Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 23. 3. 2018 12:10:40
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1094
Přístupů: 49973
Vytvořeno: 8. 2. 2011 9:34:04

Napsali o nás …

Detail zprávy z médií

7. 6. 2011

V Brně vyroste do tří let evropské vědecké centrum CEITEC

Středoevropský technologický institut CEITEC za 5,2 miliardy korun vyroste do tří let v Brně. Peníze na vybudování evropského centra vědecké excelence získaly společně brněnské vysoké školy a výzkumné instituce z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Institut, který propojí výzkum v přírodních vědách a technických oborech, bude využívat na 600 vědců a více než 1200 studentů, ale i české a zahraniční firmy. Pomůže také dosáhnout špičkové úrovně současnému základnímu i aplikovanému výzkumu v celé ČR.

„Podpis komisaře J. Hahna definitivně stvrzuje rozjezd evropského centra vědecké excelence CEITEC v Brně, které jistě přispěje k dalšímu zviditelnění české vědy ve světě a navíc bude mít i nezanedbatelný vliv na zvýšení čerpání evropských dotací na vědu a výzkum,“ řekl k podpisu Ivan Wilhelm, náměstek ministerstva školství pro výzkum a vysoké školství.

Multioborový CEITEC je vůbec prvním typem vědeckého centra v ČR, které integruje výzkum a vývoj v oblasti věd o živé přírodě, pokročilých materiálů a technologií v takovém rozsahu. Výzkum je rozdělen do sedmi programů: nanotechnologie a mikrotechnologie, pokročilé materiály, strukturní biologie, genomika a proteomika rostlinných systémů, molekulární medicína, výzkum mozku a lidské mysli a molekulární veterinární medicína.

„CEITEC je budován kolem úspěšných výzkumných týmů ze zapojených institucí, které již dosáhly mezinárodního uznání. CEITEC vytváří unikátní podmínky pro jejich další rozvoj a přináší významné zvýšení jejich badatelských možností. Velmi cenné na CEITECu je to, že zde vzniká úzká spolupráce mezi vědci z přírodovědných a technických oborů, kteří se budou potkávat ve společných laboratořích a pracovat na stejných specializovaných přístrojích,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Nové moderní laboratoře o rozloze 25 000 m2 vyrostou v Univerzitním kampusu Masarykovy univerzity v Brně – Bohunicích a v kampusu Vysokého učení technického pod Palackého vrchem. Pořídí se téměř 700 speciálních přístrojů a unikátních zařízení vybraných na základě konkrétních potřeb vědeckých týmů. Výzkum se zaměří například na vývoj podkožního čipu, který bude měřit životní funkce pacienta a na dálku o nich informovat lékaře, výrobou biosenzorů, které dokážou odhalit ranější stadium nemoci, modifikaci povrchů pro rychlejší srůst porušených nervových vláken či produkci “SMART materiálů” zabudovaných do letadel, která pak budou umět hlásit své defekty. Vědci budou také zkoumat bezpečnost potravin na trhu, hledat nové způsoby očkování nebo vyvíjet metody rychlé identifikace bakterií, která lékařům umožní vybrat během pár minut nejvhodnější antibiotikum pro léčbu pacienta. Tyto a další výzkumy pak lékařům v praxi umožní například snadněji diagnostikovat nádorová, infekční, neurologická a jiná závažná onemocnění.

Investice do budoucna pro celý region
Špičkové přístroje a zařízení budou využívat i vědci a firmy z celé ČR i zahraničí. Farmaceutické a strojírenské firmy již nyní poptávají výzkum, vzdělávání odborníků a pronájem zařízení za více než 1,6 miliardy korun. „CEITEC výrazně přispěje k přepisu mapy vědy v České republice a ve střední Evropě ve prospěch Jihomoravského regionu,” konstatoval rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais.

Unikátnost centra excelence je kromě integrace do mezinárodní výzkumné sítě založena na systému řízení vycházejícího ze zkušeností nejvýznamnějších světových výzkumných institucí. Řízení a nastavení projektu hodnotí významní zahraniční experti dle přísných mezinárodních standardů, interním jazykem je angličtina. „Výzkumné týmy a klíčové manažerské pozice již nyní obsazujeme uznávanými zahraničními odborníky. Spolupráci s nejvýznamnějšími světovými instituty jsme již navázali, zájem pracovat v CEITECu již projevili světové vědecké kapacity i úspěšní čeští vědci, kteří se konečně budou mít kam vrátit ze zahraničí,“ představil vize centra výkonný ředitel CEITEC Tomáš Hruda.

Na vzniku centra excelence se podílejí: Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Ústav fyziky materiálů Akademie věd a Výzkumný ústav veterinárního lékařství.

Další informace, fotografie nebo videa k události

Celý článek

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT