombinací několika poškození najednou a proto není možné najít univerzální lék na rakovinou. 

Představujeme

Zdeněk Andrysík, vedoucí výzkumné skupiny Molecular Mechanisms of Cancer. Doktor Andrysík a jeho tým na Biologickém ústavu LF MU zaměřuje na výzkum a vývoj nových možností léčby rakoviny cílených na transkripční faktory, které hrají klíčovou roli ve vzniku nádorů. Cílem je zlepšit přežití a kvalitu života pacientů prostřednictvím inovativních, kombinovaných a cílených přístupů s minimálními vedlejšími účinky. Výzkum reaguje na potřebu efektivnějších terapií nahrazujících tradiční chemoterapii. Jeho tým je zároveň součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny, historicky největšího projektu v oblasti nádorových chorob v České republice, který propojuje 11 výzkumných institucí a 72 týmů. Více o výzkumu i o zahraniční zkušenosti a návratu zpět do Brna si můžete poslechnout v rozhovoru na naší Snídani s vědcem. Rozhovor také v listopadu poskytl DVTV

zajímavé akce

Kromě Ježíška a vánočních večírků se můžete v prosinci těšit například na další Snídani s vědcem, World Aids Week či přednášky zahraničních vědců. Přehled všech událostí naleznete v Kalendáři akcí

podcast stetoskop

V listopadu vyšly dva díly podcastu Stetoskop. U příležitosti 35. výročí Sametové revoluce přijal pozvání rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš, který nejen vzpomínal na osobní prožitky z revoluce, ale prozradil i své plány do budoucnosti. Rozhovor s Annou Vašků pak přinesl nejen pohled na její životní cestu, ale také důkaz, že věda může být nejen prací, ale i hlubokým posláním a zdrojem radosti. 

další aktuality

Vše, co se u nás ve vědě a výzkumu šustne.  Přečtěte si, co zajímavého se stalo a co se našim vědkyním a vědcům v září podařilo.

Už nechcete propásnout žádnou novinku? Sledujte Science_MEDMUNI na síti X. 

Máte novou publikaci, projekt nebo ocenění? Víte o někom, komu se podařilo dosáhnout nějakého úspěchu? Napište nám na research@med.muni.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info