Únor 2025 ve vědě na LF MU
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Tým z Ústavu lékařské psychologie a psychoterapie složený z přednosty Miroslava Světláka, Veroniky Kamenské a Adama Suchého získal čestné uznání v soutěži Czech DIGI@MED Award v kategorii Nápad / Inovace / Idea.
Jejich projekt Virtuální psychoterapeutický výcvik pro lékaře nabízí inovativní přístup k vzdělávání v oblasti psychoterapie. Tento unikátní online je nástroj zaměřený na zlepšení duševního zdraví lékařů a jejich komunikace s pacienty. Program vychází z principů psychoterapie face-to-face, umožňuje individuální přístup a integruje teorii s praktickými postupy. Obsahuje ucelenou teorii integrativní psychoterapie (Gestalt, KBT), první psychologickou pomoc a nástroje prevence vyhoření. Lékaři si vytvářejí vlastní portfolio dle potřeb, čímž se program přizpůsobuje jejich aktuálním výzvám.
Program přináší benefity v podobě lepší péče o pacienty, snížení stresu, prevence fluktuace a vyšší efektivity práce. Představuje významný krok vpřed ve vzdělávání zdravotníků a v přístupu k psychoterapeutickým metodám.
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Tým vědců pod vedením vedoucího výzkumné skupiny na Biologickém ústavu Nicoly Silvy zaznamenal významný úspěch ve výzkumu snížené nebo narušené funkce synaptonemálního komplexu, která může být jednou z příčin neplodnosti. Článek mezinárodního kolektivu autorů byl v březnu 2025 publikován v prestižním oborovém časopisu Nature Communications.