Transfer technologií na LF
Výzkum na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity hraje důležitou roli ve vývoji nových léčiv, diagnostických metod a zdravotnických prostředků. Inovace a transfer technologií jsou strategickými prioritami celé univerzity. Její vize zahrnuje dlouhodobou podporu přenosu výsledků výzkumu a vývoje do praxe s cílem posílit a stabilizovat pozici v komerční spolupráci. K naplnění těchto cílů univerzita využívá různé postupy, jako je například budování dlouhodobých vztahů s průmyslovými partnery, spolupráce se sítí odborníků na duševní vlastnictví nebo implementace podpůrných nástrojů pro zvýšení aplikačního využití výzkumného potenciálu.

Tato cesta se již v té nejranější fázi neobejde bez intenzivní interakce s odborníky s různou oblastech, např. oblast patentové ochrany a právních vztahů, regulatorních požadavků, designu a řízení klinických studií nebo finanční podpory specifických grantových schémat. Komerční využití výsledků pak autorům umožňuje získat jak finanční odměnu, tak i publicitu, což přispívá k prestiži Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Přenos výsledků výzkumu do klinické praxe pak napomáhá k plnění společenské role univerzity. Univerzita se snaží tento proces přenášení znalostí a technologií podporovat nejen skrze vytváření partnerství a budování vztahů s veřejností.
Duševní vlastnictví na univerzitě
V souvislosti s univerzitami se duševní vlastnictví (DV) týká práv a ochrany DV vytvořeného v rámci výzkumu nebo tvůrčí činnosti prováděné na půdě univerzity. To může zahrnovat patenty, autorská práva, ochranné známky, průmyslové vzory a další formy duševního vlastnictví.
Univerzity často hrají klíčovou roli při vytváření nových technologií, inovací a poznatků prostřednictvím svých výzkumných a vývojových aktivit. Duševní vlastnictví umožňuje univerzitám ochránit a komercializovat tyto výsledky, což může přinést finanční přínosy univerzitě samotné, výzkumníkům a dalším zúčastněným stranám. Spolupráce mezi univerzitami a průmyslem často zahrnuje přenos duševního vlastnictví, dohody o licencování a další formy spolupráce, které umožňují využití výsledků výzkumu v praxi. Tímto způsobem univerzity přispívají k inovacím a rozvoji, což má pozitivní dopad na celou společnost.
Druhy duševního vlastnictví:
Otázku duševního vlastnictví řeší na univerzitě Centrum pro transfer technologií (CTT). Dále se touto otázkou zabývají na úrovni jednotlivých fakult kontaktní osoby pro CTT.
Technology Readiness Level (TRL)
Při výzkumu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity velmi často vznikají zajímavé výsledky, které by si s ohledem na jejich možné komerční využití zasloužily patřičnou péči a pozornost. Bohužel většina těchto výsledků zůstává nevyužita, což brání jejich finančnímu ocenění a pozitivnímu dopadu na celou společnost. Jedním z hlavních produktů výzkumné činnosti je obvykle publikování odborných článků ve vědeckých časopisech. I když tyto články jsou důležitým ukazatelem kvality, je škoda, že nevyužíváme plně jejich potenciál k praktickému využití. Než ale mohou být výsledky výzkumu vytvořené na akademické půdě prakticky využity, je nutné provést mnoho studií a odpovědět na řadu otázek s cílem postupně snižovat riziko a zvyšovat hodnotu výsledků posunem do dalších úrovní připravenosti. Úroveň technologické připravenosti (TRL) je index, který charakterizuje připravenost technologie na komerční využití a těchto úrovní je 9.
Devět úrovní TRL:
TRL 1
V první fázi je klíčové identifikovat neuspokojenou klinickou potřebu, kterou by nový koncept nebo technologie mohly řešit. Zároveň je nutné analyzovat existující řešení a jejich omezení, abychom pochopili, v čem je naše řešení inovativní nebo jakou má přidanou hodnotu.
TRL 2
V této fázi by mělo být řešení pro klinickou potřebu popsáno, zhodnoceno a vybráno.
