Srovnávací fyziologie zvířat a člověka aneb co vše lze vyčíst ze starých kostí

• 14. října 2021
  • Online, MS Teams
  • Registrace na akci
    Událost již proběhla

Z pravěkých zvířat i lidí se nám z dávných časů zachovají jen kosti a zuby. Mnoho lidí překvapí, co lze z kousku kostí či zubů vyčíst o fyziologii, anatomii a etologii či prostředí, kde žil.

Již slavný přírodovědec George Cuvier říkal: "Dejte mi zub či kost neznámého zvířete a já vám řeknu, jak žil, co jedl a jak vypadal". Vypadá to neuvěřitelně, ale skutečně se to dá z kostí vyčíst. A o tom všem si budete povídat s lektorkou RNDr. Miriam Nývltovou Fišákovou, Ph.D. Přednáška se věnuje interdisciplinárním tématům, které ukazují využití medicínských oborů v historii, archeologii, zoologii, biologii či paleontologii.

Na tuto přednášku se lze registrovat do 16:00 hod 13. 10. 2021. Pro přihlášení po tomto termínu prosím kontaktujte koordinátorku telefonicky.

S blížícím se termínem konání pošleme přihlášeným účastníkům e-mail s odkazem k připojení na MS Teams. Stává se, že poštovní klient zprávu vyhodnotí nesprávně jako nevyžádanou poštu. Kontrolujte prosím také složky hromadné pošty...

Pokud aplikaci MS Teams nemáte, není nutné si ji stahovat, stačí se připojit v prostředí webového prohlížeče.

Lektorka

RNDr. Miriam Nývltová Fišáková, Ph.D.

Informace

RNDr. Miriam Nývltová Fišáková, Ph.D. je odbornou asistentkou na Fyziologickém ústavu Lékařské fakulty MU a věnuje se fyziologii tvrdých tkání. Přes 25 let se věnuje spolupráci s archeology a paleontology na interdisciplinárních tématech. Účastnila se mnoha výzkumů a expedic po celém světě - v Peru, v Uzbekistánu či na Altaii (Rusko), kdy byla přítomna objevu pozůstatků nově popsaného druhu člověka Homo denisovaniensis. Přednáší kromě Masarykovy univerzity také na dalších českých univerzitách (Univerzita Karlova, Ostravská univerzita) a rovněž v zahraniční (např. Cambridge University, University of Poznan, Univesity of Wroclaw a další).

Vedle vědecké práce a výuky se věnuje popularizaci vědy.

Registrace je uzavřena

Událost již proběhla.