Mediální ohlasy

  • 29. 12. 2023

    „Ne každý dlouhověký senior musí vést zdravý životní styl, jsou mezi nimi kuřáci nebo lidé s obezitou. Stárnutí sice ovlivňuje životní styl, ale také vlivy vnějšího prostředí a samozřejmě genetická dispozice, jejíž podíl na dlouhověkosti je podle různých studií 15 až 30 procent,“ MUDr. Katarína Bielaková, Ph.D., MHA z Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství přispěla do velkého článku Hospodářských novin, který se věnuje dlouhověkosti.

  • 18. 12. 2023

    MilkyWay be well je historicky první spin-off společností Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Stejnojmenný software slouží ke komplexní analýze duševního zdraví organizace a k prevenci a snižování rizika vzniku duševních problémů zaměstnanců. Jak totiž ukazují průzkumy, až 58 % zaměstnanců se s podobnými problémy může potýkat, přičemž většina z nich je nijak neřeší…

    O problematice duševního zdraví na pracovišti v souvislosti s představením MilkyWay be well pro Český rozhlas Plus hovořila doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D., zástupkyně přednosty Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Rozhovor si můžete poslechnout zde.

  • 18. 12. 2023

    Bez popisku

    Omezit třes ruky a líp vidět na operované místo. To lékařům zajišťují robotické systémy. Pacientům pak přinášejí menší riziko infekce a rychlejší zotavení.

    Děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., přispěl do reportáže České televize na téma zavádění robotických systémů v chirurgii. Podívat se na ni můžete zde.

  • 18. 12. 2023

    Pozitivní vnímání vlastního těla významně přispívá k psychické pohodě. Potvrdila to studie, do níž se zapojilo 57 000 respondentů z celého světa a podíleli se na ní psychologové z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. O výsledcích studie informoval například magazín vysokých škol Universitas či zpravodajský iportal24.cz, doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D. ji však podrobněji představila taky v rámci polední publicistiky na Českém rozhlasu.

  • 17. 12. 2023

    Mgr. Markéta Grulichová, Ph.D. na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity absolvovala v roce 2016 jako Nutriční specialistka, později si dodělala ještě doktorát z Patologické fyziologie. V Hronově na Náchodsku si po studiích otevřela nutriční poradnu, rady však rozdává také na instagramovém účtu Jídlo v hrsti. Svými aktivitami zaujala i redakci CNN Prima News.

  • 8. 12. 2023

    Bez popisku

    MUDr. Vladimír Leman je v 91 letech dost možná nejstarším praktikujícím lékařem v Česku. V listopadu za svou celoživotní práci a úspěchy obdržel nejvyšší ocenění Kraje Vysočina – Kamennou medaili. MF Dnes při té příležitosti zasloužilého absolventa Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vyzpovídala a ten na svou alma mater rozhodně nezapomíná.

    „Byl jsem letos v Brně na srazu absolventů lékařské fakulty. Přihlásil jsem se tam s kolegou a měli jsme možnost si to tam všechno prohlédnout. A co mě absolutně nadchlo, byla nová, pětipatrová budova simulační medicíny. Jsou tam figuríny, na kterých si medici mohou všechny lékařské postupy vyzkoušet. Tam je vidět ten obrovský technický pokrok,“ svěřil se doktor Leman.

    Celý rozhovor si můžete přečíst zde a s doktorem Lemanem jsme si povídali i pro naše Příběhy obyčejného lékařství.

  • 7. 12. 2023

    Bez popisku

    Doc. Mgr. Jan Křivánek, Ph.D. z Ústavu histologie a embryologie je jedním z vědců, jejichž výzkum by mohl provádět český záložní astronaut Aleš Svoboda v případě, že by zamířil na Mezinárodní vesmírnou stanici. Mohl by se pokusit zjistit, jaký vliv má mikrogravitace na vývoj tvrdých tkání. Více v reportáži České televize.

  • 7. 12. 2023

    Bez popisku

    „Nemocnice je nachystaná léčit a zasahovat, ale fyziologický porod žádnou léčbu nepotřebuje. Je potřeba dát mu čas, být trpělivý, nezasahovat, když není potřeba, což se ještě v některých nemocnicích musí naučit,“ říká Ph.Dr. Miloslava Kameníková, vedoucí porodní asistentka Centra porodní asistence Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno a zároveň absolventka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a vyučující na Ústavu zdravotnických věd.

    Více v rozhovoru v MF Dnes.

  • 6. 12. 2023

    Přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno, prof. MUDr. Petr Husa, CSc., pro Českou televizi komentoval nárůst počtu respiračních onemocnění. Řeč byla o chřipce, onemocnění covid-19 a o očkování. Rozhovor si můžete poslechnout zde.

  • 5. 12. 2023

    Přednosta Kliniky dětské onkologie FN Brno, prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D., byl hostem pořadu Moje medicína televize A11. Díl zaměřený na personalizovanou léčbu, specifika léčby dětí s onkologickou diagnózou, diagnostické výzvy a taky na boj o úhrady léků pro malé pacienty, se můžete podívat zde.

  • 2. 12. 2023

    Televizní kamery už v Simulačním centru LF MU natáčely několikrát, rozhlasová reportáž v něm však na začátku prosince vznikla vůbec poprvé. Michal Šafařík z vědecké redakce Českého rozhlasu posluchačům popsal, jak na SIMU funguje nová dílna pro výrobu výukových pomůcek a náhradních dílů spotřebního materiálu. Průvodci mu byli zástupce pro technologie SIMU Ing. Jiří TravěnecMUDr. Zdeněk Chovanec, Ph.D. z I. chirurgické kliniky FN USA a LF MU. Reportáž si můžete poslechnout zde.

  • 26. 11. 2023

    Na 26. listopadu připadá Den nedostatku železa. Každému člověku kolují v organismu 3 až 4 gramy železa, z toho 2,5 gramu je v krevním barvivu – hemoglobinu, který zajišťuje transport kyslíku v těle. „Další, přibližně jeden gram je železo zásobní a to je uloženo v buňkách jater a svalů. Toto železo je zapotřebí pro fungování mitochondrií – součástí buněk, které v těle slouží k tvorbě energie. Nedostatek zásobního železa umí potrápit zdravého jedince, natožpak pacienta s oslabeným srdcem. Pro něj je deficit železa velmi nebezpečný – srdeční sval nemá dostatek energie správně fungovat a při jakémkoliv zatížení se jeho selhávání zrychluje,“ vysvětlil prof. MUDr. Jan Krejčí, Ph.D., přednosta I. interní kardiologické kliniky FN USA a LF MU. Více na barrandov.tv, vitalia.cz, salina-brno.cz nebo iportaL24.cz.

  • 26. 11. 2023

    Mgr. Iva Kotásková, Ph.D. promovala na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v oboru Experimentální biologie, na lékařské fakultě si později udělala doktorát z Lékařské mikrobiologie, imunologie a patologie. Dnes pracuje v soukromém sektoru. Pro Nedělní AHA! poskytla na konci listopadu rozhovor o důležitosti střevního mikrobiomu. „Víme-li, jaké bakterie osidlují naše střevo, dokážeme odvodit a interpretovat celou řadu dalších informací, se kterými pak lze už zcela konkrétně pracovat a zlepšit například stravu, životní styl a třeba i přidat na pohybu,“ říká v něm. Celý si ho můžete přečíst zde.

