První pomoc v praxi

Anotace kurzu

Zdravotnický záchranář je profesionál, který působí v rámci Zdravotnické záchranní služby anebo na pracovišti urgentního příjmu, oddělení intenzivní a resuscitační péče. Na Katedře ošetřovatelství a porodní asistence Vám rádi představíme možnosti studia, obeznámíte se s kompetencemi Zdravotnického záchranáře a běžné náplně záchranáře v neodkladné nemocniční a přednemocniční péči, včetně práce dispečinku. Vyzkoušíte si vybrané oblasti poskytování první pomoci.

Co se dozvíte a uvidíte
  • Možnosti a zásady volání na tísňovou linku (155/112, aplikace záchranka, first responder systém, telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace – TANR)
  • Základy první pomoci při běžných úrazových a neúrazových stavech, problematika dopravních nehod prohloubení praktických základů při práci s běžným vybavením lékárničky (stavění krvácení, manipulace s postiženým a transportní techniky)
  • Kardio-pulmonální resuscitace (KPR) dospělého/dítěte – základní manévry, včetně teoreticko-praktického nácviku, využití automatizovaného externího defibrilátoru (AED) s přihlédnutím na základní algoritmy v době pandemie a za normálního stavu
  • Moderní pomůcky a přístrojová technika (např. scoop rám, vakuová dlaha, taktický turniket, ambuvak)
  • Možnosti a forma studia – představení studijního programu Zdravotnické záchranářství (otázky a odpovědi)
Co si vyzkoušíte
  • Simulace volání na tísňovou linku
  • Kardio-pulmonální resuscitace na resuscitační figuríně dospělého/dítěte
  • Automatizovaný externí defibrilátor
  • Stavění krvácení použití tlakového obvazu/zaškrcovadla
  • Správné vybavení a použití lékárničky


Termín konání: září 2021 v případě příznivé epidemiologické situace, prezenční forma
Délka trvání: 4 hod.

Zaujalo vás toto téma a ještě není vypsán konkrétní termín, na který byste se mohli přihlásit? Napište nám a pokusíme se najít pro vás vhodný termín.


Lektor

Mgr. Michal Pospíšil

odborný asistent – Ústav zdravotnických věd

e‑mail:

informace

Koordinátor studijního programu Zdravotnické záchranářství s několikaletou zkušenosti s ošetřovatelskou praxí v oboru anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, ve kterém stále působí. Na přelomu roku 2017 a 2018 se zúčastnil mise Lékařů bez hranic, kde pracoval jako koordinátor a manažer ošetřovatelské péče. Od roku 2013 se věnuje pedagogické činnost v oblasti intenzivní péče a také výuce první pomoci formou zážitkové pedagogiky. V době pandemie COVID19 působil jako koordinátor dobrovolníků ve stěrových drive-in stanech a doposud stále pracuje na oddělení resuscitace a intenzivní medicíny ve Fakultní nemocnici Brno.

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info