Pacienti se vzácnými onemocněními vždy byli součástí společnosti. Díky přesnější diagnostice a medializaci některých případů se v poslední době dostávají na titulní stránky médií. Se svými diagnózami však často zůstávají před branami systému schvalování a úhrady zdravotní péče. Navzdory tomu dává stále většímu počtu lékařů smysl tyto pacienty léčit, i za cenu překonání četných překážek ve výše uvedeném systému.
Dvěma takovým pacientům, sourozencům, byla na Klinice dětské onkologie LF MU a FN Brno diagnostikována jedna ze vzácných nádorových predispozic, syndrom konstitučního deficitu systému oprav chybného párování bází (Constitutional Mismatch Repair Deficiency – CMMRD), který výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Klíčovým faktorem v tomto konkrétním případu bylo nejen stanovení přesné diagnózy, ale i genetické vyšetření ostatních členů rodiny. Díky získané zkušenosti s léčbou staršího sourozence pak mohli lékaři a vědci z interdisciplinárního mezinárodního týmu poskytnout jeho mladšímu bratrovi vysoce individualizovanou personalizovanou péči. Terapie zaměřená na imunitní systém, která zahrnovala také podání autologní vakcíny z dendritických buněk vyráběná Centrem excelence CREATIC LF MU, oběma bratrům prodloužila život, a u mladšího sourozence pomohla snížit potřebu náročné chemoterapie.
I přesto, že této rodině vstoupilo do života neštěstí v podobě závažného nádorového onemocnění, umožnila spolupráce řady teoretických a klinických pracovišť naší fakulty s kolegy z CEITEC MU, Přírodovědecké fakulty MU, Centra precizní medicíny a dalších pracovišť FN Brno alespoň částečně zvrátit nepřízeň osudu a ovlivnit průběh léčby nádorů s extrémně nepříznivou prognózou pozitivním směrem. Komplexní molekulárně genetickou laboratorní diagnostiku založenou především na sekvenování nové generace zajistili kolegové z výzkumné skupiny prof. Ondřeje Slabého na CEITEC MU. Pokročilou analýzu sekvenačních dat a klinické konzultace průběhu léčby poskytli kolegové z jednoho z nejlepších světových center pro léčbu a diagnostiku pacientů se specifickými nádorovými onemocněními, The Hospital for Sick Children v kanadském Torontu.
Díky této velmi cenné zkušenosti, při které se podařilo zažehnout jiskřičku naděje v léčbě vzácného dědičného nádorového onemocnění s mimořádně nepříznivým klinickým průběhem, se však opět potvrdilo to, že stávající pravidla registrací a úhrad léčivých prostředků naprosto nevyhovují péči o vzácná onemocnění a je potřeba iniciovat jejich systémovou změnu.
Pracoviště a vědecké a lékařské týmy podílející se na publikaci:
- Biologický ústav LF MU: Hana Pálová, Petra Pokorná, Robin Jugas, Ondřej Slabý
- CEITEC MU: Hana Pálová, Petra Pokorná, Karol Pál, Marie Jarošová, Soňa Mejstříková, Robin Jugas, Ondřej Slabý
- Farmakologický ústav LF MU: Kristýna Nosková
- Interní hematologická a onkologická klinika LF MU a FN Brno: Marie Jarošová, Soňa Mejstříková
- Klinika dětské neurologie LF MU a FN Brno: Štefánia Aulická
- Klinika dětské onkologie LF MU a FN Brno: Viera Bajčiová, Zdenek Pavelka, Klára Vejmelková, Peter Múdrý, Michal Kýr, Tomáš Merta, Pavel Tinka, Jaroslav Štěrba
- Úsek klinické farmacie, Nemocniční lékárna, FN Brno: Kristýna Nosková
- Ústav biochemie PřF MU: Petra Pokorná
- Ústav lékařské genetiky a genomiky LF MU a FN Brno: Klára Drábová
- Ústav patologie LF MU a FN Brno: Marta Ježová
- Division of Haematology Oncology, The Hospital for Sick Children, Toronto, ON, Canada: Anirban Das, Uri Tabori
- Department of Paediatrics, University of Toronto, Toronto, ON, Canada: Anirban Das
- The Arthur and Sonia Labatt Brain Tumour Research Centre, The Hospital for Sick Children, Toronto, ON, Canada: Anirban Das, Jose R. Dimayacyac, Logine Negm, Lucie Stengs, Vanessa Bianchi, Uri Tabori
přečíst si článek