#sekretářkanatripu

Od pondělí 27. do středy 29. listopadu proběhlo pracovní setkání V4 Network of Medical Simulation Centres: Building Good Practices v Maďarském Segedínu.

2. 1. 2024

Čtyř členná delegace zástupců Ústavu simulační medicíny a Simulačního centra LF MU ve složení Doc. Martina Kosinová, Mgr. Jan Dvořáček, Ing. Jiří Travěnec a Irena Vaďurová zúčastnila pracovního setkání, jehož tématem bylo hledání správné praxe pro simulační výuku komunikačních dovedností s důrazem na SBAR techniku.

Setkání organizoval tým prof. Borose Mihalyho (University of Szeged). Dále se setkání zúčastnili týmy doc. Jaroslava Majerníka (Pavol Jozef Safarik University in Kosice) a Olga Aniolek (Lazarski University, Varšava).

První den proběhlo méně formální setkání jehož cílem bylo (v souladu s cíli projektu) budování neformálních kontaktů.

Druhý den probíhal podle programu, který připravilo hostující pracoviště. Jeho obsahem byla prezentace a diskuze využití simulační výuky pro vzdělávání studentů. Dále proběhla ukázka lekce s využitím pacientských simulátorů s reálnými studenty. Cenná byla především následná diskuze se studenty a následná detailní prohlídka tamního simulačního centra. Hostujícímu pracovišti se bohužel nepodařilo vhodně zpracovat zadané téma a tak následná diskuze byla spíše strohá.

Třetího dne se zúčastnili také pozvaní zástupci dalších simulačních pracovišť v Maďarsku a během diskuze jsme společně sdíleli úskalí a místní odlišnosti v poskytování simulační výuky.

"Tohle bylo za odměnu. Vedení SIMU se rozhodlo, že by nebylo od věci, kdyby se administrativní složka jela podívat, jak se to dělá v jiných simulačních centrech. Nejlepší příležitostí pro infiltraci se tak stala služební cesta do maďarského Segedínu, kde se ve dnech 29. – 30. 11. konalo setkání V4 Network od Medical Simulation Centres: Building Good Practises. A jak už název napovídá sdílení zkušeností je v tomto projektu zásadní. U nás máme zkušeností dost a rádi je sdílíme. Jsme zvyklí na určitý standard, který ale není praxí všude. Zásadním problémem je personální obsazení nebo spíš neobsazení a tím pádem i mnohem složitější zajištění kvality a kvantity výuky. Nemůžu úplně posoudit, jak správně zaplnit simulační centrum výukou, kurzy a dalšími akcemi. Z mého pohledu je však důležité (a nejen proto, že je to má funkce), aby bylo fungování centra podpořeno týmem, který třeba není tolik vidět, ale je nezastupitelný, a to týmem administrativním. Jsou to drobnosti, které dělají ten velkolepý dojem a my se snažíme drobnosti nezanedbávat. Je pochopitelné, že bez lidí to nejde. Proto jsem ráda, že na SIMU byli v tomto směru prozíraví od začátku a věděli, že tým je nejvíc. A že my máme ten nejvíc tým 😊.

Simulační centrum v Segedínu je umístěno ve velmi citlivě zrekonstruované historické budově kampusu, kde se setkává klasická architektura s moderním vybavením. Časem bychom se možná i lépe zorientovali ve složitějším rozmístění jednotlivých simulačních místností. Ale upřímně, kdo se zorientuje u nás napoprvé? Součástí programu byla i procházka po širším centru města, kde jsme si vyslechli i pár zajímavostí z historie a prohlédli si busty významných maďarských vědců v podloubí budovy univerzity, které ohraničuje Dómské náměstí. Na konci listopadu se zde chystali i vánoční trhy, které jsou jistě velmi kouzelné a stejně jako v Brně je součástí i atrakce v podobě ruského kola. Cesta to byla pracovní, a to velmi. Jen málo chvil jsme nevyužili k práci, ale to neznamená, že jsme se nebavili. Když máte takové kolegy, jako tahle sekretářka na tripu, smějete se skoro pořád. Smějete se i když v autě mají notebooky na klíně všichni, kromě řidiče samozřejmě. Ten nás bezpečně dovezl tam i zpět a téměř celou cestu držel i volant.

Ve fotogalerii ochutnávka mého pohledu na věc."

Irena Vaďurová