Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 23. 3. 2018 18:01:46
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 63137
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

4. 2. 2016

Vědci potvrdili, že genetická výbava recidiv zhoubných nádorů je odlišná

Odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) ve spolupráci s mezinárodním konsorciem lékařů potvrdili, že zhoubný nádor mozku, který se u pacienta znovu objeví po úspěšné předchozí léčbě, nelze léčit stejně jako ten původní. Genetická výbava původního a nového nádoru, tzv. relapsu, je totiž výrazně odlišná. Objev zveřejnil nedávno prestižní časopis Nature. Právě skutečnost, že se u pacientů může nádor znovu objevit, komplikuje jejich celkové vyléčení.

„Přestože jde o návrat původního nádoru, tedy svým způsobem jeho potomka, tak překryv dědičné informace činí jen asi pět procent. Proto je potřeba k němu přistupovat jako ke zcela novému nádoru,“ popsal hlavní zjištění studie o meduloblastomech přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a proděkan LF MU Jaroslav Štěrba.

Meduloblastomy jsou nejčastější nádory mozku u malých dětí a dvě třetiny pacientů s touto diagnózou jsou mladší deseti let. Zhoubné bujení vzniká v mozečku, který je v týlní oblasti hlavy. Prognóza dětí s návratem onkologického onemocnění byla až dosud velmi nepříznivá.

Při recidivě meduloblastomu je proto potřeba udělat nová vyšetření včetně biopsie, tedy odebrání vzorku nádoru, a podle výsledků pak nastavit novou léčbu. „Tušili jsme už dříve, že může být u tohoto nádoru podobný zádrhel, proto jsme se snažili naše pacienty po návratu choroby vždy znovu vyšetřit a nachystat jim nový léčebný postup,“ uvedl Štěrba.

Jeho tým do výzkum přispěl souborem údajů o třiceti nádorech. Jejich zpracování hradily Lékařská a Přírodovědecká fakulta MU, Středoevropský technologický institut Ceitec, Nadační fond dětské onkologie Krtek a granty Ministerstva zdravotnictví.

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT