Genetické příčiny náhlé srdeční smrti – 2. blok – z pohledu genetičky

• Online, MS Teams
  • Registrace na akci
    Událost již proběhla

V rámci kurzu budete seznámeni s nejčastějšími příčinami náhlého úmrtí mladých osob. Hlavní zaměření bude na úmrtí dětí a mladých jedinců, u kterých pitevní rozbor neobjasnil příčinu smrti. V takových případech vyvstává podezření na úmrtí způsobené genetickými faktory, které jsou až do prvního zásahu fenotypově skryté, tedy nepůsobí žádné zdravotní komplikace. Přítomnost patogenních variant (mutací) v genech, které zodpovídají za správné fungování srdečních buněk, může ohrožovat život také dalším příslušníkům rodiny náhle zemřelého. Proto je v takových případech prováděna molekulární pitva, kdy jsou tyto genetické patologie vyhledávány v jeho DNA. Velmi důležitý je pečlivý přístup k rodinám zemřelého, kterým je vždy nabízeno rozšířené kardiologické vyšetření pro odhalení skrytých vad.

Kurz bude probíhat formou bloku/ů online přednášek, které budou prezentovat spolupracující odborníci věnující se tomuto tématu.

V tomto druhém bloku vám nabídneme prezentaci z pohledu molekulární genetičky a profilované studentky programu Molekulární a buněčná biologie a genetika na PřF MU.

O týden dříve se koná první blok prezentací, a to z pohledu patologa a kardiologa. Neváhejte se včas přihlásit.

Po absolvování obou bloků přednášek bude pro vybrané studenty s hlubším zájmem o problematiku nabídnuta exkurze na Interní kardiologickou kliniku FN Brno a exkurze do laboratoří Centra molekulární biologie a genetiky, FN Brno. Vše bude organizováno s ohledem na aktuální epidemiologická opatření.

S blížícím se termínem konání pošleme přihlášeným účastníkům e-mail s odkazem k připojení na MS Teams. Často se stane, že poštovní klient zprávu vyhodnotí nesprávně jako nevyžádanou poštu. Kontrolujte prosím také složky hromadné pošty... Pokud aplikaci MS Teams nemáte, není nutné si ji stahovat, stačí se připojit v prostředí webového prohlížeče.

Materiály k prostudování před samotnou přednáškou

Zdroje fotografií a obrázků na vyžádání u lektorky webináře.

Lektor

Mgr. Iva Synková, Ph.D.

informace

Absolventka brněnského gymnázia a magisterského oboru Molekulární biologie a genetika, nyní studentka doktorského programu Molekulární a buněčná biologie a genetika, Přírodovědecké fakulty MU. Aktivně působí na pracovištích Centra molekulární biologie a genetiky, FN Brno a Ústavu lékařské genetiky a genomiky, LF MU a Ústavu experimentální biologie, PřF MU. Podílí se na výuce studentů přírodovědecké i lékařské fakulty, na výzkumných projektech a diagnostice pacientů trpících různými genetickými chorobami. Specializuje se na kardiogenetiku a diagnostiku arytmických syndromů.

Registrace je uzavřena

Událost již proběhla.