Kurz Anestezie a kritické stavy u dětí

24. října 2022 proběhl v Simulačním centru LF MU šestý kurz Anestezie a kritické stavy u dětí, ve kterém si účastnící mohli v bezpečném prostředí vyzkoušet péči o kriticky nemocné dítě v prostředí operačního sálu a urgentního příjmu.

31. 10. 2022

Do Brna se sjelo na tento jednodenní 15 anesteziologů z Česka a ze Slovenska, zcela unikátní je účast lékaře z Nového Zélandu. Kurzem provázeli zkušení lektoři LF MU MUDr. Jana Djakow, Ph.D., MUDr. Markéta Nowaková, MUDr. Bořek Trávníček, MBA, MUDr. Martina Klincová, MUDr. Václav Vafek, prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC a doc. MUDr. Martina Kosinová, Ph.D., která byla zároveň i garantem kurzu. Velmi důležitou součástí kurzu byl samozřejmě i rozsáhlý tým techniků.
Jsme rádi, že se kurzu zúčastnila i milá návštěva ze spřízněné Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D. se kurzu zúčastnil jako pozorovatel, aby načerpal inspiraci pro výuku v novém ostravském simulačním centru.
Po úvodní přednášce proběhlo nezbytné seznámení účastníků s prostředím a vybavením urgentního příjmu a operačních sálů. Poté už účastníky čekaly samotné simulace. 6 simulací bylo umístěno v prostředí operačního sálu, účastníci zde řešili různé komplikace, se kterými se mohou potkat během anestezie u dětských pacientů. Dalších šest simulací se odehrávalo na urgentním příjmu, kde bylo úkolem participantů kurzu vyřešit akutní stavy u kriticky nemocných dětí.
Po každé simulaci následoval 15minutový debriefing, který umožnil účastníkům ujasnit si správný postup v dané situaci nebo zdokonalit se v netechnických dovednostech (např. komunikace v rámci týmu).
Vrcholem každého kurzu je závěrečné setkání účastníků, lektorů a garantů kurzu. Zde byl prostor pro ujasnění případných nesrovnalostí v péči o kriticky nemocné dítě a také pro sdělení bezprostředních dojmů z kurzu.

Pokud se Vám koncepce tohoto kurzu líbí a chtěli byste se ho v budoucnu zúčastnit, máme pro vás dobrou zprávu. Další kurz Anestezie a kritické stavy u dětí plánujeme už na 17. ledna 2023. Registraci na kurz naleznete pod odkazem níže.

MUDr. Václav Vafek

registrace - 17. 01. 2023