Dne 28. - 29. listopadu 2023 se v Simulačním centru LF MU uskutečnil již šestý kurz zaměřený na použití boxových a laparoskopických simulátorů.

Dvoudenní kurz s názvem "Základy laparoskopie na boxových a virtuálních simulátorech I" je určen pro lékaře před atestací se zaměřením na mini-invazivní operativu, tedy nejenom pro chirurgy, ale i pro gynekology a urology.

4. 12. 2023

Na kurzu se sešli 4 lékaři (nyní kolegové chirurgové v před atestační přípravě, před chirurgickým kmenem) napříč celou republikou, jak z okresních, tak fakultních nemocnic. Lektorování kurzu se ujal nyní MUDr. Zdeněk Chovanec, Ph.D. (I. chirurgická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny, Brno).

Kurz navazuje na tradici laparoskopických kurzů pořádaných v I. simulačním centru virtuální chirurgie při I. chirurgické klinice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity již od roku 2014.

Kurz byl zahájen krátkou prezentací zaměřenou na možnosti vzdělávání mladých chirurgů a simulaci jako výukové techniky. Byly představeny jednotlivé typy simulátorů s jejich přednostmi a nedostatky. Závěrem bylo představeno Simulačního centrum ve své komplexnosti. Hlavním cílem kurzu je osvojení si a případné prohloubení nabytých laparoskopických dovedností.

V praktické části byla na simulátorech virtuální reality trénována zejména práce s kamerou, a to 0 a 30 stupňovou optikou, následně každý účastník absolvoval kurz basic skills s nácvikem koordinace pohybu obou ruk, hlavy a nohy. Na boxových simulátorech byla trénována zejména obouruční koordinace skrze plejádu manuálních cvičení se základy laparoskopické sutury. Poprvé byl použit k nácviku zcela nový model silikonové podložky, tentokráte navržen našimi lektory (za účelem dvouvrstevné sutury s imitací perforovaného žaludečního vředu a peritonea (sutura při TAPP)) vyrobeným našimi techniky interaktivní výuky. V rámci praktického nácviku byl jedním z účastníků kurzu překonán dlouholetý rekord ve cvičení „peg transfer“.

V teoretické části byly prezentace zaměřené na laparoskopickou apendektomii a cholecystektomii s průnikem do praxe a zdůrazněním Tips and Tricks v dané problematice.

Jelikož má každý účastník kurzu k dispozici svůj simulátor, je možno jednotlivá cvičení přizpůsobovat individuálním manuálním dovednostem, jedná se tedy o „tailor-made“ kurz.

Každý účastník během kurzu provedl několik laparoskopických apendektomií a cholecystektomií na simulátorech virtuální reality a naučil se základy laparoskopického šití i uzlení v boxových simulátorech.

Další kurz je plánován na březen 2024, opět s inovací podložek sloužících k nácviku sutury. Pokud Vás náplň kurzu zaujala, jste srdečně zváni.

Za tým pořadatelů MUDr. Chovanec Zdeněk, Ph.D.

Z předchozích kurzů