2. kurz Kritické stavy v intenzivní péči

Je 7. října 2022 a v Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity začíná 2. kurz Kritické stavy v intenzivní péči. Jeho cílem je pomocí simulací s vysokou mírou věrnosti rozvíjet komunikační schopnosti, řízení lidských zdrojů v krizových situacích a odbornou expertízu lékařů v postgraduálním vzdělávání.

12. 10. 2022

Začali jsme představením lektorského týmu–garantem kurzu byl MUDr. Jan Maláska, Ph.D., EDIC, spolu s ním tvořil lektorský tým MUDr. Milan Kratochvíl, EDIC, MUDr. Jan Stašek, EDIC a MUDr. Marek Kovář. Organizátoři kurzu byli přednosta Ústavu simulační medicíny LF MU prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC a zástupkyně přednosty doc. MUDr. Martina Kosinová, Ph.D., která následně představila celý projekt Simulačního centra Lékařské fakulty, jeho aktivity a samotné budovy.

Úvod kurzu byl věnovaný podrobnému obeznámení s prostředím jednotky intenzivní péče, dostupného vybavení a samotných simulátorů, které je pro orientaci v simulační medicíně naprosto nezbytné. Konkrétní scénáře zaměřené na komplexní situace z prostření intenzivní péče ponecháme zahalené rouškou tajemství pro budoucí účastníky kurzu, ale spektrum je pestré. Přes péči na jednotce intenzivní péče, péči v rámci konziliární služby, po předání pacienta a jeho transport. Osvěžení v průběhu náročného programu přinášely praktické hands-on workshopy, zaměřené na problematiku obtížného zajištění dýchacích cest, na pokročilé nastavení ventilátoru u pacientů s těžkou oxygenační a ventilační poruchou a na užití ultrazvuku u lůžka pacienta.

Za organizátory nás těšil zájem o kurz, který byl plně obsazen s mezinárodní účastí. V rámci závěrečné evaluace kurzu byla na všech účastnících vidět lehká únava po náročném a energií nabitém programu. Radostí pro nás byla hlavně jejich maximální spokojenost. Na závěr zbývá poděkovat bezvadnému technickému zajištění komplexním týmem techniků a administrativní podpoře, bez kterých by nejen toto přestavení, ale i všechny simulace nebylo možné provádět. Těšíme se na vás na dalších kurzech!

Více foto naleznete ve FOTOGALERII