Petr Štourač oceněn za rozvoj vzdělávání ve zdravotnictví

Cenu Aesculap Akademie za rozvoj simulační medicíny v České republice a vybudování simulačního centra SIMU na LF MU získal Prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC. Profesor Štourač působí jako proděkan pro rozvoj a studium v klinických oborech všeobecného lékařství LF MU, přednosta Ústavu simulační medicíny LF MU a přednosta Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace LF MU a FN Brno.

19. 6. 2023

Prof. Štourač je jedním z deseti oceněných Cenou Aeskulap Akademie. Cena se uděluje od roku 2009 a od roku 2015 ve dvouletých intervalech odborníkům z oblasti zdravotnictví, kteří významně přispívají k rozvoji vzdělávání ve zdravotnictví ve dvou kategoriích: lékaři a a nelékařské zdravotnické profese.

"Dovolte mi poděkovat za cenu Aeskuplap akademie, kterou jsem získal za mimořádný projekt právě SIMU centra LF MU, je to pro mě a především pro můj tým ocenění systematické práce, kterou jsme odvedli za posledních 9 let. A je to ocenění, které nepřichází každý den. Pro mě osobně i pro obor anesteziologie, potažmo simulační medicína je určitým způsobem zavazující a je něčím, co nás bude posouvat v budoucnosti k vyšším metám a cílům," říká k získání ocenění Petr Štourač, který v přispěl ke vzdělávání budoucích lékařů a ke zlepšení kvality poskytované pacientům.

Budova SIMU je nejmodernějším simulačním centrem v Evropě na 8000 metrech čtverečních včetně urgentního příjmu, operačních sálů, porodního sálu, jednotek intenzivní péče, standardních pokojů a místností pro výuku virtuálních 3D simulací. Studenti se zde setkávají s kompletní nabídkou metod simulační medicíny od počítačových simulací až po pokročilé pacientské simulátory miminek, dětí, dospělých i seniorů. Jedno patro se 70 pokročilými trenažery je určeno pro výuku zubního lékařství. Centrum slouží nejen studentům všeobecného lékařství a stomatologie. Pro studenta stomatologie je nácvik důležitý, protože si hned po ukončení studia může otevřít vlastní praxi. Svou část tu mají i nelékařské zdravotnické studijní programy, jako například dentální hygienista, všeobecná sestra nebo záchranář. Kurzy jsou připravovány ale i pro praktikující lékaře.