Únor 2025 ve vědě na LF MU

Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.

10. 3. 2025

Bez popisku

úspěchy

Lucie Ráčková byla zařazena do výběru nadějných a úspěšných osobností časopisu Forbes 30 pod 30. Mladá vědkyně z I. neurologické kliniky LF MU a FNUSA, která působí i na Přírodovědecké fakultě, byla zařazena do letošního výběru mladých osobností 30 pod 30, který pravidelně zveřejňuje časopis Forbes. Na výzkumném pobytu v Antarktidě se zabývala výzkumem stresu polárníků. Nedávno získala doktorát z environmentální fyziologie a podílí se na přípravě analogických astronautů pro pobyt na cvičných vesmírných misích. Jedné takové se i sama účastnila. Více informací o úspěších našich studentů, akademiků a vědců si můžete přečíst zde.

 

věda do praxe

Až 40 00 Čechů žije s familiární hypercholesterolémii, způsobující dramatické zvýšení hladiny škodlivého LDL cholesterolu v krvi. Ta jim může zkrátit život o desítky let. Bez léčby hrozí pacientům srdeční infarkt už ve třetí nebo čtvrté dekádě života. Mnoho pacientů však o svém onemocnění neví. Genetickou podstatou a včasnou diagnostikou onemocnění se dlouhodobě zabývá profesor Tomáš Freiberger, který je za MU hlavním řešitelem v Národním institutu pro léčbu metabolických a kardiovaskulárních onemocnění CarDia. Je také zapojen do evropského projektu FH-EARLY, který má za cíl právě včasný záchyt tohoto genetickéh onemocnění.

 

Publikace měsíce

Tým Lukáše Čajánka popsal nový mechanismus růstu primárních řasinek. Tým z výzkumné skupiny Lukáše Čajánka na Ústavu histologie a embryologie popsal nový mechanismus růstu primárních řasinek. Ten by mohl přispět k lepšímu pochopení vzniku některých genetických onemocnění. Studie buněčných biologů ukazuje, jak důležité je přesné řízení buněčných signálů pro jejich správný vývoj a funkci. Jde o příspěvek k hlubšímu pochopení, jak fungují nejen primární řasinky, ale i k pochopení onemocnění, která jsou s jejich defekty spjata, jako je například polycystické onemocnění ledvin nebo spinocerebelární ataxie. Článek byl publikován v prestižním mezinárodním časopise Cell Communication and Signaling.

med muni v médiích

Kateřina Snopková z Mikrobiologického ústavu LF MU a FNUSA pojmenovala nový druh bakterie, kterou v roce 2015 dovezla z ostrova Jamese Rosse. A po místě nálezu, kde má Český antarktický výzkumný program jednu ze svých základen byla tato bakterie pojmenována. . Nový bakteriální druh disponuje genetickou výbavou, umožňující překonání stresu souvisejícího s drsnými antarktickými podmínkami. O jejím úspěchu informovala ČTK a mnohé weby: Novinky.cz, ČT24, Vědavýzkum.cz, Deník N, Český rozhlas, Sciencemag.cz, Brňan, iBrno.cz, Náš region, Ekolist.cz, Enviweb.cz, Zprávy z Moravy nebo EpochTimes.cz, ale třeba taky tištěné Právo.

Představujeme

Karla Plevová, vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu lékařské genetiky a genomiky. Působí také na CEITEC MU a Interní hematologické a onkologické klinice Fakultní nemocnice Brno. Zaměřuje se na pochopení vlivu dědičných a získaných genomových variant zejména v nádorových buňkách. Výzkum jejího týmu doplňují hodnocení genové exprese, epigenetických modifikací a přístupnosti chromatinu. Nejen svůj výzkum, ale i fascinující svět vědy přibližuje středoškolským studentům v rámci naší Juniorské akademie. Za vývoj unikátního analytického nástroje LYNX, který je schopen detekovat diagnostické, prognostické a prediktivní markery u nejčastějších lymfoidních malignit, získala spolu s kolegy ocenění MUNI Innovation Award a ocenění Vizionáři 2022.

zajímavé akce

Na co se můžeme těšit v březnu? Např. na sérii přednášek a workshopů v rámci Týdne mozku, přednášku Meliny Schuh z Max Planck Institute v rámci Mendel Lectures, konference a kongresy a mnoho dalšího. Přehled všech událostí naleznete v Kalendáři akcí.

podcast stetoskop

V únoru vyšly hned dva díly podcastu Stetoskop. Tentokrát přijal pozvání ředitel Masarykova onkologického ústavu a člen naší akademické obce Marek Svoboda a povídání bylo tak příjemné a zajímavé, že se prostě do jednoho dílu nevešlo. 

další aktuality

Vše, co se u nás ve vědě a výzkumu šustne.  Přečtěte si, co zajímavého se stalo a co se našim vědkyním a vědcům v září podařilo.

Už nechcete propásnout žádnou novinku? Sledujte Science_MEDMUNI na síti X. 

Máte novou publikaci, projekt nebo ocenění? Víte o někom, komu se podařilo dosáhnout nějakého úspěchu? Napište nám na research@med.muni.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info