Kde spočinulo srdce autora Lišky Bystroušky? aneb Představení sbírky Ústavu soudního lékařství I.

• 24. listopadu 2021
  • Ústav soudního lékařství FNUSA a LF MU
  • Registrace na akci
    Událost již proběhla

Zajímá vás jak to vypadá v muzeu soudního lékařství a co v něm můžete vidět?

S lektorem Juniorské akademie MUDr. Janem Krajsou, Ph.D. nahlédnete na zajímavosti muzea a budete se moci v diskusi zeptat na vše, co vás v souvislosti se sbírkou Ústavu soudního lékařství zajímá.

Sbírka Ústavu soudního lékařství začala vznikat již v období prvních let po založení Masarykovy univerzity, a to dokonce ještě v době umístění ústavu v provizoriu bývalých Zeměbraneckých kasáren v Brně. Její současná podoba se však utvářela až po přemístění ústavu do nově postavené budovy v roce 1930. Jejím zakladatelem byl první přednosta ústavu prof. František Berka. V dnešní době sbírka zahrnuje cca 600 exponátů, které pochází převážné případů řešených na zdejším ústavu, v menší míře však i od policie a soudů, případně z jiných lékařských fakult. Sbírkové předměty jsou rozděleny podle různých typů mechanizmů vzniku poranění a příčin smrti (tupá poranění, dušení, střelná poranění, poranění ostrými předměty, otravy, chorobné nálezy, úrazy elektrickým proudem apod.), a jedná se jak o tekutinové preparáty tkání či kosti, tak i o nejrůznější předměty doličné (nože, palné zbraně, tupé nástroje, škrtidla, jedy apod.).

Sbírka není volně přístupná veřejnosti, slouží především výukovým účelům pro studenty lékařské fakulty, ale navštěvují ji i studenti jiných fakult Masarykovy univerzity (Přírodovědecké či Právnické fakulty), případně studenti některých typů středních škol (zdravotnické školy, gymnázia, policejní školy). Pokud bychom měli z řady zajímavých a raritních exponátů vybrat ten nejvýznamnější, byl by to bezpochyby tekutinový preparát srdce spisovatele Rudolfa Těsnohlídka s patrných střelným poraněním.

Na tuto prezentaci se lze registrovat do 16:00 hod 23. 11. 2021. Pro přihlášení po tomto termínu prosím kontaktujte koordinátorku telefonicky.

S blížícím se termínem konání pošleme přihlášeným účastníkům e-mail s připomenutím zvoleného termínu a místa srazu, případně dalších dodatečných informací.

Vstup na akci je pro osoby od 15 let. Kapacita jedné skupiny je 20 účastníků.

Na akci je stále volných 6 míst. Pro registraci po DL kontaktujte prosím Mgr. Dominiku Pirklovou na emailu dominika.pirklova@med.muni.cz

Lektor

MUDr. Jan Krajsa, Ph.D.

zástupce přednosty ústavu – Ústav soudního lékařství

informace

MUDr. Jan Krajsa, Ph.D. pochází z Uherského Brodu. Stát se soudním lékařem toužil již od středoškolských let, a to se mu splnilo na podzim roku 2001, kdy po studiu všeobecného lékařství na Lékařské fakultě UP v Olomouci (1999), krátkém zaměstnání na patologii ve Zlíně a po absolvování dnes již neexistující základní vojenské služby, byl přijat na Ústav soudního lékařství v Brně, kde nyní působí, plně uspokojen ve svých představách o soudně lékařské práci.

Registrace je uzavřena

Událost již proběhla.