TRL 3
Fáze Proof of Concept (PoC) zahrnuje ověření klíčových komponentů na modelových systémech. Řešení je v této fázi otestováno prostřednictvím validace jeho přínosů pro cílové uživatele.
TRL 4
Fáze Proof of Feasibility (PoF) zahrnuje prokázání proveditelnosti celého řešení na modelových systémech a ověření zpětnou vazbou od zainteresovaných stran. Pro biotechnologická řešení je v této fázi nutné ověření hitů/leadů na zvířecích modelech nebo modelech odvozených od pacienta.
TRL 5
Fáze Proof of Value (PoV) zahrnuje zajištění proveditelnosti řešení jako celku a důležitá je zde zpětná vazba od zainteresovaných stran. Pro biotechnologická řešení sem spadá ověření na klinicky relevantním zvířecím modelu a dokončení odpovídajícího klinického protokolu.
TRL 6
Technologie demonstrována v relevantním prostředí, někdy i v průmyslově relevantním prostředí. V této fázi je regulována výroba prototypů a sbírají se klinická a ekonomicky významná data.
TRL 7
Ve fázi Validation of Solution (VoS) je prokázána účinnost a hodnota řešení. Během této fáze bývá dosaženo výstupů v klíčových klinických studiích.
TRL 8
V této úrovni je technologie kompletně hotová, schválená a připravená pro uvedení na trh. Dokončeny jsou i veškeré potřebné testy a certifikace.
TRL 9
Systém je prověřený v provozním prostředí, technologie je implementována a používána v klinickém prostředí na denní bázi. V této úrovni se setkáváme i s expanzí na větší trhy.
Implementace duševního vlastnictví do projektu
Práva k duševnímu vlastnictví (IPR - Intellectual Property Rights) mají v projektech nezastupitelnou roli. Otázky, které se týkají duševního vlastnictví (IP - Intellectual Property) je dobré řešit co nejdříve, jelikož výstupy a výsledky jsou majetkem, který má svou hodnotu. Výzkumné organizace obecně své IP, se kterým vstupují do projektů, často nedoceňují. Je důležité také rozlišovat jestli se jedná o interní projektové schéma či nikoli. Jestliže se totiž jedná o projekt financovaný částečně nebo zcela z veřejných zdrojů, musí přinášet společnosti prospěch nejen skrze rozvoj znalostí ale i cestou komerčního využití. Důležité je si říct, zda má výstup projektu komerční potenciál. Předchází tomu uzavření příslušných smluv s partnery a ochrana stávajícího IP. Jakákoliv práva k výsledkům projektu i přístupová práva náleží všem spolupracujícím subjektům v míře odpovídající jejich účasti na řešení daného projektu. U veřejných zakázek může být vlastníkem majetkových práv rovněž poskytovatel.
Fáze projektu ve vztahu k IP
Fáze přípravy projektového návrhu
Budoucí účastníci projektu by si měli být vědomi toho, s čím do projektu vstupují, jaké stávající znalosti (background) přinášejí. Dále je v této fázi dobré vědět, co od dalších účastníků mohou potenciálně potřebovat a jaký je stav vědy a techniky. Účastnici by také měli mít již v přípravné fázi představu o tom, jaké výsledky mohou v rámci projektu vzniknout a jaký mohou mít dopad. Účastnici projektu mají možnost zmíněné stávající znalosti definovat z pravidla v tzv. konsorciální smlouvě, v rámci které vymezí jaké znalosti dalším partnerům zpřístupní a jaké naopak zpřístupněny partnerům nebudou. Tuto smlouvu je vhodné podepsat před nebo paralelně s podpisem grantové dohody, která se uzavírá s poskytovatelem grantu.
IPR v projektovém návrhu
- kritérium "Excellence" - použití principů open science při šíření výsledků, nakládání s výzkumnými daty (nakládání dle FAIR principů - Findable, Accessible, Interoperable, Reusable)
- kritérium "Impact" - popsat první návrh plánu šíření, využití a komunikace výsledků, součástí by měla být strategie pro management IPR
- Dále:
- Analýza současného stavu poznání
- Analýza IP včetně FTO (Freedom to operate)
- Business plan - na jaké potřeby projekt odpovídá
Fáze realizace projektu
V této fázi mohou být účastníci projektu požádáni partnery o zpřístupnění svých vlastních znalostí, které jsou relevantní pro práci na projektu. I ve fázi realizace by měli účastníci zvažovat otázku ochrany nově vytvořených znalostí, a to hlavně z pohledu jejich možného budoucího využití. V ideálním případě by měli partneři projektu vypracovat strategii ochrany a využití výsledků projektu ještě před ukončením projektu.
Fáze ukončení projektu
Po skončení projektu jsou všichni partneři projektu povinni zajistit ochranu vytvořených výsledků, využívat a šířit výsledky dle předem domluveného postupu.
Autor
Fyzická osoba, která vytvořila autorské dílo, včetně tvůrce souborného díla
Autorské dílo
Jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora vyjádřený v jakékoli objektivně vnímatelné podobě, včetně literárních, uměleckých a vědeckých děl
Autorská práva
Majetková a osobnostní práva autora k jeho autorským dílům
Duševní vlastnictví
Práva k výsledkům tvůrčí činnosti vzniklým v rámci pracovního nebo studijního poměru k MU, včetně autorských práv a práv k databázím
Duševní vlastnictví chráněné jinými právními předpisy
Práva k duševnímu vlastnictví, které není chráněno zápisem do rejstříku nebo jako autorské dílo, např. obchodní tajemství nebo know-how
Patent
Právní ochrana vynálezu, která zajišťuje výlučná práva na jeho využívání
Užitný vzor
Ochrana pro technická řešení, která jsou nová a průmyslově využitelná, jednodušší než patent
Ochranná známka
Označení schopné odlišit výrobky nebo služby jedné osoby od jiných, zapsané v rejstříku ochranných známek
Průmyslové vlastnictví
Práva k výsledkům duševní činnosti využitelným v průmyslu, včetně patentů, užitných vzorů a ochranných známek
Know-how
Souhrn specifických znalostí a zkušeností využitelných v činnosti MU, které nejsou obecně známé
Průmyslový vzor
Vzhled výrobku chráněný jako průmyslové vlastnictví, zahrnující zejména designové prvky
Podnikový vynález
Vynález vytvořený v rámci plnění úkolů vyplývajících z pracovního poměru k MU
Databáze
Soubor nezávislých děl nebo údajů, systematicky uspořádaných a individuálně přístupných elektronicky nebo jinými prostředky
Licence
Souhlas k využití duševního vlastnictví poskytnutý MU jiným subjektům nebo získaný MU od jiných subjektů
Původce
Fyzická osoba, která vytvořila předmět duševního vlastnictví v rámci pracovního poměru k MU
Spin-off (nebo spin-out)
Obchodní společnost založená MU nebo osobou s ní spojenou, využívající duševní vlastnictví MU
Školní dílo
Autorské dílo vytvořené studentem MU pro splnění studijních povinností
Zaměstnanecké dílo
Autorské dílo vytvořené zaměstnancem MU ke splnění pracovních povinností
Freedom to operate (FTO)
Možnost společnosti či jednotlivce uvést produkt, technologii nebo službu na trh, aniž by přitom porušovali patentová práva třetích stran.
Ochranu a využívání duševního vlastnictví na Masarykově univerzitě a práva a povinnosti související se vznikem, ohlášením, evidencí, ochranou a využíváním duševního vlastnictví upravuje Směrnice Masarykovy univerzity č. 10/2013 Duševní vlastnictví.
Postup při identifikaci aplikovatelného výsledku
-
Identifikace aplikovatelného výsledku výzkumu
Jestliže se domníváte, že váš výsledek by mohl být předmětem ochrany duševního vlastnictví, pak tedy kontaktujte kontaktní osobou pro CTT na LF nebo CTT. Tito lidé vám budou schopni poskytnout konzultaci v této oblasti.