  • 24. 11. 2023

    Přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno a LF MU, prof. MUDr. Petr Husa, CSc. pro Českou televizi komentoval v Číně se šíříc zápal plic, jehož původ zatím lékařům zůstává neznámý. „Aktuální zprávy už jsou klidnější, v podstatě se nejedná o nic závažného, ale jde o normální nástup respiračních infekcí související se změnou ročního období a s celkovým ohlazením,“ shrnul v reportáži, na kterou se můžete podívat zde.

  • 20. 11. 2023

    Za jeden z největších vynálezů moderní medicíny lze bezpochyby označit léky na tlumení bolesti. Stačí spolknout tabletu a jedeme dál. Přibývá ale i lidí, kteří se léků bojí, a než by do těla ‚cpali chemii‘, raději si to protrpí. Ani jedno nemusí být správně. Měsíčník Kondice přinesl ve svém listopadovém čísle obsáhlý materiál na téma „Když bolest vítězí“. Přispěl do něj i MUDr. Pavel Řehulka, Ph.D. z Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, respektive z I. neurologické kliniky FN USA a LF MU. Článek si můžete přečíst zde.

  • 12. 11. 2023

    Ing. Veronika Kamenská je nejen technička interaktivní výuky na SIMU, ale taky zakladatelka projektu Nepanikař neboli první české mobilní aplikace poskytující uživatelům zdarma rychlou psychologickou pomoc. Kde se zrodil nápad pomáhat lidem v těžkých psychických stavech pomocí mobilní aplikace? Proč řada mladých hledá pomoc spíš v mobilu než u blízkých? Podle čeho poznáme, že se někdo v našem okolí začíná propadat do depresí? Proč se právě studenti psychologie tak rádi zapojují do 120členného týmu spolupracovníků iniciativy Nepanikař? Čím to, že při panické atace pomáhá počítání matematických příkladů? Nahradí někdy technika a umělá inteligence „živého“ krizového interventa? O tom všem Veronika Kamenská hovořila v pořadu Jak to vidí… na ČRo Dvojka.

  • 8. 11. 2023

    Prof. MUDr. Julie Dobrovolná, Ph.D. z Ústavu patologické fyziologie se dlouhodobě věnuje výzkumu stresu a se svým týmem dokonce vyvinula přístroj na měření stresové zátěže. „Vnímám stres jako reakci těla, kterou potřebujeme, abychom se v daných podmínkách přizpůsobili a přežili. Z evolučního hlediska je naprosto zásadní,“ říká v rozhovoru, který je základem tématu Žádný stres! v aktuálním vydání lifestylového časopisu Žena a život.

  • 6. 11. 2023

    SCIENCEmag.cz přinesl téma 3D tisku ve zdravotnictví coby převratné technologie přinášející nové možnosti pro lékařské postupy a zlepšení péče o pacienty. Cituje i doc. MUDr. Milana Krtičku, Ph.D. z Kliniky úrazové chirurgie a Ing. Davida Pospíšila, Ph.D. z Interní kardiologické kliniky, kteří byli u zrodu České společnosti pro 3D tisk ve zdravotnicví.

  • 5. 11. 2023

    Bez popisku

    Na Dušičky se už pošesté uskutečnila Pieta za dárce těl, při které od roku 2018 vzdáváme hold těm, kteří se ještě za života rozhodli darovat svou tělesnou schránku ve prospěch výuky, vědy a výzkumu. Součástí pietních aktivit je také iniciativa Daruj (se) neboli sbírka na vybudování památníku dárcům těl, který by měl vzniknout na Ústředním hřbitově v Brně.

    Česká televize o tématu dárcovství zpracovala reportáž do publicistického pořadu 168 hodin, o Pietě za dárce těl však ve zprávách informoval taky Český rozhlas, v tisku MF Dnes nebo v onlinu Brňan.

  • 2. 11. 2023

    Krajští zastupitelé schválili pokračování přípravy stavby Sanatoria Pálava v Pasohlávkách, v němž by se od roku 2026 měli doléčovat pacienti stabilizovaní po těžkých a kritických zraněních. Do příprav projektu je zapojena i Lékařská fakulta Masarykovy univerzity. „Už teď pracujeme na tom, abychom měli zajištěný personál, a proto otevíráme s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity speciální neurorehabilitační kurz,“ zmínil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Podrobněji např. v Deníku nebo v Právu.

  • 20. 10. 2023

    Bez popisku

    Listopadové číslo revue objevů, vědy a techniky 21. století přináší tematický článek Vědci v koncích, v němž přibližuje několik jevů, na které jsou i moderní technologie krátké. V textu věnovanému déjà vu je citován profesor Milan Brázdil, přednosta I. neurologické kliniky, jenž se tématem „pocitu již viděného“ dlouhodobě zaobírá. Ve stejném čísle popularizačního měsíčníku však zarezonoval také výzkum dorůstání tvrdých kostních tkání docenta Jana Křivánka z Ústavu histologie a embryologie.

  • 19. 10. 2023

    V polovině října se v hlavní roli mediálních reprezentantů fakulty staly myši. Reportáž z našeho zvířetníku o tom, jak vyšlechtěné myši pomáhají třeba při léčbě leukémie přinesl například Brněnský deník, iDnes, Metro anebo Blesk.

  • 16. 10. 2023

    Šest nadějných středoškoláků uspělo v soutěži České hlavičky, tři z nich jsou z Brna. Zaujali svými vědeckými pracemi. Vyhlášení letošních cen se uskutečnilo v konferenčním sále brněnského Sono centra. Jednou z oceněných byla i Tereza Šustrová, která se ve svém výzkumu věnovala bioluminiscenci. Se svým výzkumem prý chce pokračovat i nadále. „Tady v Brně, na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, je super program, který budoucím lékařům umožňuje věnovat se výzkumu a vědě,“ řekla Brněnskému deníku. O Terezině úspěchu však referuje taky univerzitní eMko.

  • 13. 10. 2023

    Začíná podzim a s ním sezóna nachlazení. Někdo si proto připravuje třeba nálevy nebo tinktury z třapatkovek neboli echinacey. Dělali to už domorodí Američané, ale dnešní odrůdy se od původních můžou v mnohém lišit. Pěstitelé totiž třapatkovky šlechtí také jako okrasné rostliny. Vědci z Mendelovy univerzity proto zkoumají, jestli nové, okrasné odrůdy neztratily léčivé schopnosti. A své k tomu měl v reportáži Českého rozhlasu co říct i docent Jan Juřica, zástupce přednosty Farmakologického ústavu LF MU.

  • 13. 10. 2023

    Asociace děkanů lékařských fakult České republiky vyjádřila v oficiálním prohlášení znepokojení nad současným vývojem diskuze o novele Zákoníku práce. Upozorňuje na hrozící riziko zdravotnických profesí i ohrožení výuky budoucích lékařů, které může nastat v důsledku oddělení léčebné činnosti a výuky. Děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Martin Repko, který je zároveň předsedou ADLF, o možných scénářích pohovořil v polední publicistice na Českém rozhlasu.

