Projekt COVID-19 INFODEMIE je absolutním vítězem cen TA ČR 2022

Projekt COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku se stal absolutním vítězem Cen TA ČR za rok 2022. Institut biostatistiky a analýz LF MU na něm spolupracuje s Fakultou sociálních věd UK a společností Newton Media.

2. 3. 2023

Cílem interdisciplinárního projektu je snížit míru infodemie nejen ve vztahu k onemocnění COVID-19. Hlavním řešitelem projektu je PhDr. Václav Moravec, Ph.D. z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

V médiích často dochází ke zkreslování informací, zpravidla způsobenému neadekvátní prací novinářů s daty, neadekvátní volbou referenčních příkladů a srovnání, nedostatečnou znalostí lékařské terminologie apod. Tomuto fenoménu lze čelit nástroji novinářské a mediální etiky, resp. „žurnalistiky založené na důkazech“.

Projekt využívá prvků umělé inteligence, propojení relevantních odborníků a zajištění dostupnosti výsledků odborné i laické veřejnosti prostřednictvím webové stránky INFOMORE.CZ.

Výstupem projektu bude pochopení hlavních příčin infodemie a zpřístupnění znalostní základny pro inovace ve vzdělávání žurnalistů a redefinici novinářské a mediální etiky v ČR, zejména pak ve vztahu ke zpravodajství se zdravotnickou tematikou.

web infomore.cz