Program Student as Teacher 2.0

Od října 2020 se rozběhl 2. ročník programu Student as Teacher, jehož cílem je vyškolit studentské lektory, kteří se zapojí do výuky První pomoci v SIMU.

5. 2. 2021

“Do programu se mohou zapojit studenti od 2. ročníku a o přihlášení byl obrovský zájem, což nás velmi potěšilo. Zapojí se jich celkem 100. Nejprve mají za úkol nastudovat si teorii v E-learningu První pomoci a splnit několik vědomostních testů. Kromě toho je jejich úkolem natočit 3 krátká videa, kde vysvětlují složitější témata, např. postup při závažné obstrukci dýchacích cest u kojence, včetně praktické ukázky. Budoucí lektoři si poté videa vzájemně hodnotí a předávají si cennou zpětnou vazbu,” popisuje Tereza Vafková z týmu lektorů První pomoci.

V další části programu absolvují studenti několik online workshopů zaměřených na témata z oblasti lektorských dovedností. “Témata připravených online workshopů jsou velmi různorodá, např. Feedback a jeho význam v klinické praxi, Základy simulation-based education, Specifika simulací ve výuce První pomoci, Jak nastavit safe learning environment nebo Základy debriefingu,” dodává Vafková.

Jak bude vzdělávání budoucích lektorů dál probíhat popisuje další lektor programu Daniel Barvík: “V jarním semestru už budou lektoři trénovat své dovednosti prakticky a vyzkouší si postupně učit všechna témata ze cvičení z První pomoci. Také se budou moci seznámit s pomůckami a simulátory, které v První pomoci používáme.”

Na konci programu čeká studenty konzultace, při níž budou plnit několik úkolů zaměřených nejen na otestování jejich znalostí, ale i praktických a lektorských dovedností, jak dokáží předat informace a učit. A na podzim se budou moci zapojit do výuky studentů 1. ročníku po boku absolventů programu z minulého roku.