Den absolventů na lékařské fakultě – Vřelá objetí, slzy dojetí i užaslé pohledy
Třetí ročník Dne absolventů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity přilákal přes dvě stě účastníků. Polovina jich z rukou děkana převzala symbolický památeční diplom.
Dr. Yulia Golland z Reichman University přinesla na naši univerzitu inspirativní přednášku a workshop, které posluchačům otevíraly nové obzory v chápání toho, proč náš mozek nerad překvapení a jak nám hravost a mindfulness pomáhají lépe zvládat nejistotu. Spojila neurovědecké poznatky s psychologií a každodenní praxí a účastníci si odnesli nejen teoretické vhledy, ale i praktické nástroje pro práci s toulavými myšlenkami a stresem.
V dubnu jsme na půdě naší univerzity přivítali vzácného hosta – Dr. Yulii Golland z Reichman University v Izraeli, která ve své přednášce Playful Brains: Why the Brain Doesn’t Like Surprises and How to Play Your Way Through Uncertainty přiblížila studentům i širší veřejnosti, proč náš mozek nemá rád překvapení a jak si s nejistotou můžeme poradit pomocí hravosti. Přednáška se setkala s velkým ohlasem – poutavě propojené poznatky z neurovědy, psychologie i každodenního života otevřely publiku nový pohled na to, jak naše mysl reaguje na nečekané situace a proč je pro nás nejistota tak náročná. Diskuze po přednášce byla živá a inspirativní – padaly dotazy na praktické využití výzkumů i osobní strategie zvládání stresu z nejistoty. Dr. Golland přinesla vědecký obsah s lehkou dávkou humoru a lidského porozumění, díky čemuž si získala pozornost jak odborného, tak laického publika.
Následující den byl věnován specializovanému workshopu The Restless Brain: Mind-Wandering, Default Mode, and Mindfulness, určenému především psychologům a lektorům mindfulness. Účastníci se ponořili do fascinujícího tématu mozku ve stavu, kdy není zaměstnán žádným konkrétním úkolem – tedy do období, kdy mysl bloudí a aktivuje se tzv. default mode network. Dr. Golland představila nejnovější výzkumy ukazující, jak může samovolné toulání myšlenek ovlivnit naši psychickou pohodu – negativně skrze ruminaci a úzkosti, ale i pozitivně jako zdroj kreativity, introspekce a budování „vnitřního příběhu našeho já“. Během tří tematických bloků se prolínaly přednášky s reflexí a meditativními cvičeními, které účastníkům umožnily nejen porozumět teoretickým základům, ale i nahlédnout do vlastního prožívání. Atmosféra byla velmi otevřená, bezpečná a zároveň intelektuálně stimulující – účastníci ocenili jak vědeckou erudici lektorky, tak její schopnost srozumitelně a empaticky přiblížit složitá témata lidské mysli.
Třetí ročník Dne absolventů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity přilákal přes dvě stě účastníků. Polovina jich z rukou děkana převzala symbolický památeční diplom.
Petr Vaňhara stojí za projektem biobanky, díky níž vědci mohou zkoumat procesy na pozadí růstu nádorových buněk. V rámci spolupráce s brněnským Centrem precizní medicíny se poznatky daří přenášet do klinické praxe.