Konference MEFANET 2021

Ve dnech 23. a 24.11.2021 hostilo Simulační centrum LF Masarykovi Univerzity konferenci MEFANET 2021.

13. 12. 2021

Tradiční 1,5denní formát akce vytvořil prostor pro dva intenzivní workshopy, jednu vyzvanou plenární přednášku, dvě sekce s krátkými sděleními a komentovanou prohlídku posterů. Odborný program doplnilo podzimní jednání Koordinační rady MEFANET a zevrubná prohlídka Simulačního centra Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Právě tato část programu, které se ujali přednosta Ústavu simulační medicíny Petr Štourač a ředitel Simulačního centra Jan Dvořáček, přilákala mezi bezmála 80 účastníků konference řadu zájemců o problematiku simulační medicíny z mnoha pracovišť v Česku a na Slovensku. Oba moderátoři exkurze předvedli nejen promyšlené členění centra s jeho technologickými vymoženostmi, ale poukázali hlavně na bohatou obsahovou náplň odrážející se ve zkušenostech získaných z ročního provozu, během kterého byl realizován bezprecedentní objem výuky.

Simulační medicína se prolínala také oběma workshopy. Při prvním z nich, který připravili Daniel Schwarz a Tamara Skříšovská z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, na sebe simulace vzaly podobu virtuálních pacientů využívaných při kolaborativním učení metodami Team-Based Learning a Problem-Based Learnig. Součástí tohoto workshopu bylo i mapování potřeb lektorů v rámci kolaborativních výukových metod v souvislosti s Evropským projektem CLUEDUP. CLUEDUP je mezinárodní projekt, jehož cílem je obohatit pedagogické přístupy a zlepšit dovednosti participantů při online výuce, zejména klinické rozhodování, kritické myšlení a týmovou komunikaci. Výsledky mapování ukázaly zájem pedagogů o tématiku zapojení únikových her (Escape Rooms) do výuky a rozvířily diskuzi o možných výzvách a výhodách, které zapojení této výukové modality může přinést.

Druhý workshop připravili společně týmy z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze pod vedením Martina Vejražky a z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity pod vedením Martina Komendy. Účastníci tohoto workshopu získali spoustu užitečných informací o dobré praxi při ověřování znalostí a dovedností studentů. Mohli si také vyzkoušet roli hodnotitele při praktické ukázce jedné stanice OSCE (Objective Structured Clinical Examination) zkoušky z první pomoci.

Závěrečné slovo patří poděkování všem aktivním i pasivním účastníkům 14. ročníku této tradiční konference. Další díky putují směrem k vedení Lékařské fakulty Masarykovy univerzity za dlouhodobou podporu této akci.

MUDr. Tamara Skříšovská