  • 8. 10. 2023

    Na přelomu září a října v médiích rezonoval příběh malého Martínka trpícího vzácným genetickým syndromem AADC. Na jeho léčbu ve formě genové terapie lidé vybrali ve veřejné sbírce víc než 150 milionů korun. Bezprecedentní případ rozvířil téma specializované léčby a těší nás, že Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v této oblasti může udávat směr, čehož je dokladem i článek „Sto milionů za genovou terapii? Vývoj stojí miliardy, pacientů jsou desítky“ na Seznam Zprávách, pro který byla oslovena coby přední odbornice na personalizovanou léčbu docentka Regina Demlová, přednostka farmakologického ústavu.

  • 6. 10. 2023

    Bez popisku

    Na půdě Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky vznikla myšlenka na osvětovou kampaň, jejímž smyslem je zlepšit vzájemnou komunikaci mezi pacienty a lékaři. Jak totiž ukazuje nejeden výzkum, to, jak s lékaři komunikujeme, významně ovlivňuje výsledek léčebné péče. V ordinacích tak můžeme postupně nacházet informační letáky nazvané Než půjdu k lékařiKlára Fialová, studentka pátého ročníku Všeobecného lékařství, která je za jejich podobu zodpovědná, o nich promluvila i ve zpravodajství České televize.

  • 3. 10. 2023

    Bez popisku

    V úterý, 3. října, neslo Dobré ráno České televize podtitul „V pohybu“ a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity si v něm poradila s pomyslnými dvěma mouchami jednou ranou. Proděkanka Andrea Pokorná nejdříve pohovořila o významu a důležitosti pohybu jako takového, aby následně student Martin Bartoš, koordinátor projektu SpoluSafe, pozval diváky na první ročních benefičního běhu SafeRun. Všechny vstupy můžete zhlédnout v archivu ČT.

  • 29. 9. 2023

    Bez popisku

    Výzkum zubních kmenových buněk, kterému se věnuje doc. Mgr. Jan Křivánek, Ph.D. vydal na hlavní článek jednoho ze zářijových čísel magazínu Téma. „Věřím tomu, že lidstvo jednou bude schopno biologicky nahrazovat nejen nové zuby, ale i další tkáně a orgány. Je to však stále ještě hudba budoucnosti, jež ale jednou zasáhne do všech medicínských oborů,“ sní doc. Křivánek. (Mimochodem, součástí stejného čísla je rovněž rozhovor s biologem doc. Mgr. Pavlem Plevkou, Ph.D. z CEITECu o tom, proč neexistuje vakcína na rýmu.)

  • 19. 9. 2023

    Bez popisku

    Vznik centra pro výzkum vzácných onemocnění byl hlavním medicínským tématem poloviny září. Reportáž z tiskové konference ke vzniku centra CREATIC, které se účastnili rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš, děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Repko a přednostka Farmakologického ústavu LF MU Regina Demlová, přinesla přední tuzemská média, včetně ČT Brno, ČT 24, Českého rozhlasu, Seznamzpráv, MF Dnes, Deníku, Metra nebo Práva a pozadu nezůstali ani regionální Brňan, iBrno nebo ScienceMagVědaVýzkum.

  • 18. 9. 2032

    Začátek nového školního roku na Masarykově univerzitě ve Studiu ČT 24!

  • 16. 9. 2023

    Projekt BEATsep, zaměřený na výzkum sepse a septického šoku, zaujal redaktory magazínu Techno, který na vlnách ČRo Hradec Králové přináší novinky ze světa vědy a techniky, nebo měsíčníku Vesmír.

  • 15. 9. 2023

    Na půdě Lékařské fakulty Masarykovy univerzity se v pátek, 15. září 2023, XXV. Brněnský geriatrický den a XXX. Brněnský den praktického lékařství. Experti řešili především zdravé stárnutí a prevenci u seniorů. Český rozhlas Brno z akce přinesl reportáž, stejně tak Česká televize.

  • 15. 9. 2023

    Poslední den letních prázdnin, 31. srpna 2023, zemřela mikrobioložka prof. RNDr. Jana Šmardová, CSc. Upřímnou vzpomínku v podobě blogového příspěvku na serveru Aktuálně.cz jí věnoval jeden ze studentů Všeobecného lékařství, Pavel Štěpánek.

    „Z paní profesorky Šmardové a z jejích úvah o nádorech jsem byl od první chvíle nadšen. Nebo spíše konsternován, v nejlepším slova smyslu. Obdivoval jsem brilantní schopnost vyjadřování, mimořádně laskavé, skromné vystupování, především však geniální schopnost nacházet přesahy nad rámec vlastního oboru v jeho standardním pojetí. Mám za to, že primární úlohou profesorů na univerzitách není pouze znát padesát učebnic a co se v každé z nich píše, ale především inspirovat, spojovat, nacházet přesahy. V tomto byla profesorka Šmardová naprosto výjimečná. Naprosto. Domnívám se, že jsem nikoho takového doposud nepotkal…“

  • 15. 9. 2023

    Přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice Brno prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc. v pořadu Apetýt ČRo Brno vysvětlovala, proč se zvyšuje počet lidí, kteří bojují s demencí a ztrátou paměti.

  • 3. 9. 2023

    Bez popisku

    RNDr. Miriam Nývltová Fišáková, Ph.D. z Fyziologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je antropoložka a odbornice na srovnávací fyziologii a osteologii. Pro archeology je její expertíza neocenitelná. Letos v létě ji uplatnila při nálezu 7000 let starých koster vykopaných na zahradě rodinného domu v Ostrožské Lhotě u Uherského Hradiště. O unikátním nálezu informoval Český rozhlas i Česká televize, která přinesla reportáž v rámci Událostí v regionech a na zmínku došlo i v hlavních večerních Událostech. Ve Studiu 6 pak v návaznosti na tento nález doktorka Nývltová Fišáková hovořila o tom, že předci lidí před 900 tisíci lety málem vymřeli.

  • 29. 8. 2023

    Projekt SCaLPEL už druhým rokem pomáhá medikům a začínajícím lékařům, vede jej Anatomický ústav LF MU (doc. MUDr. Marek Joukal, Ph.D.). Zájemci z Česka i ze zahraničí si tak mohou zlepšit dovednosti v oblasti chirurgie. Reportáž ČT24.

  • 17. 8. 2029

    „Dojímá mě narození všech miminek, ale nejvíc tatínci,“ říká porodní asistentka Bc. Julie Bischofová pro iDNES Premium (placený článek).

  • 6. 8. 2023

    Ošetření bércových vředů, proleženin či zranění z rvaček, ale i výměna kartáčku na zuby a pár vřelých slov. Reportérka Deníku N strávila v Brně směnu s dobrovolníky ze spolku Medici na ulici, kteří pomáhají lidem bez domova.

  • 4. 8. 2023

    Jak rychle rostou zuby, co dynamiku jejich růstu ovlivňuje a jak zubní tkáně regenerují. To vše v detailu umožňuje sledovat nová monitorovací metoda vyvinutá výzkumnou skupinou doc. Mgr. Jana Křivánka, Ph.D. na půdě Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Uplatnění může najít v regenerativní medicíně, při testování nových přístupů v hojení ran anebo při sledování vývojových vad kostí a zubů. Význam Křivánkovy práce podtrhuje její uveřejnění v prestižním vědeckém žurnálu Science Advances. Z českých médií přinesl audiotextovou reportáž Český rozhlas, alespoň textem nezůstal pozadu web ČT 24Novinky, MF Dnes, Brňan a další na vědu orientované weby jako Česká věda do světa, Science Week nebo třeba Technický týdeník.

