Únor 2025 ve vědě na LF MU
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Přednostka Farmakologického ústavu a ředitelka Centra excelence CREATIC a Národní výzkumné infrastruktury CZECRIN Regina Demlová byla 10. prosince 2024 v Paříži zvolena novou předsedkyní Network Committee v rámci prestižní evropské výzkumné infrastruktury ECRIN-ERIC (European Clinical Research Infrastructure Network). Tato je zaměřená na podporu a realizaci nekomerčních klinických studií v EU.
CREATIC jako centrum excelence v oblasti vývoje buněčných a genových terapií ve spolupráci s ECRIN-ERIC vytváří unikátní prostředí pro následnou realizaci klinického výzkumu s léčivými přípravky pro moderní terapie, a potvrzuje tak své postavení na evropské vědecké scéně. „Toto jmenování je nejen osobním úspěchem, ale také potvrzením vysoké kvality naší práce. Role předsedkyně Network Committee nám umožní lépe naplňovat naši misi – propojit špičkový výzkum s konkrétními klinickými aplikacemi,“ uvedla ředitelka Centra excelence CREATIC. Zapojení LF MU do klíčové evropské infrastruktury posiluje její roli jako centra špičkového výzkumu.
Network Committee ECRIN-ERIC je poradním orgánem Assembly of Members a generálního ředitele ECRIN-ERIC, přičemž sdružuje zkušené delegáty vědeckých partnerů z členských a pozorovatelských států. Hlavní odpovědností Network Committee je plánování strategického rozvoje jednotlivých oblastí klinického výzkumu ECRIN-ERIC a posilování vědecké spolupráce na evropské úrovni, včetně podpory zapojení do evropských výzkumných grantů.
Ve funkci předsedkyně Network Committee docentka Demlová střídá profesora Christiana Ohmanna z Německa, který působil jako ředitel Koordinačního centra pro klinické studie (KKS) na Lékařské fakultě Univerzity Heinricha Heineho v Düsseldorfu od roku 1998.
V této souvislosti se tak CREATIC a česká národní infrastruktura CZECRIN stane klíčovým konzultačním centrem ECRIN-ERIC pro oblast klinických studií s léčivými přípravky moderní terapie (ATMP). Toto zaměření podpoří mezinárodní spolupráci, zajistí přenos znalostí a umožní českým vědcům aktivně se podílet na vývoji a hodnocení těchto inovativních terapií.
Jmenování doc. Demlové do čela Network Committee otevírá nové možnosti nejen pro CREATIC, ale i pro další oblasti rozvoje klinického výzkumu v České republice, zejména směřování evropských klinických studií v perspektivních oblastech rozvoje moderních terapií, navazování partnerství s předními evropskými institucemi a sdílení know-how.
Tento úspěch navazuje také na strategii Ministerstva zdravotnictví ČR, které v letošním roce navázalo spolupráci s Národní výzkumnou infrastrukturu CZECRIN, s ideou dalšího rozvoje českého klinického výzkumu na mezinárodní úrovni.
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Tým vědců pod vedením vedoucího výzkumné skupiny na Biologickém ústavu Nicoly Silvy zaznamenal významný úspěch ve výzkumu snížené nebo narušené funkce synaptonemálního komplexu, která může být jednou z příčin neplodnosti. Článek mezinárodního kolektivu autorů byl v březnu 2025 publikován v prestižním oborovém časopisu Nature Communications.