Únor 2025 ve vědě na LF MU
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu v září událo. I začátek akademického roku 2024/2025 byl na události velmi bohatý.
úspěchy
Dva projekty řešitelů Aleše Hampla a Pavla Krejčího byly vybrány mezi nejlepší za desetiletou existenci AZV. U příležitosti 10. výročí založení Agentury pro zdravotnický výzkum České republiky udělil její předseda Ondřej Slabý mimořádné ceny devíti vědkyním a vědcům, jejichž projekty byly vybrány jako nejúspěšnější za dobu existence agentury. Aleš Hampl byl zároveň v září oceněn Babákovou medailí Česko-slovenské biologické společnosti.
věda do praxe
Kateřina Slabá stála na Pediatrické klinice LF MU a FN Brno spolu s dalšími kolegy u zrodu Ambulance pro dětské pacienty bez diagnózy. Ve spolupráci s naším Biologickým ústavem, Centrem excelence CREATIC a CEITEC se mj. ve svém výzkumu soustředí na pacienty, u kterých existuje podezření na geneticky podmíněné onemocnění, ale kterým se dosud diagnózu stanovit nepodařilo. Činnost ambulance přiblížila v rozhovoru pro web vzacni.cz.
Publikace měsíce
Tým vědců ve výzkumné skupině Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie objevil novou genetickou mutaci, která ovlivňuje vznik a progresi Alzheimerovy choroby. Výsledky, které by mohly znamenat nové možnosti léčby tohoto neurodegenerativního onemocnění, publikovali v Proceedings of the National Academy of Sciences.
med muni v médiích
Představujeme
Alemeh Zamani, vedoucí výzkumné skupiny Choroid Plexus Diseases. Doktorka Zamani se na Anatomickém ústavu LF MU věnuje výzkumu Choroid Plexus, klíčové struktury mozku zodpovědné za produkci mozkomíšního moku a vytváření bariéry mezi krví a mozkomíšním mokem. Cílem je výzkum jeho dysfunkce, která souvisí s neurologickými poruchami, jako je Alzheimerova choroba a neuropatie vyvolaná chemoterapií. Ve výzkumu spolupracuje mj. i se středoškoláky, řešiteli SOČ. Jedna ze studentek, Evelína Voleská, získala se svou SOČkou ocenění Česká hlavička 2024.
zajímavé akce
Na co se v říjnu můžete těšit? Například na další Snídani s vědcem, 2. konferenci Národního ústavu pro neurologický výzkum či přednášky ze série Mendel Lectures. Budeme se také účastnit Velvet Innovation Meetup a Core Facility Day in Life Sciences. Přehled všech událostí naleznete v Kalendáři akcí.
podcast stetoskop
V září vyšly 2 podcasty Stetoskop První přinesl rozhovor s Julií Dobrovolnou Vašků o výzkumu stresu a o tom, jak se v její rodině dědí láska ke vědě. Ve druhém pak Miroslav Světlák společně s Klárou Chládkovou představují osětový projekt pro pacienty i lékaře "Než půjdu k lékaři".
další aktuality
Vše, co se u nás ve vědě a výzkumu šustne. Přečtěte si, co zajímavého se stalo a co se našim vědkyním a vědcům v září podařilo.
Už nechcete propásnout žádnou novinku? Sledujte Science_MEDMUNI na síti X.
Máte novou publikaci, projekt nebo ocenění? Víte o někom, komu se podařilo dosáhnout nějakého úspěchu? Napište nám na research@med.muni.cz.
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Tým vědců pod vedením vedoucího výzkumné skupiny na Biologickém ústavu Nicoly Silvy zaznamenal významný úspěch ve výzkumu snížené nebo narušené funkce synaptonemálního komplexu, která může být jednou z příčin neplodnosti. Článek mezinárodního kolektivu autorů byl v březnu 2025 publikován v prestižním oborovém časopisu Nature Communications.