1. Akreditovaný kurz Řešení krizových situací v intenzivní medicíně

11. října 2023 v Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity proběhl první a jediný akreditovaný kurz v České republice Řešení krizových situací v intenzivní medicíně.

18. 10. 2023

Jeho cílem je pomocí simulací s vysokou mírou věrnosti rozvíjet komunikační schopnosti, řízení lidských zdrojů v krizových situacích a odbornou expertízu lékařů zařazených do postgraduálního vzdělávání.

Na úvod představili, zástupkyně přednosty Ústavu simulační medicíny doc. MUDr. Martina Kosinová Ph.D. a garant kurzu MUDr. Jan Maláska, Ph.D., EDIC, Simulační centrum společně s lektorským týmem ve složení MUDr. Milan Kratochvíl (KDAR FN Brno a LF MU), MUDr. Kamil Vrbica (KARIM FN Brno a LF MU), MUDr. Jan Stašek (ÚSM LF MU) a prof. MUDr. Ivan Čundrle, Ph.D. (FnuSA a LF MU).
Dále byl úvod kurzu věnovaný podrobnému obeznámení s prostředím jednotky intenzivní péče, dostupného vybavení a samotných simulátorů, které je pro orientaci v simulační medicíně naprosto nezbytné. Konkrétní scénáře zaměřené na komplexní situace z prostření intenzivní péče ponecháme zahalené rouškou tajemství pro budoucí účastníky kurzu, ale spektrum je pestré. Přes péči na jednotce intenzivní péče, péči v rámci konziliární služby, po předání pacienta a jeho transport. Osvěžení v průběhu náročného programu přinášely praktické hands-on workshopy, zaměřené na problematiku obtížného zajištění dýchacích cest, na pokročilé nastavení ventilátoru u pacientů s těžkou oxygenační a ventilační poruchou a na užití ultrazvuku u lůžka pacienta.

Zájem o kurz byl enormní a překročil kapacitní možnosti. Celkem se ho účastnilo 18 lékařů i s mezinárodní účastí kolegů ze Slovenska. V rámci závěrečné evaluace kurzu byla na všech účastnících vidět jejich maximální spokojenost. Na závěr zbývá poděkovat bezvadnému technickému zajištění komplexním týmem techniků a administrativní podpoře, bez kterých by nejen toto přestavení, ale i všechny simulace nebylo možné provádět. Těšíme se na vás na dalších kurzech!

Příští termín kurzu je plánován již na 12.02.2024

registrace na 12.02.2024