-
Oznámení původce o vzniku předmětu průmyslového vlastnictví
V případě, že váš výsledek bude identifikován jako aplikovatelný/chránitelný, budete požádáni o vyplnění jednoho z následujících formulářů: Oznámení o vzniku předmětu průmyslového vlastnictví nebo Evidenční list know-how/ zaměstnaneckého díla. První formulář platí například pro patenty, užitné vzory a podobně. Zatímco formulář s názvem "Evidenční list know-how/zaměstnaneckého díla, se vztahuje k autorským dílům a duševnímu vlastnictví chráněným jinými právními předpisy. Rozdělení druhů duševního vlastnictví je k náhledu zde.
-
Lhůta pro rozhodnutí o přijetí výsledku do majetku MU
Od obdržení vyplněného Oznámení začíná běžet 3měsíční lhůta na posouzení, zda univerzita příjme výsledek do svého majetku.
-
Stanovisko CTT a rozhodnutí rektora nebo ředitele/ky CTT
Jedná se o „Stanovisko k uplatnění práva MU k průmyslovému vlastnictví“, jestliže je stanovisko zamítací, pak majetková práva náleží původci. Pokud je stanovisko přijímací, pak majetková práva připadají univerzitě. CTT informuje o rozhodnutí rektora původce a vedoucího HS.
-
Volba typu ochrany
V případě, že majetková práva připadnou univerzitě, pak CTT zahájí práce související s ochranou průmyslového vlastnictví (pokud je ochrana žádoucí) a s jeho případným komerčním využíváním. Na této věci je klíčová úzká spolupráce mezi CTT a původcem. Náklady s tím spojené nese CTT, pokud není stanoveno jinak.
-
Plán komercializace
CTT sestaví ve spolupráci s původcem plán komercializace. CTT pomáhá i s vyhledáváním potenciálně vhodných partnerů.
Postup při externím využívání know-how
-
Zachycení know-how do objektivně vnímatelné podoby
(připraveno k internímu využívání)
-
Externí využívání know-how se provádí na základě například převodních nebo licenčních smluv
- Jestliže know-how souvisí s průmyslovým vlastnictvím, rozhoduje o jeho externím využívání ředitel/ka CTT
- O externím využíváním know-how, které s průmyslovým vlastnictví nesouvisí, rozhoduje vedoucí HS, kde know-how vzniklo
-
Uzavření licenční smlouvy
Před uzavřením smlouvy je nutné vyplnit formulář „Evidenční list know-how/duševního vlastnictví na LF“
Interní Grantová Agentura - LF Accelerate

Na Masarykově univerzitě bylo díky podpoře Interní Grantové Agentury (InGA) vytvořeno projektové schéma LF Accelerate. Právě tohle schéma umožňuje posunout výsledky výzkumu na vyšší úroveň technologické připravenosti. Inspirací pro LF Accelerate byl mezinárodní program SPARK, který vznikl na Stanfordově univerzitě. Hlavním cílem schématu je zvýšit počet a kvalitu výsledků výzkumu a vývoje (VaV) na LF MU a podpořit jejich využití v praxi. Záměrem projektu je také posílení spolupráce mezi fakultou a aplikační sférou, zvýšení povědomí o výzkumných aktivitách a výsledcích LF MU, podpora aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje, projektů Proof of Concept a zakládání start-up/spin-off společností na LF MU.
Jedním z benefitů tohoto schématu je také pravidelný monitoring projektu ve formě schůzek a checklistů na kvartální bázi. Schůzky jsou organizovány společně s Centrem pro transfer technologií (CTT) a kontaktní osobou pro CTT. Díky těmto setkáním je možné identifikovat možné překážky a nebo naopak potenciálně aplikovatelné výsledky výzkumu přímo v průběhu realizace projektu. Další výhodou je také zapojení mentorů z programu SPARK Global v rámci půlročních online setkání (Joint Mentoring Events), kde řešitelé projektu získávají hodnotnou zpětnou vazbu od expertů z oboru.

LF Accelerate Program SPARK vzdělávání v rámci programu spark
Kontakt
Ing. Daniela Podzemná
asistentka transferu technologií – Oddělení pro vědu a kvalitu
telefon: | 549 49 6513 |
---|---|
e‑mail: |
Ing. Karolína Kašparová
manažerka transferu technologií – Oddělení pro vědu a kvalitu
telefon: | 549 49 3782 |
---|---|
e‑mail: |