Terminologické dílničky: Latina je stále živý jazyk! S námi vás to bude bavit!

• 12. října – 14. prosince 2021
  • Online - MS Teams a Anatomický ústav LF MU
  • Registrace na akci
    Událost již proběhla

Vyučuje se na střední škole latina? Jaká latina se vyučuje na Lékařské fakultě MU? Ukážeme vám, že se tento jazyk dá učit a naučit tak, aby vás bavil.

Těšte se na sérii online webinářů a workshopů, které vám představí, o čem je latina pro lékařské účely, jestli je skutečně mrtvým jazykem, a co od studia tohoto předmětu na Lékařské fakultě MU vlastně očekávat.

Věděli jste, že latinský název pro kostrč coccyx původně pochází z řeckého výrazu pro kukačku a jedná se o metaforu odrážející mírně zakřivený tvar zobáku tohoto ptáka? Věděli jste, že slovo musculus v latině původně označovalo malou myš a kvůli podobnosti s tvarem a pohybem svalů (především u bicepsu) se z něj stal anatomický termín pro sval? Co se skrývá za vznešenými klinickými termíny typu ebrietas ethylica nebo obesitas alimentaria? Jakým způsobem lékař dává pokyny lékárníkovi v lékařském receptu?

Cílem kurzu je vám zprostředkovat vhled do jazyka, jenž dodnes představuje základní pilíř odborné lékařské terminologie. Zbavit vás obav z latiny a překonat tak event. bariéru, jež může některým z vás bránit stát se našimi uchazeči. Vybavíme vás základními znalostmi odborné terminologie a jazykových principů pojmenování, které jsou klíčové zejména pro studium teoretických a preklinických předmětů na LF MU.

Připravili jsme pro vás 10 setkání s lektorkou Mgr. Kateřinou Pořízkovou, Ph.D., s níž budete mít možnost konzultovat vše na fb skupině, tedy i mimo lekce ve vypsaných termínech. Každá lekce bude trvat 60 minut a dle zájmu bude možná i následná diskuse.

Termíny setkání v čase 18 - 19 hod:

12. 10.
19. 10.
26. 10.
2. 11.
9. 11.
16. 11.
23. 11.
30. 11.
7. 12.
14. 12.

Tento kurz je zpoplatněn. Pro jeho absolvování je nutná platba přes Obchodní centrum MU.

Lektorka

Mgr. Kateřina Pořízková, Ph.D.

Odborná asistentka OddLF CJV MU

Informace

Mgr. Kateřina Pořízková, Ph.D. je odbornou asistentkou Oddělení Centra jazykového vzdělávání na Lékařské fakultě MU. Je nadšeným příznivcem metodologického přístupu korpusové lingvistiky, odvětví jazykovědy, které využívá moderních informačních technologií pro zprostředkování jazyka skrze jeho reálný kontext. K tomuto účelu již dlouhodobě pracuje na elektronickém korpusu autentických lékařských textů (klinických diagnóz a lékařských zpráv), který je při výuce lékařské latiny využíván v podobě celé řady interaktivních a zábavných cvičení. S lehkostí předává své nadšení pro latinu svým studentům i kolegům.

Registrace je uzavřena

Událost již proběhla.