Prosinec 2024 ve vědě na LF MU

Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu v prosinci událo.

22. 1. 2025

Bez popisku

úspěchy

Prosinec byl na úspěchy bohatý, snad již jako předzvěst Vánoční nadílky. 9 vědkyň a vědců z LF MU získalo ocenění MUNI SCIENTIST Award. Děkan naší fakulty získal Čestné uznání ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj jako hlavní řešitel projektu Bioarteficiální 3D štep pro meziobratlovou fúzi páteře. 6 našich doktorandek a doktorandů získalo ocenění Brno Ph.D. Talent. Projekt virtuálního psychoterapeutického výcviku V. Kamenské, A. Suchého a M. Světláka získal čestné uznání Czech DIGI@MED Award. Více informací o úspěších našich studentů, akademiků a vědců si můžete přečíst  zde

věda do praxe

Bez popisku

Výzkumné týmy z ICRC LF MU a FNUSA a dalších 3 českých pracovišť se v rámci projektu Horizon Europe Teaming for Excellence spojily s francouzskými a německými kolegy. V ČR během následujících 6 let vznikne unikátní interdisciplinární Centrum excelence CLARA. To se zaměří na vývoj nové generace aplikací AI, výpočetní modelování a kvantové výpočty a posun hranic výzkumu neurodegenerativních onemocnění, zejména Alzheimerovy choroby. 

 

 

Publikace měsíce

Kolektiv autorů z LF MU, CEITEC MU a FN Brno publikoval studii o celoexomovém sekvenování. Na Pediatrické klinice LF MU a FN Brno proběhl v letech 2020-2023 pilotní program pro děti s nediagnostikovaným onemocněním, do kterého bylo zařazeno celkem 58 českých pacientů. Studie dosáhla diagnostické výtěžnosti 43 %, bylo identifikováno 11 nových genetických variant a výsledky umožnily změnu terapie a péče u 76 % pacientů. Byla také potvrzena efektivita genetického sekvenování v diagnostice a personalizaci péče o pediatrické pacienty s nediagnostikovanými onemocněními. Článek byl publikován v prestižním mezinárodním časopise Scientific Reports nakladatelství Nature. 

med muni v médiích

Přednosta Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno a vedoucí jedné z výzkumných skupin v NÚVR poskytl rozhovor pro magazín Medical Tribune. S redaktory si povídal nejen o budoucnosti v léčbě dětských onkologických pacientů, ale i o jednom z posledních ocenění jeho dosavadní práce, zvanou přednáškou na kongresu Mezinárodní společnosti pro dětskou onkologii (SIOP). Klinika dětské onkologie zároveň prošla úspěšnou certifikací a byla zařazena mezi tzv. ITCC centra. Pracoviště získá přístup ke kompletnímu evropskému a severoamerickému know-how v oblasti dětské onkologie, klinickým studiím a novým terapiím. 

Představujeme

Regina Demlová, přednostka Farmakologického ústavu LF MU a ředitelka Centra excelence CREATIC. Od roku 2024 je vědeckou předsedkyní Network Committee prestižní evropské výzkumné infrastruktury ECRIN-ERIC (European Clinical Research Infrastructure Network). Věnuje se vzdělávání pregraduálních i postgraduálních studentů. Ve výzkumu se specializuje na vývoj nových léčiv a personalizovanou medicínu, se zaměřením na léčbu nádorových, vzácných a nediagnostikovaných onemocnění. Od ledna 2024 stojí v čele Centra excelence CREATIC, budovaného díky podpoře projektu Horizon Europe Teaming for Excellence. Jeho posláním je excelentní výzkum, vývoj a výroba inovativních léčivých přípravků pro moderní terapie a hledání nových způsobů, jak poskytnout velmi nákladné léčivé přípravky moderních terapií potřebným pacientům za dostupnou cenu. V laboratořích Advanced Cell Immunotherapy Unit na LF MU již vznikly dva léčivé přípravky ze skupiny buněčných terapií - protinádorová vakcína pro dětské onkologické pacienty se vzácnými vysoce rizikovými solidními nádory. a léčivý přípravek na bázi mezenchymálních stromálních buněk pro pacienty s nemocí motýlích křídel.

zajímavé akce

Na co se můžeme těšit v prvním měsíci roku 2025? Čeká vás bohatá nabídka specializovaných kurzů, přednášek a vzdělávacích aktivit. Přehled všech událostí naleznete v Kalendáři akcí

podcast stetoskop

V prosinci vyšly dva díly podcastu Stetoskop. Můžete si poslechnout rozhovor s primářkou Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Gynkologicko-porodnické kliniky LF MU a FN Brno o anestezii. Vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu histologie a embryologie Dáša Bohačiaková pak mluvila o tom, jak "minimozečky" vypěstované v laboratoři přispívají k výzkumu neurodegenerativních onemocnění. 

další aktuality

Vše, co se u nás ve vědě a výzkumu šustne.  Přečtěte si, co zajímavého se stalo a co se našim vědkyním a vědcům v září podařilo.

Už nechcete propásnout žádnou novinku? Sledujte Science_MEDMUNI na síti X. 

Máte novou publikaci, projekt nebo ocenění? Víte o někom, komu se podařilo dosáhnout nějakého úspěchu? Napište nám na research@med.muni.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info