  • 1. 8. 2023

    Bez popisku

    Medicína v magazínu o tvrdé hudbě? Proč ne! MUDr. Vít Kruntorád z Kliniky dětské otorhinolaryngologie Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v měsíčníku Spark hovoří o tématech spjatých se zvukem, hlukem, sluchem a uchem. Perspektivu nabízí nejen lékařskou, ale coby houslista punkové kapely taky tu muzikantskou a fanouškovskou. „Pokud člověk sám aktivně hraje v orchestru na nástroje jako jsou trubka, činely nebo nějaké perkuse, tak jejich vyšší frekvence sluch poškozují výrazně víc než hluboké frekvence. Takže třeba hip-hopový koncert, kde hrají prim basy, je pro sluch míň náročný než metalový koncert, kde kvílí kytary.“

  • 27. 7. 2023

    Přední světový odborník na neurologii, prof. MUDr. Ivan Rektor, CSc., byl hostem pořadu Apetýt na ČRo Brno v netradičním tandemu s členkou Filharmonie Brno Michaelou Kulískovou. Společně se setkali nad tzv. Mozartovým efektem a jak se prolíná neurologie s hudbou, se můžete dozvědět v archivu ČRo Brno.

  • 25. 7. 2023

    Gynekoložka MUDr. Martina Novotná z Ústavu lékařské etiky, odbornice na reprodukční medicínu, odpovídala na otázky týkající se léčby neplodnosti v pořadu Apetýt na ČRo Brno.

  • 19. 7. 2023

    MUDr. Pavel Řehulka, P h.D. přispěl k unikátnímu průzkumu pacientské organizace Migréna-help, který vyčísluje ztráty způsobené procesem pracovní produktivity v důsledku migrény. Na jednoho pacienta přesahují 300 tisíc korun. Podle Pavla Řehulky je to právě migréna, která ze všech typů bolesti hlavy stojí společnost nejvíc peněz. „Výdaje za zdravotní péči dříve tvořily jen asi 10 % nákladů utracených za migrénu. Většina ekonomických ztrát, tedy až 90 % výdajů, byla překvapivě způsobena nepřímými náklady ze snížené práceschopnosti.“ Více o průzkumu například na helpnet.cz, informačním portálu pro osoby se specifickými potřebami. O migréně jako takové pak Pavel Řehulka hovořil i na Českém rozhlasu Plus, v hlavních Událostech ČT anebo ve Snídani s Novou.

  • 3. 7. 2023

    Docentka Irena Doležalová z I. neurologické kliniky FNUSA a LF MU je jednou z respondentek seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí. Objasňuje, co způsobuje škytavku a jak se jí zbavit. „Postupné pití malých doušků vody může uklidnit bránici a snížit intenzitu škytavky,“ radí.

  • 29. 6. 2023

    Jak setrvat s tím, co je? Jak přijmout nepříjemné prožitky, které k životu patří, vytvořit si nadhled a omezit tak utrpení? Přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D. na pěti stranách červnového čísla odborného měsíčníku Psychologie dnes hovoří o tom, jak pocity vznikají, a nabízí cestu, jak s nimi zdravě zacházet. Rozhovor si můžete přečíst zde.

  • 26. 6. 2023

    Michal Isteník coby moderátor dokumentární série České televize Futuretro navštívil v závěrečné epizodě Smart budoucnost Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Takže chcete-li vidět Edu z Mostu! rodit gumové mimčo, zamiřte sem. A hlavně: „Dycky SIMU!“

  • 24. 6. 2023

    Jaké nemoci ovlivňuje spánek? Proč se budíme unavení? Jak předcházet problémům spjatým se spaním? Titulním materiálem červnového týdeníku Téma je rozsáhlý rozhovor s prof. MUDr. Ondřejem Ludkou, Ph.D., přednostou Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, jenž je zároveň vedoucím Spánkového centra FN Brno. Článek nazvaný Když je spánek prokletím, si můžete přečíst zde. Koneckonců, „Akutní nespavostí trpí snad každý druhý,“ odhaduje profesor Ludka.

  • 23. 6. 2023

    Jaký protein hraje klíčovou roli v rozvoji Alzheimerovy demence? A jak jeho hromadění potlačit? Společný výzkum vědců lékařské a přírodovědecké fakulty, ale taky pracovníků Mezinárodního centra klinického výzkumu a Masarykova onkologického ústavu zaujal mimo jiné redaktory Novinek, deníku Právo, Českého rozhlasu, Brňana, Brněnské drbny, Šaliny či projektu Česká věda do světa.

  • 21. 6. 2023

    Srdeční selhání je epidemie 21. století. „Není to infekční, ale naše srdce jsou oslabená a nestíhají,“ vysvětluje profesorka Lenka Špinarová z I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA a LF MU v pořadu Alex a host na Českém rozhlasu.

  • 20. 6. 2023

    Profesor Petr Štourač, přednosta Ústavu simulační medicíny, obdržel Cenu Aesculap Akademie za rozvoj vzdělávání ve zdravotnictví. Ta je udílena na každoročním setkání zástupců akademie, jemuž se věnoval v červnovém čísle čtrnáctideník Medical Tribune. „Potřeba simulační výuky je v českém zdravotnictví obrovská a zatím z velké části nenaplněná. Nemá smysl, aby takto zaměřená pracoviště spolu soupeřila,“ řekl při příležitosti převzetí ocenění profesor Štourač, který byl už u zrodu největšího medicínského simulačního centra v Evropě.

    Video medailonek profesora Štourače pořízený při příležitosti ocenění Aesculap Akademie

  • 15. 6. 2023

    Ředitelka Centra léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Lea Jedonková, byla v Dobrém ránu České televize představit centrum jako takové a pozvat na 61. ročník výstavy Centra léčivých rostlin. Tři vstupy můžete zhlédnout v archivu ČT.

    Krátký rozhovor s Leou Jedonkovou zajistil taky Český rozhlas Brno a pozvánku na výstavu otiskl rovněž prázdninový zpravodaj městské části Brno-střed. 

  • 12. 6. 2023

    Přednosta Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno Tomáš Kašpárek se z pozice poradce ministra zdravotnictví vyjádřil v podvečerních rozhovorech a komentářích Českého rozhlasu k reformě psychiatrické péče. Rozhovor si můžete poslechnout zde.

  • 12. 6. 2023

    „Lidé si většinu nemocí způsobují sami“ – Přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky Miroslav Světlák v rozhovoru pro MF Dnes hovoří o vlivu psychosomatiky, alternativní medicíně i budoucnosti medicíny jako takové.

  • 8. 6. 2023

    „Paměť zhoršují i některé léky. Čemu se vyhnout obloukem a proč je dobré poslouchat hudbu?“ Profesorka Irena Rektorová, přednostka Mezinárodního centra klinického výzkumu, pro Lidovky.cz pohovořila o neurodegenerativních chorobách a jejich vlivu na lidskou paměť.

  • 7. 6. 2023

    Kateřina Šimková na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity vystudovala obor Výživa člověka. Po studiích úspěšná absolventka založila firmu Zdravé stravování a tvrdí, že na změnu přístupu k jídlu není nikdy pozdě. Čtrnáctideník VIP svět s ní v červnu přinesl obsáhlý rozhovor.

