Kde spočinulo srdce autora Lišky Bystroušky? aneb Představení sbírky Ústavu soudního lékařství

Zajímá vás jak to vypadá v muzeu soudního lékařství a co v něm můžete vidět?

S lektorem Juniorské akademie MUDr. Janem Krajsou, Ph.D. nahlédnete na zajímavosti muzea a budete se moci v diskusi zeptat na vše, co vás v souvislosti se sbírkou Ústavu soudního lékařství zajímá.

Sbírka Ústavu soudního lékařství začala vznikat již v období prvních let po založení Masarykovy univerzity, a to dokonce ještě v době umístění ústavu v provizoriu bývalých Zeměbraneckých kasáren v Brně. Její současná podoba se však utvářela až po přemístění ústavu do nově postavené budovy v roce 1930. Jejím zakladatelem byl první přednosta ústavu prof. František Berka. V dnešní době sbírka zahrnuje cca 600 exponátů, které pochází převážné případů řešených na zdejším ústavu, v menší míře však i od policie a soudů, případně z jiných lékařských fakult. Sbírkové předměty jsou rozděleny podle různých typů mechanizmů vzniku poranění a příčin smrti (tupá poranění, dušení, střelná poranění, poranění ostrými předměty, otravy, chorobné nálezy, úrazy elektrickým proudem apod.), a jedná se jak o tekutinové preparáty tkání či kosti, tak i o nejrůznější předměty doličné (nože, palné zbraně, tupé nástroje, škrtidla, jedy apod.).

Sbírka není volně přístupná veřejnosti, slouží především výukovým účelům pro studenty lékařské fakulty, ale navštěvují ji i studenti jiných fakult Masarykovy univerzity (Přírodovědecké či Právnické fakulty), případně studenti některých typů středních škol (zdravotnické školy, gymnázia, policejní školy). Pokud bychom měli z řady zajímavých a raritních exponátů vybrat ten nejvýznamnější, byl by to bezpochyby tekutinový preparát srdce spisovatele Rudolfa Těsnohlídka s patrných střelným poraněním.

Na tuto prezentaci se lze registrovat do 16:00 hod 12. 11. 2021. Pro přihlášení po tomto termínu prosím kontaktujte koordinátorku telefonicky.

S blížícím se termínem konání pošleme přihlášeným účastníkům e-mail s odkazem k připojení na MS Teams. Stává se, že poštovní klient zprávu vyhodnotí nesprávně jako nevyžádanou poštu. Kontrolujte prosím také složky hromadné pošty...

Pokud aplikaci MS Teams nemáte, není nutné si ji stahovat, stačí se připojit v prostředí webového prohlížeče.


Lektor

MUDr. Jan Krajsa, Ph.D.

odborný asistent

e‑mail:

informace

MUDr. Jan Krajsa, Ph.D. pochází z Uherského Brodu. Stát se soudním lékařem toužil již od středoškolských let, a to se mu splnilo na podzim roku 2001, kdy po studiu všeobecného lékařství na Lékařské fakultě UP v Olomouci (1999), krátkém zaměstnání na patologii ve Zlíně a po absolvování dnes již neexistující základní vojenské služby, byl přijat na Ústav soudního lékařství v Brně, kde nyní působí, plně uspokojen ve svých představách o soudně lékařské práci.

Přihlášení

Načítám...

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info