Pohyb, vzdělání, a hlavně radost přináší nový projekt Sport dětem

Přes dvě stě osmdesát dětí strávilo den plný pohybu a zdravého jídla na Fakultě sportovních studií v Brně. V neděli ráno totiž odstartoval první ročník akce Sport dětem. Zájemci si zdarma vyzkoušeli sporty jako šerm, volejbal nebo si sestavili vlastní zdravou svačinu. Událost byla určená i pro děti z dětských domovů.

18. 3. 2024 Alžběta Kadlecová

Akci zahájil děkan Lékařské fakulty MU Martin Repko. „Rád bych, abychom si z dnešního dne odnesli, že nejen pro děti, ale i pro nás samotné, je pohyb a sport to, co potřebujeme do našeho života,“ sdělil a dodal, že doufá, že si akci všichni hlavně užijí.

Po skončení projevu se v Hale míčových sportů ihned utvořily fronty na volejbal, basketbal nebo korfbal. Možností, kam se vydat, bylo mnoho, ale stanoviště rozhodně prázdná nezůstávala. Děti si kromě šermu a bojových sportů vyzkoušely také koordinační cvičení nebo parkour.

Na stanovišti sportovní přípravy, kde se zdolávala překážková dráha, pomáhala Klára Valová. „Fakulta je plná dětí. Jsem ráda, že mají takovou chuť sportovat,“ uvedla. Ve stejné tělocvičně trénovali malý sportovci karate, cheerleading, gymnastiku nebo balancování. Zpevňovat své tělo a předejít tak zranění u sportu se děti učily v posilovně v přízemí fakulty. Po celý den je doprovázel maskot basketbalového klubu Basket Brno krokodýl Dunky.

Skauti z Lulče zhodnotili akci jako tu nejlepší. To, že mladé sportovce program bavil, potvrdila i další účastnice Klára Sobelová. „Nejlepší byl basketbal na vozíku,“ řekla. Její sestru Adélu zase oslovila lukostřelba.

Oba sporty si k vyzkoušení připravili dobrovolníci z Nadačního fondu Emil. „Sport je pro všechny a naším cílem je ukázat, že i když má člověk nějaké omezení, může sportovat a věnovat se tomu na plno,“ přiblížil Vojtěch Kocůrek.

V průběhu dne se konaly dvě přednášky. Sportovní psycholožka Petra Pačesová na první z nich vysvětlila benefity sportování z pohledu psychologie. „Důležité je motivovat děti, aby se hýbaly a aby se nebály bolesti ze sportu,“ uvedla. Poté následovala přednáška zaměřená na suplementy ve sportu nejen u dětí od profesora Petra Babuly.

Důležitou součástí programu byla i edukační sekce v prvním patře. U stánku dentální hygieny se děti poučily, jak si čistit zuby a za odměnu dostaly kartáček a pastu. V nemocnici pro medvídky zase zkoušely rozpoznat jednotlivé orgány a přiřadit k nim jejich funkce. Součástí edukační sekce byl i stánek Zdravé pětky, který vzdělával o zdravé výživě.

Devítiletá Adéla Kusá měla o půl druhé už všechna stanoviště splněná. „Nejvíce mě bavily míčové sporty. Poprvé jsem si vyzkoušela korfbal,“ svěřila se. Stejně jako ostatní děti dostala na konci za odměnu dárkovou tašku.

Projekt Sport dětem vznikl díky aktivitě mezinárodní studentské dobrovolnické organizace IFMSA CZ Brno, která působí nejen na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. „Plánujeme akci i příští rok a doufám, že se z toho stane tradice. Jsem moc ráda, jak to dnes dopadlo,“ prozradila hlavní organizátorka nedělní akce Milka Latinović. Do akce se ale zapojili i dobrovolníci z univerzitního sportovního klubu MUNI SPORT a spolku Fakulty sportovních studií FUKS. Na stanovištích se dětem věnovali také členové brněnských sportovních klubů jako například Basket Brno, Akademie MOON nebo Šerm Sokol Brno.