  • 6. 6. 2023

    Magazín Heroine ve svém obsáhlém materiálu o možnostech využití umělé inteligence ve zdravotnictví cituje MUDr. Petra Ouředníčka, Ph.D. z Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Článek si můžete přečíst zde.

  • 1. 6. 2023

    Magazín Forbes věnoval své červnové číslo ženám. I těm ve vědě. V seznamu 23 špičkových českých vědkyň se objevila i prof. MUDr. Julie Dobrovolná, Ph.D. z Ústavu patologické fyziologie, respektive z Fyziologického ústavu, a také prof. MUDr. Irena Rektorová, Ph.D., přednostka Mezinárodního centra klinického výzkumu. Vedle nich Masarykovu univerzitu reprezentuje také ředitelka ústavu RECETOX, prof. RNDr. Jana Klánová, Ph.D. Na kompletní seznam se můžete podívat zde.

    Přednostka Ústavu lékařské genetiky a genomiky, prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D. se pak optikou stejného magazínu dostala na 69. pozici žebříčku Nejvlivnějších žen Česka.

  • 29. 5. 2023

    Revmatologové mají v ordinacích pacienty s asi 200 diagnózami často nesprávně označovanými jako „revma“. Převažují ty zánětlivé autoimunitní, jako je revmatoidní artritida. „Je to závažné onemocnění poškozující klouby pacientů, většinu z nich už umíme léčit,“ tvrdí revmatolog prof. MUDr. Petr Němec, Ph.D. Vedoucí lékař Revmatologické ambulance Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a pedagog Lékařské fakulty Masarykovy univerzity byl hostem Naděždy Hávové v pořadu Hovory na ČRo Plus. Pořad si můžete poslechnout zde.

  • 27. 5. 2023

    Absolvent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Vladimír Leman, emeritní primář Nemocnice Pelhřimov zaujal redaktory víkendové přílohy Deníku a vévodí článku Stříbrný vlas, odvážné srdce o tom, že i stáří má své rekordy. Ve svých devadesáti letech stále dvakrát týdně dochází do práce, které zasvětil celý svůj profesní život – 66 let! Článek si můžete přečíst zde.

    Doktor Leman se zúčastnil i červnového Dne absolventů lékařské fakulty!

  • 27. 5. 2023

    Daniel Stach si díky SIMU LF MU vyzkoušel, jaké to je být pacientem přivezeným do nemocnice po těžké autonehodě. Na základě tohoto námětu vznikl unikátní díl pořadu České televize Hyde Park Civilizace natočený na jeden zátah. Krom přednosty Ústavu simulační medicíny, profesora Petra Štourače, mu dělali průvodce zástupkyně přednosty Neurochirurgické kliniky, profesorka Eva Brichtová, profesor Ivan Čundrle z Anesteziologicko-resuscitační kliniky a další naši odborníci, včetně studentů. Hyde Park Civilizace, jaký nemá obdoby, můžete zhlédnout v archivu ČT.

  • 25. 5. 2023

    SIMU je nejmodernější lékařské simulační centrum v Evropě. Zajímavé je nejen z pohledu výuky a lékařských simulací, ale i z pohledu architektury, čehož si všimli i v magazínu o architektuře Earch.cz.

  • 22. 5. 2023

    Nutriční terapeutka Lucie Štrublová, v současnosti působící na Ústavu patologické fyziologie, byla hostem Lucie Hostačné v pořadu Apetýt na ČRo Brno. Její životní příběh ji přivedl k založení pacientské organizace Společně k úsměvu, která pomáhá zejména dětským onkologickým pacientům. Poslechněte si ho v archivu ČRo Brno.

  • 17. 5. 2023

    „Role nutričního terapeuta by měla být víc terapeutická než jen klienta donekonečna edukovat,“ říká Martina Karbanová z Ústavu veřejného zdraví. V podcastu o výživě Ne hladu hovořila mimo jiné o tom, jak se vyvíjel její pohled na roli nutričního terapeuta či o tom, jak ideálně poučit diabetika. Konkrétní díl si můžete poslechnout zde.

  • 15. 5. 2023

    „Máme potíž udržet základní síť ambulantní péče, akutních lůžek. Vlastně základní služby, které léčí většinu lidí, jež potřebují psychiatrickou péči,“ říká v podcastu portálu ZdraveZpravy.cz místopředseda Národní rady pro duševní zdraví Tomáš Kašpárek, přednosta Psychiatrické kliniky FN Brno a LF MU.

  • 12. 5. 2023

    Informace o restartu sbírky na Památník dárcům těl zarezonovala prostřednictvím ČTK například v magazínu Brňan nebo v tištěném Právu.

  • 10. 5. 2023

    Při příležitosti konání šestého ročníku festivalu Open House Brno se naše Anatomické muzeum dostalo mezi lokace hodné navštívení, které ve svých tipech sepsaných v článku Brno, jak ho neznáte, doporučila redakce týdeníku Chvilka pro tebe.

  • 2. 5. 2023

    Čtrnáctideník Ze Zdravotnictví přinášející aktuální informace ze zdravotnictví a sociální péče informoval o tom, jak naši neurologové začínají k léčbě epilepsie využívat umělou inteligenci. Petr Nejedlý se výzkumu věnuje pod vedením přednosty I. neurologické kliniky FNUSA a LF MU, profesora Milana Brázdila.

  • 28. 4. 2023

    Vzácným onemocněním trpí v Česku až 600 tisíc pacientů. Pomáhají nové léky na míru i léčba plazmou. Za výzkumem a vývojem preparátů pro terapie stojí tým doc. MUDr. Reginy Demlové, Ph.D., přednostky Farmakologického ústavu LF MU.

  • 27. 4. 2023

    Vědci se zaměří na okolí Dukovan a Temelína. Bude nás zajímat zdraví i osobní pohoda lidí, říká garant výzkumu. Tak rozsáhlý výzkum zdraví ještě okolí dukovanské elektrárny nezažilo. Vědci chtějí oslovit řádově stovky lidí a získat od nich jinak nezjistitelné informace. Jedním z garantů výzkumu je Mgr. Aleš Peřina, Ph.D. z LF MU a Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocé a systémových rizik (Syri). Více informací: Český rozhlas.

  • 27. 4. 2023

    Profesor Pavel Dungl je živoucí legendou české ortopedie. Operoval prezidenty, známé sportovce a úspěšně léčil tisíce dětí s vrozenými vadami nohou. V článku Před každou operací se pokřižuji si můžete přečíst pěkný rozhovor s absolventem LF MU, který letos slaví 75. narozeniny.

  • 26. 4. 2023

    Infekce HPV se nejčastěji přenáší sexem a ohrožuje muže i ženy všech věkových kategorií. Jak se proti ní bránit? je název článku na webu refresher.cz. Na otázky odpovádá MUDr. Petra Vinklerová a medici a medičky z LF MU, které zastupoval Martin Bartoš, koordinátor studentského projektu brněnské pobočky IFMSA SpoluSafe. 

  • 26. 4. 2023

    Rozhovor "Nápor duševních nemocí. Personálně jsme na hraně kapacit, říká psychiatr" (na webu FN Brno) s proděkanem pro vědu, doktorské studium a organizační rozvoj LF MU a přednostou Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno prof. MUDr. Tomášem Kašpárkem, Ph.D. 

