Etika Life
Etika Life je dlouhodobý projekt, který zahájil Ústav lékařské etiky v akademickém roce 2018/2019 s cílem propojit teorii s praxí a zajistit přímý kontakt s těmi, kteří řeší nejrůznější zdravotní i morální problémy či se cítí nepochopeni nebo na okraji společenského zájmu. Chtěli jsme přímo od těchto lidí slyšet co je trápí, co by chtěli změnit, jak bychom se k nim měli správně chovat a jak jim můžeme nejlépe pomoci. Správná komunikace mezi lidmi je velmi důležitá, stále ještě často podceňovaná a přitom se jí dá naučit. Často nám brání náš strach, obava z chyby či předsudek učinit první krok v obtížné situaci nebo komunikaci. To bychom chtěli zlepšit. Proto pořádáme společné neformální akce a tam se poznáváme.
Jsme šťastni, že morální podporu projektu vyjádřily i známé osobnosti, kterých si vážíme.
![]()
„Vzpomínám si, že když přišel náš pan doktor k lůžku nemocného k nám domů, bylo to, jako by nás navštívil Všemohoucí. V tichu se čekalo, co řekne, až dokončí svůj poslech a poklep. Ať řekl cokoli, každý si to zapamatoval, protože lékařova slova mají stokrát větší specifickou váhu než slova ostatních. A mají často větší účinek než předepsaný lék. Budoucí lékaři, mluvte s námi a podávejte nám pilulky svých slov s tímto vědomím.“
Zdeněk Svěrák
Kdo se může do projektu Etika Life zapojit?
Přestože je program projektu koncipován zejména pro studenty a zaměstnance brněnské Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Brno, mohou se ho účastnit všichni zájemci, které program osloví. Jsme šťastni, že po 2,5 letech od zahájení projektu se nám podařilo oslovit několik stovek lidí z nejrůznějších prostředí, kteří pomáhali akce organizovat nebo je přišli podpořit a to s čím se setkali a co se naučili šířili dále.
Projekt má dvě hlavní akce – sportovně a kulturně laděnou
Běh Etika on run
Charitativní běh Univerzitním kampusem ve spolupráci s organizací Úsměvy, která sdružuje rodiny s dětmi s Downovým syndromem. Celý výtěžek ze startovného je vždy věnován na jejich podporu.
1. ročník
1. prosince 2018 – „Seznámení s Downovým syndromem“
Více o proběhlém prvním ročníku.
2. ročník
9. listopadu 2019 – „Aby Downův syndrom nebyl strašák“
Více o proběhlém druhém ročníku.
3. ročník
5. prosince 2020 – „Virtuálně společně“
Více o proběhlém třetím ročníku.
Etika Exhibition
Výstava výtvarných děl Olbrama Zoubka za přítomnosti jeho dcer se konala v letním semestru 11. května 2019.
Vernisáž proběhla ve spolupráci s Paracentrem Fénix s netradiční módní přehlídkou na vozíku a s tanečním vystoupením integrované skupiny Protyboty.
Nad akcí převzal záštitu děkan Lékařské fakulty profesor Martin Bareš.
Jak je projekt Etika Life financován?
Děláme vše sami. Nikoliv 100% profesionálně , ale s maximálním nasazením, vlastními silami a prostředky, jak nejlépe dokážeme.
Na co jsme pyšní?
- Děláme vše sami.
- Podařilo se nám udělat radost několika stovkám lidí (to není málo :-))
- Motivovali jsme účastníky našich akcí k finančním darům ve prospěch podporovaných organizací (Úsměvy , Fénix). Přispěli celkovou částkou 162 000 Kč (to je opravdu dost).
- Přítomnost sboru Gymnázia Křenová pod vedením prof. Waldhansové na naší akci vedla k darování části výtěžku z prodeje vstupenek na školní ples ve prospěch Spolku Úsměvy (dalších 35 000 Kč - to je opravdu fantastické).
- Pomáháme šířit moderní informace o životě s Downovým syndromem a o životě na vozíku.
- Získané zkušenosti jsme proměnili ve vědecké publikace a prezentovali je i na odborných fórech.