Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 23. 3. 2018 12:08:31
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 63113
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

19. 5. 2015

Nobelista Julese A. Hoffmann bude na univerzitě přednášet o vrozené imunitě

Dalšího laureáta Nobelovy ceny Julese A. Hoffmana přivítá ve čtvrtek 21. května Masarykova univerzita (MU) v rámci přednáškového cyklu Mendel Lectures v Mendlově muzeu. Francouzský biolog bude přednášet o vrozené imunitě, za jejíž objasnění významné ocenění obdržel.

Vrozená nebo také nespecifická imunita je vlastní téměř všem živočichům a představuje první stupeň obrany organismů před cizorodými látkami a organismy. „Hoffmann přispěl k objasnění toho, jak se vrozená imunita aktivuje. Popsal takzvané Toll geny, které jsou zodpovědné za vytváření buněčných receptorů reagujících na cizorodé molekuly. Jakmile se pro tělo cizí látka na tyto receptory naváže, je zlikvidována, případně se spustí kaskáda dějů, která aktivuje specifickou imunitu,“ uvedl Lumír Krejčí, organizátor Mendel Lectures z Biologického ústavu Lékařské fakulty MU.

Jules A. Hoffmann se narodil v Lucembursku. Vystudoval zoologii, chemii a biologii, později si vybral právě biologii. Ve svém výzkumu se věnuje především hmyzí imunitě a hormonům. V současnosti působí jako ředitel výzkumu Národního centra vědeckého výzkumu ve Štrasburku. V minulosti byl také prezidentem Francouzské akademie věd. Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal v roce 2011 společně s imunologem Brucem Beutlerem ze Spojených států amerických.

Mendel Lectures, tedy cykly přednášek světově uznávaných vědců, se v Brně konají od roku 2004. V refektáři Augustiniánského kláštera za tu dobu vystoupilo přes šest desítek odborníků. Pořádá je Biologický ústav Lékařské fakulty MU ve spolupráci s Mendelovým muzeum a Fakultní nemocnicí u Svaté Anny. Od letošního roku jsou rovněž součástí Life Science seminářů MU.

Kontakt: Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, E-mail: fojtova@muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT