May 8 2015

Šatny v nemocnicích

Ahoj,

nedávno jsme rozběhli studentskou anketu ohledně stavu šaten. Níže uvádíme výstup z 50ti získaných podnětů.

Aktuálně se zabýváme především centrální šatnou v Bohunicích a v Dětské nemocnici. Jednání o šatnách ve Sv. Anně a o dalších menších šatnách bude snad následovat v dalším semestru.

V další fázi si musíme udělat co nejpřesnější statistiku o tom, kolik přesně studentů centrální šatny navštěvuje a dále se budeme s vedením domlouvat na nejlepších možnostech řešení.

Máme vizi, že až se správa šaten dostane pod fakultu, uspořádáme také studentskou brigádu v centrální šatně ve FN Brno Bohunice i v Dětské nemocnici, provedeme jejich úklid a rekonstrukci. Doufáme, že se také podaří ovlivnit způsob fungování šaten a případně i rekonstrukce rozsáhlejší.

Všem děkujeme za vyplnění ankety a vyjádření podpory v této snaze.

Martina Žižlavská

Vyhodnocení studentské ankety pro stav centrálních šaten ve FN Brno Bohunice a v Dětské nemocnici

Celkem odpovědí: 50

1) Vyhovuje vám otevírací doba šaten? Pokud ne, napište návrh, který by vám vyhovoval.

– rozšíření provozní doby nebo možnost vyzvednutí klíčků oproti ISIC… (tzn. musely by být i v Bohunicích samoobslužné skříňky)

– obědové a jiné pauzy – měla by zůstat vždy přítomná alespoň 1 šatnářka

–  Bohunice aktuálně od 5:45 do 14:30 (mimo prázdniny provoz bez pauzy); návrhy co by vyhovovalo: do 19 – 20 hodin; na ranní limit nebyly zásadní stížnosti

– sanitáři pustí studenty do šatny pokud přetáhnou otvíračku -> mohou si vzít co chcou?

Závěr: převaha stížností na FN Brno, DFN bez problémů

2) Vyhovuje vám způsob fungování centrální šatny v Bohunicích? Pokud ne, napište v čem spočívá problém a své návrhy na zlepšení.

– chování šatnářek: pomalé, odchází současně na přestávky, náladovost, konflikty

– lavice a háčky na odkládání, odděleně holky kluci

– způsob odkládání batohů – ty jsou bez označení; bezpečnost?

– 6. rč. mediků má vyhrazený sektor, ale nelékařské obory ne (např. předstátnicová praxe fyzioterapeutů)

– není možné odložit věci přes noc…(zřejmě nepůjde vyřešit)

• Skrinky by se mohly nachazet podel chodeb v -1, je tam spoustu nevyuziteho mista.

• uzamykatelné “kóje” či minišatny, od které by byly přiřazeny skupinkám nebo jednotlivým oddělením a každý student by měl k té svojí klíček.

Nejtrefnější hláška: Šatnářky mají celkem velkou autonomii ve smyslu nastavování vlastních pravidel, kterými se často mstí studentům jako svým domnělým nepřátelům.

3) Vyhovuje vám způsob fungování centrální šatny v Dětské nemocnici? Pokud ne, napište v čem spočívá problém a své návrhy na zlepšení.

– přístup ideálně na ISIC čip, studenti by tak nenechávali dveře otevřené aby nemuseli neustále vyzvedávat klíče

– špína, smrad moči, pavučiny, nevyměněná žárovka a nepoužitelná toaleta

– potřeba opravit skříňky a zajistit jejich uvolnění na konci týdne

– umístění mimo budovu, nutnost přecházet venkem, převlékání ztrácí smysl (pořád ovšem lepší situace než FNUSA)

– židle/lavičky/háčky

• mozna by se dala jeste vyuzit nejaka z vedlejsich mistnosti, prostoru se mi tam zda dost.

Nej hlášky: Ano vyhovuje, podařilo se mi ulovit skříňku, takže nemám problém.

označit za prašné prostředí a požadovat odškodnění za zdravotní rizika x)

4) Využili byste kabinky na převlékání v Bohunicích či v Dětské?

• souhrn odpovědí: 24 ano, 19 ne, 7 neutrální odpověď

– lavičky věšáky židle určitě, kabinky ne na úkor prostoru pro skříňky

– často preference věšáků/prostoru na odložení než kabinek

• místo nějakých kabinek by se tam daly prachobyčejné věšáky (nebo je přivařil/přivrtal přímo na dveře skříněk

• rozdělit na dámskou a pánskou část

Závěr: bylo by vhodné mít alespoň několik kabinek, prioritně je však potřeba vyřešit odkládání věcí.

5) Byli byste ochotní zúčastnit se začátkem semestru studentské brigády na úklid a rekonstrukci šaten?

3 z 50 ne

– někteří – v případě že bude jasná organizovanost a přínos

– někteří nadšeni

6) Další podněty

• Nahradit nefunkcni , špinavé skřínky bez zamykaní. Rozradit pocet skrinek po rocnících a kdyz by to šlo i rozradit je jednotlivym skupinam napr.4 skrinky na skupinu,ktera by mela vyuku ten den, pristi den zase jina skupina by mela jiste tyto 4 skrinky. Klice by se vyzvedavali zastupci skupin na isic..zamezilo by se tomu ze polovina skrinek je obsazenych zamkem.

• !!!!!!! Ve skrinkach udelat více příček čímž se zvýší kapacita skřínky, kam by se vešlo mnoho lidi najednou a ne jedna hluboka skrinka kam se nahazou veci na sebe na hromadu :/

• Nic moc me nenapada, snad jen to, aby se u Anny a v detske nemocnic zrusila povinnost prezouvat. Jednak to ztraci smysl, kdyz clovek stejne jde venkem, jednak se backory spatne nosi v batohu, prtz jsou velke a jednak se to nikde na zapade nedela a pacienti taky ziji 😉

• Kamery – alespoň makety – levné a účinné

• Aby bylo přítomno v šatnách mýdlo nebo dezinfekce, popř. toaletní papír – zvláště dětská nemocnice. Umyvadlo zde sice je, ale není se v něm čím umývat.

• ozvala se nám také zástupkyně oboru Všeobecná sestra, kterých se sice netýkají centrální šatny, ale rády by také řešily jejich situaci

• Když už si ty šatnářky ve FN Brno dělají ty párky, tak by mohly dělat pro všechny.