Únor 2025 ve vědě na LF MU
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Na další Snídani s vědcem jsme 5. listopadu přivítali Daniela Schwarze. Ve svém působení spojuje inovace v medicínském vzdělávání, vědeckou činnost i podnikání.
Daniel Schwarz je muž mnoha tváří – vědec, školitel, hudebník, sportovec, podnikatel a inovátor lékařského vzdělávání. Jeho kariéra se zaměřuje na propojení medicíny a technologií. Jedním z jeho největších úspěchů je spoluzaložení spin-offu Masarykovy univerzity, Institutu biostatistiky a analýz, s.r.o.
Daniel začal svou cestu v oboru biomedicínského inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně, kde se soustředil na analýzu lékařských snímků. Na zpracování lékařských snímků v oboru neurověd a psychiatrie se zaměřil až po setkání s Tomášem Kašpárkem na stáži v Utrechtu. Neurovědy jsou podle Daniela jedna z nejvíce interdisciplinárních oblastí vědy – lze zde potkat sociální vědce, matematiky nebo fyziky. Tomáš Kašpárek při této příležitosti připomenul, že LF jako první v Česku nedávno spustila navazující magisterský program Neurovědy, určený pro absolventy studijních programů psychologie, ekonomie, sociologie, přírodovědných a dalších příbuzných oborů.
Na Lékařské fakultě Daniel nejprve pracoval na Institutu biostatistiky a analýz, nyní je členem týmu vyučujících na Ústavu simulační medicíny, kde se věnuje využívání technologií pro zlepšení medicínského vzdělávání. Jedním z jeho největších projektů bylo vytvoření simulací pomocí tzv. „virtuálních pacientů“, které umožňují studentům medicíny trénovat klinická rozhodnutí před jejich kontaktem s reálnými pacienty. Dan také na LF MU přinesl výukové metody problem-based learning (PBL) a team-based learning (TBL). Tyto výukové metody pomáhají studentům pracovat na reálných lékařských případech, což zlepšuje jejich schopnosti řešit problémy. Výuka je také více interaktivní a relevantní pro reálnou medicínu. Při zavádění těchto metod se Dan inspiroval britským příkladem, který měl možnost poznat během svého pobytu na St. George’s University v Londýně.
V roce 2014 spoluzaložil spin-off společnost s týmem z Institutu biostatistiky a analýz. Společnost poskytuje služby v oblasti sběru, správy a analýzy klinických dat, a pomáhá vědcům s organizací výzkumných projektů. Jedná se zejména o klinické studie, pacientské registry, ale pomáhá i s regulatorními kroky, jako je psaní protokolů, žádosti u etických komisí atd. Kromě služeb nabízí i vlastní systém CLADE-IS, který usnadňuje a zefektivňuje sběr klinických dat. Do budoucna by se rádi orientovali zejména na prodej vlastních produktů. Danův spin-off ukazuje, jak mohou výzkum a byznys jít ruku v ruce. "Začít podnikat neznamenalo, že bych musel opustit akademii. Je to o tom, jak obojí vyvážit," říká. Dnes je stále hluboce zapojen jak do své akademické práce, tak do svého podnikání.
Příběh Daniela Schwarze ukazuje možnosti propojení výzkumu, vzdělávání a podnikání. Snídaně s ním byla velice inspirativní a plná dotazů z publika.
Hostem další Snídaně s Vědcem budou 3. prosince 2024 v 8:00 Ondřej Slabý, Jiří Šána a Kateřina Nováková (BBMRI). Sejdeme se opět v knihovně Univerzitního kampusu.
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Tým vědců pod vedením vedoucího výzkumné skupiny na Biologickém ústavu Nicoly Silvy zaznamenal významný úspěch ve výzkumu snížené nebo narušené funkce synaptonemálního komplexu, která může být jednou z příčin neplodnosti. Článek mezinárodního kolektivu autorů byl v březnu 2025 publikován v prestižním oborovém časopisu Nature Communications.