  • 26. 4. 2023

    Článek o špičkovém Simulačním centru LF MU v Hospodářských novinách o Nemocnici, ve které pacienty nic nebolí. A kde není hříchem udělat chybu. 

  • 25. 4. 2023

    Zmínka o oslavě 50 výročí působení cvičebního systému Jóga v denním životě v ČR je uveřejněna také na webu kosmetika-wellness.cz. Jednotlivé aspekty technik systému shrnul ve své prezentaci děkan LF MU prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D. 

  • 25. 4. 2023

    Přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D. byl hostem pořadu na rádiu Radiožurnál Host Lucie Výborné

  • 18. 4. 2023

    V pondělí 17. dubna proběhla oslava 50. výročí působení cvičebního systému Jóga v denním životě v ČR. Děkan fakulty prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D. ve své prezentaci shrnul jednotlivé aspekty technik systému Jóga v denním životě s důrazem na jejich zdravotní účinky a vliv na komplexní zdravotní stav člověka. Akce se konala pod záštitou předsedy vlády ČR Petra Fialy a předsedy Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu ČR Romana Krause.

  • 18. 4. 2023

    Děkan LF MU prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D. byl hostem pořadu Sama Doma za Asociaci děkanů lékařských fakult.

  • 18. 4. 2023

    Na webu kurzy.cz vyšel článek V centru Brna a v Olympii medici radili, jak se starat o zdraví.

  • 18. 4. 2023

    Světový den zdraví je příležitost, kterou studenti Všeobecného lékařství Masarykovy univerzity každoročně využívají pro připomenutí rizik civilizačních chorob a důležitosti zdravého životního stylu. V rámci osvětové akce, která se koná 15.–16. dubna 2023 v OC Olympia Brno, chtějí medici ukázat, že správnými pohybovými a stravovacími návyky mohou lidé předejít civilizačním chorobám jako obezita, zvýšený krevní tlak nebo cukrovka. Článek z měsíčníku Statutárního města Brna (Komínský zpravodaj).

  • 17. 4. 2023

    Od ledna působí v Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC) FN u sv. Anny v Brně a LF MU Adam Williamson. Přečtěte si rozhovor s držitelem 4 ERC grantů, o tom, jaký je jeho směr výzkumu a jaké byly hlavní důvody, které jej přivedly na ICRC.

  • 14. 4. 2023

    Venku prší - o víkendu vyrazte na výstavu či do muzea píší na webu brno.cz a zvou na preventivní akci Světový den zdraví, kterou pořádají studenti naší fakulty o víkendu 15.-16. 4. v OC Olympia.

  • 14. 4. 2023

    V pořadu Dobré ráno zazněla pozvánka na Světový den zdraví v obchodním centru Olympia, kterou každoročně pořádají studenti naší fakulty. 

  • 13. 4. 2023

    Zkuste si veganství na měsíc a uvidíte, jaké ucítíte změny, říká expertka je článek brno.iDNES.cz (iDNES Premium). Rozhovor s doktorandkou LF MU Dagmar Štruncovou.

    V půli června z rozhovoru citoval také týdeník 5plus2.

  • 12. 4. 2023

    Kila navíc i vysoký tlak škodí, vysvětlí medici v Olympii je článek na webu salina-brno.cz o osvětové kampani při Světovém dni zdraví. Akci pořádají studenti Lékařské fakulty MU.

  • 11. 4. 2023

    Pro reformu psychiatrie je zásadní, aby rostly úhrady je článek na webu zdravotnickydenik.cz a cituje prof. MUDr. Tomáše Kašpárka, Ph.D.

  • 8. 4. 2023

    Lidé si většinu nemocí způsobují sami. Jde o změnu myšlení, říká lékař je článek ona.iDNES.cz (iDNES Premium). Rozhovor s 
    doc. PhDr. Miroslavem Světlákem, Ph.D. z Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU.

  • 5. 4. 2023

    Partnerství místo hierarchie. Jak nastavit psychiatrickou péči v regionu? 

    Péče o pacienty s duševním onemocněním naráží v České republice na nejednu překážku. Tou vůbec největší jsou personální kapacity (problematice jsme se věnovali v minulém vydání ZD), problém je ale také návaznost a koordinovanost služeb. Klíčem k tomu, jak situaci napravit, je multidisciplinární přístup, a to jak na úrovni jednoho zařízení, tak v regionu a kraji.

    20. února se v Praze konalo sympozium Zdravotnického deníku Psychiatrie - management a ekonomika péče a zúčastnil se ho také přednosta Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno, poradce ministra zdravotnictví a proděkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity prof. MUDr. Tomáš Kašpárek, Ph.D.

  • 5. 4. 2023

    Shrnutí výsledků pilotního projektu Časný záchyt chronické obstrukční plicní nemoci v rizikové populaci a návrh do budoucna pro jeho zavedení. Zdroj: Practicus

  • 1. 4. 2023

    Gynekologicko-porodnická klinika FN Brno letos slaví čtyřicet let v Bohunicích (brnotoday.cz) Letošního jara uběhlo právě čtyřicet let, co se děti rodí nejen na ikonickém Obilním trhu, ale i v porodnici v Bohunicích. Provoz tehdejší III. gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno-Bohunice byl oficiálně zahájen 1. dubna 1983. Jejím přednostou se stal prof. MUDr. Miloslav Uhlíř, DrSc., který v minulých letech působil na gynekologicko-porodnické klinice na Obilním trhu, vletech 1964 – 1978 a v roce 1981 ji dokonce coby přednosta vedl.​

  • 30. 3. 2023

    PROJEKT NA VZDĚLÁVÁNÍ DĚTSKÝCH ONKOLOGŮ

    Lékařská fakulta Masarykovy univerzity hostila úvodní zasedání projektu FANTOM – Future of ALCL: Novel Therapies, Origins, Bio-Markers and Mechanism of Resistence, jehož je koordinátorem. Jeho smyslem je příprava doktorandů na budoucí kariéru v oblasti výzkumu nádorových onemocnění postihujících lymfatický systém zejména u dětských pacientů.
    Projekt FANTOM je součástí výzvy MSCA Doctoral Networks financované z programu Horizon Europe a vedle Masarykovy univerzity je do něj zapojeno šest dalších univerzit a dvanáct přidružených partnerů, včetně těch komerčních, z pěti zemí Evropské unie. Cílem projektu je připravit doktorandy na to, aby se z nich v budoucnu stali sebevědomí, kompetentní a nezávislí mladí evropští vědci s vynikajícími kariérními vyhlídkami a vybudovanou sítí kontaktů. Deset vybraných studentů tak bude v rámci svého studia povinně absolvovat stáže na partnerských univerzitách i u zapojených komerčních subjektů. Řídit sebudou individuálním plánem kariérního rozvoje, který bude akcentovat jak samotný výzkum, tak rozvoj měkkých dovedností. Zároveň budou začleněni do Evropské výzkumné iniciativy pro zhoubné nádory (ERIA) související s tzv. anaplastickým lymfomem, jakož i do klinické sítě EICNHL zabývající se studiem a léčbou nehodgkinského lymfomu u dětí a dospívajících. 

  • 28. 3. 2023

    Gynekologicko-porodnická klinika v letošním roce slaví čtyřicet let v Bohunicích. V současnosti jde o největší pracoviště svého druhu v České republice a je jedním z výukových pracovit pro studenty LF MU.

