Laparoskopie opět na SIMU

Dne 20. - 21. března 2023 se v Simulačním centru LF MU uskutečnil již čtvrtý kurz zaměřený na mini-invazivní operativu za použití boxových laparoskopických simulátorů a simulátorů virtuální reality. Kurz: "Základy laparoskopie na boxových a virtuálních simulátorech I" je určen lékařům před atestací se zaměřením na mini-invazivní operativu, tedy nejen pro chirurgy, ale i urology, gynekology a ortopedy.

24. 3. 2023

Na kurzu se nyní sešlo 5 lékařů (chirurgů) dva z Plzně, po jednom z Písku, Prahy a Brna v zastoupení jedna žena a čtyři muži. Lektorování kurzu se opět ujali MUDr. Zdeněk Chovanec, Ph.D. a MUDr. Filip Sasínek (I. chirurgická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny, Brno).
Kurz navazuje na tradici laparoskopických kurzů pořádaných v I. simulačním centru virtuální chirurgie při I. chirurgické klinice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity již od roku 2014. Prozatím kurzy absolvovalo více jak 45 mladých chirurgů.
Kurz byl zahájen krátkou prezentací zaměřenou na možnosti vzdělávání mladých chirurgů a simulaci jako výukové techniky. Byly prezentovány jednotlivé typy simulátorů s jejich přednostmi a nedostatky. Závěrem bylo představeno Simulačního centrum ve své komplexnosti. Hlavním cílem kurzu je osvojení, potažmo pohloubení nových laparoskopických dovedností prokládaných tématy z praxe, samozřejmě orientovanými na mini-invazivní operativu v podobě konverzace, než-li frontální přednášky.
V praktické části byla na simulátorech virtuální reality trénována zejména práce s kamerou, a to 0 a 30 stupňovou optikou, následně každý účastník absolvoval kurz basic skills s nácvikem koordinace pohybu obou ruk, hlavy a nohy s absolvováním 9 základních úkolů. Na boxových simulátorech byla trénována zejména obouruční koordinace skrze plejádu manuálních cvičení i se základy laparoskopické sutury. Novinkou byla ukázka zdrhovacího stehu a jeho nácvik.
Jelikož měl každý účastník kurzu k dispozici svůj simulátor, bylo možno jednotlivá cvičení přizpůsobovat jeho manuálním dovednostem, tedy se opět jednalo „tailor-made“ kurz.
Každý účastník během kurzu provedl několik laparoskopických apendektomií, někteří i laparoskopickou cholecystektomi na simulátorech virtuální reality, všichni se naučili základy laparoskopického šití a uzlení v boxových simulátorech.
Další kurz je plánován na září 2023.

Pokud Vás náplň kurzu zaujala, jste srdečně zváni.

Za tým pořadatelů MUDr. Chovanec Zdeněk, Ph.D.

REGISTRACE 11. - 12. 09.2023