Září 2024 ve vědě na LF MU

Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu v září událo. I začátek akademického roku 2024/2025 byl na události velmi bohatý.

1. 10. 2024

Bez popisku

úspěchy

Dva projekty řešitelů Aleše Hampla a Pavla Krejčího byly vybrány mezi nejlepší za desetiletou existenci AZV. U příležitosti 10. výročí založení Agentury pro zdravotnický výzkum České republiky udělil její předseda Ondřej Slabý mimořádné ceny devíti vědkyním a vědcům, jejichž projekty byly vybrány jako nejúspěšnější za dobu existence agentury. Aleš Hampl byl zároveň v září oceněn Babákovou medailí Česko-slovenské biologické společnosti. 

věda do praxe

Kateřina Slabá stála na Pediatrické klinice LF MU a FN Brno spolu s dalšími kolegy u zrodu Ambulance pro dětské pacienty bez diagnózy. Ve spolupráci s naším Biologickým ústavem, Centrem excelence CREATIC a CEITEC se mj. ve svém výzkumu soustředí na pacienty, u kterých existuje podezření na geneticky podmíněné onemocnění, ale kterým se dosud diagnózu stanovit nepodařilo. Činnost ambulance přiblížila v rozhovoru pro web vzacni.cz. 

Publikace měsíce

Tým vědců ve výzkumné skupině Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie objevil novou genetickou mutaci, která ovlivňuje vznik a progresi Alzheimerovy choroby. Výsledky, které by mohly znamenat nové možnosti léčby tohoto neurodegenerativního onemocnění, publikovali v Proceedings of the National Academy of Sciences.

med muni v médiích

Přednosta Ústavu veřejného zdraví a vedoucí výzkumné skupiny Efektivita zdravotního systému v projektu Národního institutu SYRI Michal Koščík byl hostem pořadu Události komentáře na ČT 24. Tématem byla udržitelnost českého zdravotnictví i nová úhradová vyhláška. Pusťte si záznam od času 27:00.

 

Představujeme

Alemeh Zamani, vedoucí výzkumné skupiny Choroid Plexus Diseases. Doktorka Zamani se na Anatomickém ústavu LF MU věnuje výzkumu Choroid Plexus, klíčové struktury mozku zodpovědné za produkci mozkomíšního moku a vytváření bariéry mezi krví a mozkomíšním mokem. Cílem je výzkum jeho dysfunkce, která souvisí s neurologickými poruchami, jako je Alzheimerova choroba a neuropatie vyvolaná chemoterapií. Ve výzkumu spolupracuje mj. i se středoškoláky, řešiteli SOČ. Jedna ze studentek, Evelína Voleská, získala se svou SOČkou ocenění Česká hlavička 2024.  

zajímavé akce

Na co se v říjnu můžete těšit? Například na další Snídani s vědcem, 2. konferenci Národního ústavu pro neurologický výzkum či přednášky ze série Mendel Lectures. Budeme se také účastnit Velvet Innovation Meetup a Core Facility Day in Life Sciences. Přehled všech událostí naleznete v Kalendáři akcí

podcast stetoskop

V září vyšly 2 podcasty Stetoskop První přinesl rozhovor s Julií Dobrovolnou Vašků o výzkumu stresu a o tom, jak se v její rodině dědí láska ke vědě. Ve druhém pak Miroslav Světlák společně s Klárou Chládkovou představují osětový projekt pro pacienty i lékaře "Než půjdu k lékaři".

další aktuality

Vše, co se u nás ve vědě a výzkumu šustne.  Přečtěte si, co zajímavého se stalo a co se našim vědkyním a vědcům v září podařilo.

Už nechcete propásnout žádnou novinku? Sledujte Science_MEDMUNI na síti X. 

Máte novou publikaci, projekt nebo ocenění? Víte o někom, komu se podařilo dosáhnout nějakého úspěchu? Napište nám na research@med.muni.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info