  • 28. 3. 2023

    Nevnímejme jídlo jako nepřítele, ale jako něco, co potřebujeme, upozorňuje koordinátorka studie o hubnutí Mgr. Erika Čermáková z Ústavu veřejného zdraví LF MU v článku na webu Českého rozhlasu.

    Poslechněte si rozhovor

  • 26. 3. 2023

    Nezatížena pocity. Proč je umělá inteligence fenomén a proč budí obavy je článek z technet.iDNES.cz o umělé inteligenci, o rychle rozvíjejícím se tématu v současnosti. Článek cituje MSc. Petra Nejedlého, doktoranda profesora Brázdila z LF MU.

  • 24. 3. 2023

    Brno znovu podpořilo mladé vědce. Z MU je Ph.D. talentů je článek na kurzy.cz o předávání ocenění a stipendií na další vědeckou práci ve výši 330 tisíc korun. Z Lékařské fakulty MU byli oceněni:

    • Anna Dorotíková s projektem, který se zabývá studiem interakcí buněčného metabolismu s růstovými drahami melanomu, které by mohly vést k identifikaci nových terapeutických cílů.

    • Soňa Kadáková s projektem, jehož cílem je odhalit mechanismy, které vedou k rozvoji Alzheimerovy choroby, a to pomoci modelů na bázi indukovaných pluripotentních kmenových buněk (iPSC).

    • Petra Kulíšková s projektem, jehož cílem je definice vlastností sestřihových forem proteinu uPAR a zjištění jejich zastoupení v imunitních buňkách pacientů s revmatoidní artritidou a bronchiálním astmatem. Výsledky projektu by v budoucnosti mohly přispět k pochopení této problematiky a zlepšení terapeutických přístupů.

    • Petr Nejedlý s projektem, který se zabývá využitím umělé inteligence pro automatickou lokalizaci epileptických ložisek a predikci epileptických záchvatů v intrakraniálním EEG. Finálním cílem je vytvoření metody, která by usnadnila diagnostiku farmakorezistentní epilepsie.

  • 23. 3. 2023

    Stipendium 25 mladým vědcům a vědkyním je článek z webu nasepravda.cz o ocenění pro studentky a studenty doktorského studia na brněnských univerzitách. Ocenění přebírali z rukou zastupitelky pro inovace a spolupráci s výzkumnými organizacemi Anny Putnové. Článek si všímá výzkumných aktivit Petra Nejedlého z LF MU o potenciálu metody využívání umělé inteligence při diagnostice epileptických ložisek v mozku z EEG.

  • 22. 3. 2023

    Onkologie patří mezi všemi lékařskými obory dlouhodobě na první místa v pořadí počtu nově schvalovaných léčiv. V článku Onkologie hraje ve vývoji nových léčiv prim pro zdravotnickydenik.cz upřesňuje PharmDr. Jiří Samek z Farmakologického ústavu LF MU inovativnost imunoterapie v oblasti hematoonkologie.

  • 15. 3. 2023

    Článek Umělá inteligence: historie, současnost a budoucnost magazínu metro men/women only popisuje umělou inteligenci, často zkráceně AI, která je jedním z nejvíce diskutovaných a rychle se rozvíjejících témat v současnosti. AI se snaží napodobit inteligenci lidského mozku, aby mohla vykonávat složité úkoly, jako je učení, rozhodování a řešení problémů. Článek cituje MSc. Petra Nejedlého, doktoranda profesora Brázdila na LF MU.

  • 15. 3. 2023

    Volně distribuovaný lifestylový měsíčník vydavatelství Metro MenWomen Only v březnovém čísle zpracovává žhavé téma současnosti: umělou inteligenci. V článku „Umělá inteligence: historie, současnost a budoucnost“ došlo i na zmínku o práci doktoranda Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Petra Nejedlého, který se chytrých algoritmů snaží využít k efektivnější diagnostice epilepsie. Celý magazín lze prolistovat zde.

  • 13. 3. 2023

    Přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. byl v únoru jmenován předsedou Agentury pro zdravotnický výzkum ČR. S jakou vizí se nové funkce ujímá? O tom pohovořil pro čtrnáctideník Medical Tribune. Rozhovor je k dispozici též online.

  • 10. 3. 2023

    Koordinátor projektu SpoluSafe a student Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Martin Bartoš, hovořil na ČRo Plus o pohlavně přenosné infekci HPV, ale i o ambicích SpoluSafe dostat osvětu o pohlavních chorobách na základní a střední školy a přispět tak k modernizaci sexuální výchovy. Rozhovor si můžete poslechnout zde.

  • 4. 3. 2023

    Je rychlé jedení nezdravé? Tělo nevstřebá živiny, žaludek má víc práce. V regionálních denících denik.cz vysvětluje vztah rychlosti konzumace jídla a vlivu na trávicí obtíže Mgr. Martin Krobot, asistent Ústavu veřejného zdraví LF MU a předseda České asociace nutričních terapeutů. 

  • 3. 3. 2023

    Systém psychiatrické péče u nás v článku Kamenem úrazu české psychiatrie je nedostatek personálu pro zdravotnickydenik.cz komentuje prof. MUDr. Tomáš Kašpárek, Ph.D., přednosta Psychiatrické kliniky FN Brno a LF MU a proděkan LF MU, který je také poradcem ministra zdravotnictví.

  • 3. 3. 2023

    Univerzita získá 850 milionů na genové terapie píše Mladá fronta DNES.

  • 2. 3. 2023

    Vědci z Brna vyvíjejí léčiva na vzácná onemocnění, třeba nemoc motýlích křídel (Radio Prague International) - textová zpráva, zvukový záznam není k dispozici.

  • 2. 3. 2023

    Vědecký tým z Lékařské fakulty MU v Brně vyvíjí léčiva na vzácná onemocnění, například nemoc motýlích křídel. Využívá k tomu schopnosti kmenových buňek obnovovat poškozené tkáně. (článek seznamzpravy.cz).

  • 2. 3. 2023

    Léčiva na vzácná onemocnění, například nemoc motýlích křídel, vyvíjejí vědci z Brna, zpráva z webu nasregion.cz o práci týmu přednostky Farmakologického ústavu LF MU doc. MUDr. Reginy Demlové, Ph.D.

  • 2. 3. 2023

    Masarykova univerzita získá 850 mil. Kč na vytvoření špičkového výzkumného centra, článek na vedavyzkum.cz o vybudování Středoevropského centra pokročilé terapie a imunoterapie (CREATIC).

  • 1. 3. 2023

    Masarykova univerzita získá 850 milionů na výzkumné centrum pokročilé terapie. Lékařská fakulta MU spojila síly s univerzitou v Lipsku a Kodani a vybuduje v Univerzitním kampusu Bohunice centrum pro vývoj buněčných a genových terapií CREATIC (zdravotnickydenik.cz).

  • 1. 3. 2023

    Využívání umělé inteligence při léčbě epilepsie ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a LF MU komentuje v článku zezdravotnictvi.cz přednosta I. neurologické kliniky prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.

  • 28. 2. 2023

    Brněnští farmakologové vyvíjejí léčiva na vzácná onemocnění, článek na webu zezdravotnictvi.cz popisuje způsob vývoje léčiv týmu pod vedením doc. MUDr. Reginy Demlové, Ph.D., přednostky Farmakologického ústavu LF MU.

