Pokročilé metody molekulární genetiky v diagnostice nemocí

  • Přibližně září 2021 – červen 2022
  • UKB, budova E35, posluchárna 211 a přilehlé prostory/laboratoře

Anotace kurzu

Technologický rozvoj posledních let umožnil zavedení vysokokapacitních metod do molekulární diagnostiky lidských onemocnění. Pomocí moderních genomických postupů lze vyšetřit velké množství vzorků najednou nebo přečíst celý lidský genom v jediném experimentu. Generování velkého množství dat s sebou nese nutnost spolupráce odborníků napříč obory od lékařů až po IT specialisty.

Co se dozvíte

V závěrečném kurzu celého cyklu budou představeny metody sekvenování druhé a třetí generace, analýzy jednotlivých buněk a způsob vyhodnocení dat pomocí bioinformatických postupů.

Co si vyzkoušíte

Postupy komplexních genetických analýz na vybraných příkladech.

Předpokladem účasti je absolvování kurzů Lidské tělo pod lupou: molekulární biologie a genetika v medicíněZákladní molekulárně genetické metody a jejich využití v medicíně.


Lektor

Mgr. Karla Plevová, Ph.D.

vedoucí výzkumné skupiny – Výzkumná skupina Karly Plevové: Genomics of Immune Cells

e‑mail:

informace

Na Lékařské fakultě MU působí od roku 2018. Zúročuje zde své zkušenosti nabyté ve Fakultní nemocnici Brno, ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC MU a v Evropské molekulárně biologické laboratoři EMBL, Heidelberg, Německo. Její cesta od molekulární biofyziky, kterou studovala na Přírodovědecké fakultě MU, vedla k lékařské genetice a genomice přes hematoonkologii. Ve své práci se věnuje především studiu genetických změn u leukémií. Na své práci má ráda její rozmanitost, která sahá od medicínsky zajímavých problémů, přes laboratorní analýzy biomolekul, až po bioinformatiku a výpočetní technologie. Práce se studenty ji baví. Organizovala exkurze v molekulárně genetické laboratoři pro SŠ studenty a vede absolventské práce studentů MU.

Mgr. Ivona Blaháková

zástupkyně vedoucího sdílené laboratoře – Centrální laboratoř Genomika

e‑mail:

informace

Od roku 2013 pracuje v CEITEC MU v programu Molekulární Medicína, ve skupině Lékařská genomika. Zabývá se dědičnými predispozicemi ke vzniku rakoviny, zejména rakoviny prsu a vaječníků. Na částečný úvazek pracuje také na Interní hematologické a onkologické klinice ve Fakultní nemocnici Brno. Ráda spolupracuje se studenty a propaguje vědu na akcích pro širokou veřejnost (Noc vědců, 100 let MUNI, výukové programy pro děti a studenty aj.).

Ing. Zuzana Vrzalová, Ph.D.

odborná pracovnice ve výzkumu – Centrální laboratoř Genomika

e‑mail:

informace

Od roku 2017 pracuje ve skupině Lékařské genomiky a v Centrálních laboratořích Genomika CEITEC MU, kde se zaměřuje na diagnostiku nádorových onemocnění. Ve spolupráci s Centrem molekulární biologie a genetiky při Interní hematologické a onkologické klinice, FN Brno se věnuje vědeckým projektům. Specializuje se na metody genomické analýzy u pacientů s hematologickým onemocněním s rodinným výskytem. Svoji práci považuje za velmi zajímavou a vědecky se rychle rozvíjející. Má zkušenosti s vedením laboratorních cvičení pro magisterský stupeň, proto se s chutí zapojila do přednáškových cyklů a laboratorních cvičení v rámci Juniorské akademie.

Mgr. Hana Svozilová, Ph.D.

junior researcher – Výzkumná skupina Šárky Pospíšilové

e‑mail:

informace

Doktorandka studijního programu Onkologie a hematologie Lékařské fakulty MU, zaměstnankyně CEITEC MU a FN Brno. Od roku 2013 se aktivně věnuje popularizaci vědy a ráda pracuje se středoškolskými studenty: spolupodílí se na organizaci mezioborové soutěže N-trophy, byla školitelem tří Středoškolských odborných činností a občas pracuje i jako lektor T-exkurzí či Bioskopu. Jakožto absolventka oboru Molekulární biologie a genetika se zabývá především různými metodami analýzy DNA, buněčnou kultivací a ze všeho nejraději pozoruje buňky pod mikroskopem.

Mgr. Kristýna Závacká

odborná pracovnice - PhD studentka – Výzkumná skupina Šárky Pospíšilové

e‑mail:

informace

Absolventka magisterského oboru Molekulární biologie a genetika, nyní studentka doktorského programu Onkologie a hematologie, LF MU a řešitelka studentských vědeckých projektů. Aktivně působí na dvou pracovištích – v Centru molekulární biologie a genetiky, FN Brno a v institutu CEITEC MU. Podílí se na výzkumných projektech s cílem zlepšení prognózy a terapie u pacientů trpících chronickou lymfocytární leukémií. Své zkušenosti ráda předává mladším kolegům, například v rámci Středoškolské odborné činnosti (SOČ).

Mgr. Martina Vališová

e‑mail:

informace

Vysokoškolská zdravotní pracovnice na Interní hematologické a onkologické klinice FN Brno a zároveň specializovaná vědecká pracovnice v CEITEC MU. Její hlavní úlohou je práce v diagnosticko-výzkumné laboratoři, která se zaměřuje na choroby, jako je například chronická lymfocytární leukémie. Vystudovala magisterské studium Biochemie na Masarykově univerzitě. Miluje svoji práci, kolegy a její práce ji naplňuje.

Mgr. Jana Vaculíková

informace

Odborná pracovnice v Centru molekulární medicíny a na Interní hematologické a onkologické klinice. Podílí se na řešení projektu zaměřeného na mapování českého genomu. Je zapojena do vývoje mobilních aplikací pro dětské i dospělé onkologické pacienty. Její pracovní náplň tvoří zejména práce s pacientskými daty a komunikace v rámci mezinárodních projektů, ale i běžné laboratorní metody.

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info