Říjen 2024 ve vědě na LF MU

Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu v říjnu událo.

1. 11. 2024

Bez popisku

úspěchy

Vedoucí výzkumné skupiny na Biologickém ústavu LF MU Pavel Krejčí zaznamenal v říjnu dvě významná ocenění. Agentura pro zdravotnický výzkum MZ ČR ocenila jeho projekt Identifikace nových možností léčby achondroplázie  jako nejúspěšnější za 10 let existence agentury a od Akademie věd ČR získal Akademickou prémii. Rozhovor s Pavlem Krejčím nejen o výzkumu achondroplázie si můžete přečíst na portále Vedavyzkum.cz

věda do praxe

Buněčná terapie představuje jeden z nejpokrokovějších léčebných přístupů současnosti. Vrací do života pacienty, pro něž dosud neexistovala účinná léčba bez trvalých následků. Lékaři ji ve spolupráci s týmem Centra buněčného a tkáňového inženýrství z ICRC LF MU a FNUSA využívají zejména u pacientů po transplantaci kostní dřeně, ale i po orgánových transplantacích, k léčbě virových infekcí tam, kde tradiční léčba antivirotiky selhává. Terapii, která vyjde cca na 800 tisíc korun českých, nyní hradí pojišťovny.

Publikace měsíce

Interdisciplinární tým autorů z Kliniky dětské neurologie LF MU a FN Brno, Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno a Psychologického ústavu FF MU publikoval studii o možnosti zapojení telemedicíny do hodnocení poruch autistického spektra u dětí. Studie, která ukazuje možnost použití online hodnoticího protokolu formou zkráceného pozorování symptomů autismu a diagnostického rozhovoru pro dálkovou diagnostiku této poruchy, byla publikována v Journal of Autism and Developmental Disorders. 

med muni v médiích

Česká psychiatrická společnost u příležitosti světového dne duševního zdraví přišla s iniciativou 100 ročně. Chce motivovat více mediků ke studiu psychiatrie a výzkumu v tomto oboru. V rozhovoru na Českém rozhlasu koordinátor kampaně a přednosta Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno Tomáš Kašpárek zmiňuje, že kolem oboru panuje spoustu pověr a představ z minulosti, aniž by lidé znali podrobnosti o práci současného psychiatr. V článku o stavu české psychiatrie jej citují taky magazín Epoch Times nebo Týden.

Představujeme

Lenka Bešše, vedoucí výzkumné skupiny Cancer Immunotherapy. Doktorka Bešše se společně se svým týmem na Biologickém ústavu LF MU zaměřuje na výzkum proteinové homeostázy a její role v protinádorové imunoterapii. Věnují se studiu buněčných mechanizmů vedoucích k rezistenci nádorů k imunoterapii a hledají způsoby, jak tuto rezistenci překonat. Tento výzkum by mohl přinést významný pokrok v léčbě onkologických onemocnění. Její tým je zároveň součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny, historicky největšího projektu v oblasti nádorových chorob v České republice, který propojuje 11 výzkumných institucí a 72 týmů. Více o výzkumu i o její cestě z laboratoří ve Švýcarsku zpět do Brna si můžete poslechnout v rozhovoru pro náš podcast Stestoskop.  Zajímavý poslech také nabízí podcast NÚVR Mezi Buňky

zajímavé akce

Na co se v listopadu můžete těšit? Například na další Snídani s vědcem, celostátní zdravotnický hackathon Hack jak Brno, přednášky zahraničních vědců. Přehled všech událostí naleznete v Kalendáři akcí

podcast stetoskop

V říjnu vyšel již 71. díl podcastu Stetoskop Tématem byla fyzioterapie v oblasti gynekologie a porodnictví, která stojí zatím spíše na okraji všeobecného vnímání tohoto oboru. U mikrofonu představila Mgr. Marika Bajerová způsoby, jak může fyzioterapie zlepšit život žen ve všech fázích jejich života. Od menstruace, přes těhotenství, porod až po menopauzu.

další aktuality

Vše, co se u nás ve vědě a výzkumu šustne.  Přečtěte si, co zajímavého se stalo a co se našim vědkyním a vědcům v září podařilo.

Už nechcete propásnout žádnou novinku? Sledujte Science_MEDMUNI na síti X. 

Máte novou publikaci, projekt nebo ocenění? Víte o někom, komu se podařilo dosáhnout nějakého úspěchu? Napište nám na research@med.muni.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info