  • 28. 2. 2023

    Porozumění tomu, jak vzniká Déjà vu, zkoumá prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D. v souvislosti s možným přínosem pro léčbu neurologických onemocnění typu epilepsie, Alzheimerovy choroby i těžkých forem depresí. Déjà vu: Fenomén falešných vzpomínek? čtěte na webu epochalnisvet.cz.

  • 27. 2. 2023

    Znepokojení nad novým trendem zářivých bílých korunek vyjadřují čeští stomagologové a citují MUDr. Vojtěcha Peřinu, Ph.D., přednostu Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirugie LF MU a FN Brno. Článek Obroušené zuby a na nich zářivě bílé korunky. Zubaři se děsí nového trendu (iDNES.cz Premium).

  • 27. 2. 2023

    Anežka Kopecká studuje Všeobecné lékařství na Lékařské fakultě MU a zároveň vrcholově hraje basketbal: Medicína, klub a reprezentace? Nedávám přednost ani jednomu, říká opora Kopecká (deník klub). A. Kopecká na snímku v zelenobílém dresu (zdroj: FIBA).

  • 23. 2. 2023

    Nový patent řešící neplodnost. Pro pacientky může být díky vstupu investora dostupný již do dvou let je článek z portálu nasezdravotnictvi.cz. Svou roli ve výzkumu komentuje prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. z Biologického ústavu LF MU.

  • 23. 2. 2023

    Léčbu konopím provází spousta mýtů, říká primář Hakl. "Vysmátí" nebudete je článek ona.iDNES.cz (iDNES Premium). MUDr. Marek Hakl, Ph.D. z Chirugické kliniky FN Brno a LF MU, primář Centra pro léčbu bolesti v Brně, místopředseda odborné Společnosti pro studium pro léčbu bolesti ČLS JEP.

  • 23. 2. 2023

    Dvojčata lékařky z třebíčské nemocnice jsou k nerozeznání. Obě rády tvoří, článek z trebicsky.denik.cz o absolventkách Lékařské fakulty MU sestrách MUDr. Janě Kostkové a MUDr. Renátě Kostkové z Třebíče.

  • 20. 2. 2023

    Mikrochirurg prof. MUDr. Jiří Veselý, CSc. v pořadu Čestké televize Dobré ráno: 1. část, 2. část, 3. část, 4. část, 5. část.

  • 20. 2. 2023

    V Česku se vyléčí 85 % onkologicky nemocných dětí. Oblast buněčných terapií popisuje prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D. (LF MU a FN Brno).

  • 17. 2. 2023

    Proč je pohyb nejen při léčbě křečových žil důležitý říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z Lékařské fakulty MU v článku Hlavně je nepřehlížejte v časopise Zdraví: "Pravidelná chůze nebo běh působí blahodárně na řadu kardiovaskulárních chorob, křečové žíly nevyjímaje. Speciálně pro ně je důležité zapojení žilně-svalové pumpy, která napomáhá dobré práci žilního systému dolních končetin."

  • 17. 2. 2023

    Fotbalisté jsou k Alzheimerově chorobě náchylní. Rozhovor s neuroložkou MUDr. Kateřinou Sheardovou z Neurologické kliniky LF MU a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (Mladá fronta DNES).

  • 17. 2. 2023

    Jednou lékař při preventivní prohlídce udělá i test na Alzheimera, doufá neuroložka MUDr. Kateřina Sheardová z Neurologické kliniky Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (Idnes Premium).

  • 16. 2. 2023

    Ochranu před diskriminací při vyřizování finančních produktů komentuje Mgr. Bc. Michal Koščík, Ph.D. v tiskové zprávě NAPO podporuje zavedení „práva být zapomenut“, které by ukončilo znevýhodňování pacientů v remisi na webu silapacientu.cz.

  • 15. 2. 2023

    Události v regionech plus - Brno (čas 3:34): K léčbě epilepsie budou brněnští neurologové využívat umělou inteligenci. Komentuje doc. MUDr. Martin Pail, Ph.D.​ a Petr Nejedlý (doktorand Lékařské fakulty MU).

  • 15. 2. 2023

    Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. vysvětluje využívání umělé inteligence při expertíze na analýzy molekul pro článek Čeští a slovenští vědci umí využít AI k umělému početí. Teď mají i peníze, aby projekt převedli do praxe na webu cc.cz.

  • 14. 2. 2023

    Jak může umělá ingeligence zpřesnit případný chiurgický zákrok? Článek z Práva, komentuje prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.

  • 13. 2. 2023

    Lékaři z Brna zjišťují, jak lépe na epilepsii. Pomoci má umělá inteligence. Využití umělé inteligence komentuje prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D. a Petr Nejedlý z LF MU pro brnensky.denik.cz

  • 13. 2. 2023

    Startují Dny dětské onkologie, v léčbě patří ČR mezi elitu. Výsledky léčby komentuje přednosta kliniky dětské onkologie FN Brno a LF MU, druhého největšího pracoviště pro léčbu dětských onkologických pacientů v ČR, prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D. v článku zezdravotnictvi.cz.

  • 8. 2. 2023

    V podcastu Ranní host Rádia Zet hovořil Mgr. Bc. Michal Koščík, Ph.D. o předběžných výsledcích výzkumu, které poukazují na "nižší zdravotní gramotnost".

  • 7. 2. 2023

    Systém vzdělávání mladých lékařů je funkční, jen se nedodržuje je název článku Medical Tribune. Systém komentuje také děkan MED MUNI prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., který je současně předsedou Asociace děkanů lékařských fakult.

  • 7. 2. 2023

    Server zezdravotnictvi.cz uveřejnil tiskovou zprávu Masarykova univerzita koordinuje projekt vzdělávání dětských onkologů ​o projektu FANTOM (Future of ALCL: Novel Therapies, Origins, Bio-Markers and Mechanism of Resistence), jehož smyslem je příprava doktorandů na budoucí kariéru v oblasti výzkumu nádorových onemocnění postihujících lympfatický systém zejména u dětských pacientů. 

  • 6. 2. 2023

    Dne 5. února 2023 uplynulo 65 let od první operace srdce s mimotělním oběhem. Operaci provedl čestný doktor MU a emerigní profesor Jan Navrátil v roce 1958, který se zapsal do dějin středoevropské medicíny. 

  • 4. 2. 2023

    Hostem pořadu Hyde Park Civilizace byl v sobotu 4. 2. 2023 prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D., přednosta I. neurologické kliniky FN U svaté Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

  • 2. 2. 2023

    Patent k řešení neplodnosti míří do praxe. Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. (CEITEC a LF MU) komentuje připojení k výzkumu pro sciencemag.cz.

  • 1. 2. 2023

    Jak Češi věří očkování? Výsledky studie o ochotě zdravotníků se očkovat komentuje prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D. v Českém rozhlasu Brno v pořadu Host Den na Moravě a o den později tyto výsledky komentovala pro Studio 6 České televize.

  • 12. 1. 2023

    Epidemii respiračních nemocí a posílení imunity komentoval v pořadu Studio 6 na ČT doc. Jindřich Fiala.

  • 1. 2. 2023

    Agenturu pro zdravotnický výzkum povede Ondřej Slabý, informoval Zdravotnický deník. Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. je přednostou Biologického ústavu LF MU.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info