V kampusu začala stavba Simulačního pracoviště Lékařské fakulty MU

Nejmodernější simulační pracoviště pro výuku budoucích lékařů a dalších zdravotnických profesí začne vyrůstat v areálu bohunického kampusu Masarykovy univerzity. Stavbu dnes symbolicky zahájili představitelé univerzity a dodavatelů poklepáním základního kamene. První studenti by se měli v nové budově učit od akademického roku 2020/2021.

26. 9. 2018

Simulační pracoviště Lékařské fakulty MU bude v České republice unikátním centrem sloužícím praktické výuce studentů medicínských oborů. Nízkoenergetická pětipatrová budova bude mimo jiné napodobovat reálné nemocniční prostředí zahrnující urgentní příjem včetně plně vybavené makety sanitního vozu a urgentních lůžek, operační trakt se dvěma operačními sály, jednotky intenzivní péče i standardní nemocniční pokoje.

Jednotlivé místnosti budou vybaveny výukovými modely, trenažery a simulátory napodobujícími reálné situace, v nichž se lékaři mohou ocitnout. Bude v nich také technika, která umožní pořizovat záznamy probíhajících simulací, takže je pak vyučující budou moci se studenty analyzovat a vyhodnocovat. Studenti tak získají možnost osvojit si běžné i velmi komplikované zákroky v bezpečném prostředí.

„Celý projekt zásadním způsobem ovlivní současnou i budoucí výuku lékařských studijních programů. Simulační pracoviště bude jedinečné nejen svou komplexností, ale především zapojením nejmodernějších prvků simulační medicíny do běžné výuky,“ uvedl ředitel nového pracoviště Petr Štourač.

Děkan lékařské fakulty Martin Bareš pak od Simulačního pracoviště očekává proměnu a modernizaci výuky. „Nová budova promění tvář univerzitního kampusu nejen po stránce architektonické, ale díky novým výukovým metodám a změnám v pojetí klinických stáží se lékařská fakulta stane jedinečným centrem lékařského vzdělávání nejen v rámci České republiky i v celém středoevropském prostoru,“ řekl děkan Bareš.

Budova bude stát v blízkosti novostavby jihomoravských záchranářů. Její výměra bude 8000 m² a náklady na stavbu a vybavení dosáhnou téměř jedné miliardy korun. Vybudování pracoviště je součástí projektu Strategické investice MU do vzdělávání SIMU+ financovaného z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info